5 najbardziej poszukiwanych zawodów w IT w 2022 roku
Informacja prasowa
Gdy normą staje się praca zdalna, wojna o talenty przybiera międzynarodowy charakter – szczególnie wśród pracowników w branży IT, na których z roku na rok zapotrzebowanie rośnie. Jakie specjalizacje będą najbardziej pożądane w sektorze IT w 2022 roku?
Szacuje się, że w Polsce jest około 50 tys. nieobsadzonych stanowisk w branży IT. W Unii Europejskiej – ponad 600 tys. W 2022 roku, 40 proc. pracodawców planuje rekrutować do działów IT, przy czym aż 74 proc. spodziewa się trudności w rekrutacji – wynika z raportu płacowego Hays Poland 2022. I chociaż doświadczenie jest atutem, rosnąca liczba szkoleń przebranżawiających i kursów doszkalających pozwala wejść na rynek osobom, które z sektorem IT miały wcześniej do czynienia mało lub zupełnie nic. Po chwilowym spadku w 2020 roku, znowu widać wzrost ogłoszeń pracy dla juniorów.
Najbardziej poszukiwane zawody w IT w 2022 roku
Data Scientist / Analityk Big Data
Zawód przyszłości określony przez Harvard Business Review jako najseksowniejszy zawód XXI wieku. Firmy gromadzą dziś gigantyczne ilości danych wewnętrznych i zewnętrznych, których analiza w czasie teraźniejszym umożliwia zrozumienie zachowania klientów, ich segmentację, budowanie nowych usług i ofert. Bez big data nie ma systemów rekomendacyjnych w sklepach online czy usługach subskrypcyjnych. Data scientist pracuje na olbrzymich zbiorach danych, które porządkuje, analizuje, a następnie wizualizuje. To interdyscyplinarna rola, wymagająca – poza znajomością języków programowania, wiedzy z zakresu machine learning, statystyki, analizy biznesowej – także umiejętności komunikacyjnych.
Zarobki: junior – 10 tys., mid – 15,8 tys., senior – 20 tys.
Architekt IT
Jest odpowiedzialny za projektowanie, budowę i wdrożenia systemów IT. Identyfikuje wymagania, planuje procesy i opracowuje projekty informatyczne w oparciu o przyjęte założenia biznesowe czy technologie. Łączy bogate doświadczenie programisty ze znajomością metodyki zarządzania projektami oraz rozumieniem celów biznesowych organizacji. Istotne jest także analityczne myślenie i komunikatywność.
Zarobki: junior – 16 tys., mid – 19,5 tys., senior – 26 tys.
UX designer
Doświadczenie użytkownika (ang. User Experience, UX) jest dziś jednym z kluczowych parametrów decydujących o sukcesie w branży e-commerce. Czym jest UX? To suma odczuć i emocji użytkownika podczas kontaktu ze stroną internetową czy aplikacją. UX designer bada i analizuje potrzeby i zachowania użytkowników, ocenia użyteczność witryn, projektuje interakcję z produktem, tworzy makiety i prototypy. To praca łącząca znajomość psychologii, analitycznego myślenia i empatii.
Zarobki: junior – 6,5 tys., mid -10,5 tys., senior – 14 tys.
Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa
W Polsce brakuje 17,5 tys. specjalistów od cyberbezpieczeństwa, czytamy w raporcie HackerU Polska. Na jednego kandydata przypada 7 wakatów, a aż 60 proc. specjalistów od bezpieczeństwa otrzymuje od jednej do trzech propozycji zawodowych od rekruterów tygodniowo. Co więcej, z badania Global Digital Trust Insights przeprowadzonego przez PwC wynika, że 69 proc. organizacji planuje zwiększyć wydatki na cyberbezpieczeństwo w 2022 roku. Specjaliści odpowiadający za bezpieczeństwo:
- projektują strategie,
- analizują złośliwe oprogramowania,
- dbają o zgodność z normami bezpieczeństwa,
- zajmują się audytem,
- organizują politykę bezpieczeństwa firmy.
Zarobki: junior – 11 tys., mid – 17 tys., senior – 22 tys.
Specjalista cloud
Z chmury korzystają współcześnie prawie wszyscy, w tym banki, platformy streamingowe i sklepy internetowe. Dla biznesu chmura oznacza wygodny i bezpieczny dostęp do usług. Używana tam gdzie płaci się za faktyczne zużycie, a zapotrzebowanie można szybko zwiększyć, gdy pojawi się taka potrzeba. To m.in. dzięki chmurze biznes mógł tak sprawnie działać w trakcie pandemii, a pracownicy i uczniowe komunikować się online.
Wdrożenie chmury w polskich firmach i instytucjach publicznych może przynieść gospodarce dodatkowo 121 miliardów złotych w roku 2030. Czyli 4 proc. PKB – czytamy w raporcie “Chmura 2030” firmy McKinsey & Company. Kim jest specjalista cloud? To zarówno architekt chmury, jej administrator lub inżynier oprogramowania, sieci czy bezpieczeństwa.
Zarobki: junior – 10,5 tys., mid – 14,5 tys., senior – 19,5 tys.
Według raportu Global Knowledge “2021 IT Skills and Salary” w dziesiątce najczęściej posiadanych certyfikatów, znajdują się te dotyczące cloud computing i cyberbezpieczeństwa. Przygotowanie do niektórych z nich umożliwiają poszczególne szkolenia przebranżowiające. Reasumując, może to być m.in. kurs cyberbezpieczeństwa organizowany we współpracy Uniwersytetu Warszawskiego i HackerU, który przygotowuje do rozpoznawalnego na całym świecie certyfikatu Offensive Security Certified Professional (OSCP).
Dla tych, którzy nie są w stanie dobrać dla siebie żadnego z ww. zawodów jest też pocieszająca informacja. Do 2030 roku poszukiwane będę zupełnie nowe profesje, które jeszcze nie powstały.
Więcej o popularnych językach programowania przeczytasz tutaj.
Podane w tekście zarobki są w kwocie brutto dla umowy o pracę, źródło: Raport Devire, przegląd wynagrodzeń Polska 2021.