|

10 największych zagrożeń dla zdrowia. Pracodawco postaw na rower!

Wśród 10 największych zagrożeń dla zdrowia w 2019 roku opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia wymienia się choroby niezakaźne takie jak cukrzyca czy choroby serca.

Jedną z przyczyn tych chorób jest brak aktywności fizycznej, zaraz obok palenia papierosów, nadużywania alkoholu, niezdrowej diety czy zanieczyszczenia środowiska.

Czy pracodawcy mogą wspomóc pracowników w dbaniu o zdrowie i zwiększeniu ich aktywności fizycznej?Jak najbardziej. Wielu pracodawców daje możliwość pracownikom korzystania w ramach pozapłacowych benefitów z kart sportowych. Ale nie każdy z nas ma czas na uprawianie sportu.

A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym i uprawiać sport już w drodze do pracy?

Rower to najprostsze rozwiązanie, zwłaszcza w zakorkowanych dużych miastach. Coraz więcej pracodawców udostępnia swoim pracownikom-rowerzystom monitorowane, zadaszone parkingi dla rowerów, punkty z narzędziami do drobnych napraw (np. pompką, łatkami), ale także możliwość skorzystania z prysznica i szatni. Niektórzy pracodawcy wspierają swoich pracowników poprzez benefity (np. vouchery) oraz dodatki płacowe za korzystanie z roweru. Na przykład ustalając stawkę za każdy przejechany kilometr do pracy), a nawet organizują wydarzenia skierowane dla rowerzystów.

Co jeszcze może zachęcić pracowników do przesiadania się z samochodu na rower?

Darmowy serwis rowerowy to bardzo dobry pomysł na przyciągnięcie nowych rowerzystów– mówi Piotr Łuczyński Prezes Stowarzyszenia Zdrowy Rower. W sezonie na serwis roweru trzeba czekać kilka tygodni jak nie miesiąc. Bywa też, że pracownicy zwyczajnie nie mają czasu, żeby podjechać z rowerem do serwisu, a stan techniczny sprawia, że nie za bardzo chcą jeździć swoim jednośladem.

Z kolei rowerzyści, którzy regularnie jeżdżą rowerem ucieszą się na myśl, że ich pracodawca zadbał nawet o jego dwa kółka. Darmowy przegląd organizuje się też z myślą o bezpieczeństwie rowerzystów. Sprawny rower z pewnością przełoży się na większe zadowolenie naszego pracownika. Kolejną barierą dla pracowników jest strach przed poruszaniem się rowerem po ulicy. Są osoby, które nie odnajdują się w gąszczu przepisów prawnych. Warsztat i szkolenie to zajęcia teoretyczne i praktyczne podczas których pracownicy poznają różne metody jazdy po mieście. Instruktor udziela im praktyczne porady. Omawia się też takie zagadnienia jak planowanie drogi do pracy czy ubiór rowerowy na każde warunki.

Flota rowerowa

Kolejną z możliwości wsparcia pracowników-rowerzystów jest zakup własnej floty rowerowej. Takie rozwiązanie sprawdza się już nie tylko w korporacjach, ale w wielu urzędach w całej Polsce, gdzie urzędnicy miejscy przesiedli się z samochodów służbowych na rowery. Takie rozwiązania są coraz bardziej modne- zauważa Piotr Łuczyński. Na czym to polega? Przekazujemy naszemu pracownikowi rower, którym ten może codziennie dojeżdżać do pracy a po pewnym czasie nawet wykupić rower na własność. Takie rozwiązana są szczególnie ciekawe, gdy w grę wchodzą rowery elektryczne. Flota rowerów elektrycznych dla pracowników to idealne rozwiązanie wizerunkowe- jest ekologiczne, oszczędza czas pracowników, a także ich siły na długich odcinkach. Leasing jednego roweru jest od 6 do 10 razy tańszy od samochodu firmowego.

Firmy przyjazne rowerzystom cieszą się dobrym wizerunkiem i odbiorem przez swoich klientów oraz otoczenie biznesowe. Dobrze zastanowić się nad tym, przy wyborze benefitów dla swoich pracowników.

Autor:
Hanna Raywer-Kusztelak

Przeczytaj też

  • Polacy są świadomi zalet aktywności fizycznej, ale nie wprowadzają tej wiedzy w życie – wyniki raportu Medicover „Praca. Zdrowie. Ekonomia”.