Ilustracja do artykułu pt. "Obrazek uzupełniający do artykułu pt. Agora przeprowadzi zwolnienia grupowe. Ile osób straci pracę?"
|

Agora przeprowadzi zwolnienia grupowe. Ile osób straci pracę?

Agora poinformowała, że zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. Spółka jest właścicielem m.in. takich podmiotów jak: „Gazeta Wyborcza”, portal Gazeta.pl, Radio Tok FM, Radio Zet, sieć kin Helios, a także współwłaścicielem serwisów HRlink czy GoldenLine. Redukcje nastąpią od 5 lutego do 31 marca i obejmą pracowników z obszarów prasa cyfrowa i drukowana oraz internet. Pracę stracić ma 190 osób, które stanowią 14,15 proc. wszystkich zatrudnionych.

Spółka Agora podjęła uchwałę o wdrożeniu procedury zwolnień grupowych, a także o rozpoczęciu konsultacji redukcji ze związkami zawodowymi. Konsultacje obejmą też radę pracowników.

Jaka jest przyczyna zwolnień w Agorze?

W oficjalnym komunikacie spółka poinformowała o przyczynach swojej decyzji. Agora uzasadnia ją przede wszystkim uwarunkowaniami, jakie dyktuje rynek.

„Przyczyną zamierzonego zwolnienia grupowego w obszarze Prasa Cyfrowa i Drukowana są czynniki rynkowe wynikające ze stałego trendu spadkowego sprzedaży prasy drukowanej związanego z odpływem czytelników do innych kanałów komunikacji, natomiast w obszarze Internet przyczyną jest wyraźne pogorszenie przychodów ze sprzedaży reklam w modelu open market oraz wzrost pozycji platform globalnych” – czytamy w komunikacie giełdowym.

„Z uwagi na te czynniki Spółka musi podjąć działania zmierzające do dostosowania się do zmieniającego otoczenia rynkowego i oczekiwań odbiorców, a przeprowadzana restrukturyzacja jest warunkiem koniecznym do ustabilizowania sytuacji finansowej obszarów Prasa Cyfrowa i Drukowana oraz Internet, jak i zadbania o ich stabilność i rozwój oraz pozycję rynkową w następnych latach” – wyjaśniają przedstawiciele Agory.

Spółka w oświadczeniu podkreśliła, że restrukturyzacja zostanie przeprowadzona z dbałością o pracowników. Zapewniła, że zostaną im zaproponowane ustawowe odprawy i świadczenie dodatkowe, którego wysokość i warunki przyznania mają być przedmiotem ustaleń ze związkami.

Do spotkania związków zawodowych działających w Agorze doszło we wtorek tuż po ogłoszeniu informacji o zwolnieniach.

Źródło: Facebook

„Niecały miesiąc temu zapowiadaliśmy spotkanie z Zarządem. Chcieliśmy zapytać, czy planowane czy zwolnienia i czy jest szansa na wyrównania inflacyjne, po cichu licząc, że będziemy mówić raczej o tym drugim. Wstępnie umówiliśmy się na spotkanie po 13 stycznia. Wtorkowy komunikat giełdowy był jak uderzenie obuchem. Agora SA powiadomiła, że planuje zwolnić do 190 osób z 'Wyborczej’ i Gazety.pl. We wtorek odbyło się pierwsze spotkanie Zarządu ze związkami. Miało charakter techniczny: ustalaliśmy terminy i składy zespołów negocjacyjnych” – napisała na Facebooku Solidarność Agora SA – związek zawodowy.

Jak na informację o zwolnieniach w Agorze zareagowała giełda?

Notowania giełdowe Agory wzrosły po upublicznieniu informacji o planowanych zwolnieniach grupowych. Jeszcze we wtorek rano ich wartość szacowano na około 10,40 zł. Tymczasem o godzinie 14:00 wyceniano je na 11,10 zł, co oznacza wzrost o przeszło 6 proc. Z kolei w środę o 11:00 cena akcji spółki to już 11,70 zł.

Agora: wartości i kierunek rozwoju

Na łamach strony internetowej spółki czytamy, że na każdej płaszczyźnie jej działalności dba się o profesjonalizm i odpowiedzialne zarządzanie.

„Budujemy trwałe i silne relacje z naszymi interesariuszami: czytelnikami, słuchaczami, widzami, klientami, kontrahentami, a także z pracownikami i akcjonariuszami” – dowiadujemy się.

Końcem 2022 roku Agora pożegnała się (w ramach zwolnień i dobrowolnych odejść) z około 80 pracownikami segmentu prasowego i internetowego.

W tym samym czasie z kin Helios zwolniono około 50 pracowników. W wyniku innych działań, np. nieprzedłużania wybranych wakatów, ubyło 16 kolejnych etatów. Końcem trzeciego kwartału minionego roku zatrudnienie stałe w grupie kapitałowej Agora wynosiło 2 584 etaty. 359 etatów z tej puli przypadało na Eurozet, którego kontrolny pakiet firma przejęła w lutym.

Autor: Sylwia Pyzik

Przeczytaj też:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze