|

A czy Ty pracujesz podczas urlopu?

Sezon wakacyjny rozpoczął się na dobre. Ale kto podczas niego tak naprawdę wypoczywa? W 2018 roku firma rekrutacyjna Michael Page przeprowadziła badanie „Życie w pracy” , według którego średnio aż 48 % Polaków pracuje w trakcie urlopu. 

 

Bez laptopa ani rusz

38 % Polaków przyznało, że czasami pracuje podczas urlopu. Co dziesiąty, twierdzi, że zdarza mu się to często. Poza godzinami pracy wielu Polaków także nie rozstaje się z firmowym e-mailem i telefonem. Aż  37 % codziennie – również w weekendy – sprawdza skrzynkę pocztową, a 31 % zawsze odbiera służbowe telefony.

Okazuje się, że Polakom zdarza się również pracować w weekend. Do wykonywania obowiązków w wolne soboty i niedzielę przyznało się niemal 68 %. ankietowanych. 15,5 % stwierdziło, że przytrafia im się to często, a 52 % tylko czasami. Nasze badanie pokazuje także, że prawie 75 % respondentów pracuje również wieczorami i nocami. Możemy przypuszczać, że wiele z tych osób korzysta z pracy zdalnej lub elastycznych godzin pracy, co pozwala im mniej standardowo zaplanować realizację obowiązków zawodowych. Dzięki temu, w ciągu tygodnia mogą więcej czasu poświęcić na sprawy prywatne lub rodzinne – mówi Piotr Dziedzic, senior dyrektor w Michael Page.

 

Work-life balance

Według badania 7 na 10 Polaków dobrze ocenia swój work-life balance. Ponad połowa (57 %) przyznała także, że praca zdalna pozytywnie wpływa na ich życie. Wśród większości respondentów negatywne emocje wzbudzają jednak urządzenia służbowe – 61 % uważa, że stały kontakt z życiem zawodowym, który umożliwia im telefon i laptop, niekorzystnie odbija się na równowadze życiowej.

 

Jak pokazuje nasze badanie, wielu pracowników ma problem z tym, aby odciąć się od życia zawodowego – nawet w czasie wolnym i na urlopie. 65 % ankietowanych tłumaczy, że ich praca wymaga od nich bycia stale pod e-mailem czy telefonem. Ponad 42 % natomiast przyznało, że czuje się zobligowanym do tego wobec swojego pracodawcy. Z drugiej strony, ponad 17 % stwierdziło, że poza biurem łatwiej skupić mu się na zadaniach, a 15 % woli pracować poza ustawowymi godzinami, co potwierdzałoby, że nienormowany czas pracy wynika niekiedy z indywidualnych preferencji pracownika – podsumowuje Piotr Dziedzic.

 

Pozostaje tylko pytanie czy w większości przypadków to wybór pracowników…