Zdjęcie jest ilustracją do artykułu: Apple Vision Pro – czy rzeczywistość mieszana wkroczy do biur?. Przedstawia kobietę w okularach do widzenia wirtualnej rzeczywistości, która stoi przy biurku z wyciągniętą ręką - tak zmienia się rzeczywistość!
|

Apple Vision Pro – czy rzeczywistość mieszana wkroczy do biur?

Niedawno mogliśmy podziwiać jedną z najnowszych technologii od Apple. Urządzenie Apple Vision Pro jest przedstawiane jako przyszłość informatyki, ale czy rzeczywiście rzeczywistość mieszana to jedna z innowacji w biznesie, która zrewolucjonizuje przestrzeń biurową?

Choć niewątpliwie urządzenie to zapewnia użytkownikowi niezwykłe doznania, to czy może się ono okazać naprawdę przydatne? Wspólnie przyjrzyjmy się pierwszym opiniom na ich temat i sprawdźmy, czy faktycznie znajdą one zastosowanie w codziennie wykonywanej pracy. 

Jak to działa? – czyli garść informacji technicznych

Gogle pozwalają na korzystanie z aplikacji w zupełnie nowym wymiarze, nie tracąc jednocześnie kontaktu ze światem rzeczywistym. W przeciwieństwie do wirtualnej rzeczywistości to nie my wchodzimy w świat konkretnej aplikacji, a programy otaczają nas w naszym własnym otoczeniu. Użytkownicy przekształcają więc swoją przestrzeń w kino, galerię sztuki czy biuro.

Apple Vision Pro zostały wykonane ze szkła 3D otoczonego aluminiową ramką, wykończoną za pomocą wyprofilowanej gąbki. Wygodę noszenia zapewnia wymienna materiałowa opaska. O obraz w jakości 4K dbają dwa wyświetlacze micro-OLED o rozdzielczości 23 mln pikseli. Urządzenie zasilane jest przez niewielką baterię łączącą się z nim za pomocą przewodu. Sama bateria jest niewielka i mieści się w kieszeni.

Sterowanie

Nawigacja pomiędzy aplikacjami odbywa się za pomocą wzroku. Sprzęt posiada też kilka kamer, czujników oraz mikrofonów sprawiających, że polecenia można wydawać za pomocą drobnego gestu lub głosu. Jest tu też Optic ID, czyli skupiony na siatkówce oka czujnik biometryczny odpowiedzialny za autoryzację użytkownika.

Zastosowania

Pierwszym zastosowaniem, które przychodzi do głowy, jest skuteczna i swobodna komunikacja. Przypomnijmy sobie okres pandemii i związane z nim kwarantanny. Sytuacje, w których część zespołu znajdowała się w biurze, a część w domu były codziennością. Przeprowadzenie konferencji lub zorganizowanie zajęć dla mieszanego audytorium jest dość skomplikowanym zadaniem. 

Ta trudność była mocno zauważalna w szkołach i ośrodkach akademickich, kiedy część grupy była na kwarantannie a część w sali lekcyjnej lub wykładowej. Jak przeprowadzić lekcję dla dzieci siedzących naprzeciwko, kiedy nie możemy ruszyć się sprzed komputera? Apple Vision Pro pozwoliłoby na swobodne poruszanie się po sali bez utraty kontaktu z osobami po drugiej stronie komputera. Ponadto okulary umożliwiają współdzielenie ekranu i pracę zespołową. 

Wykorzystywanie technologii informatycznych w biznesie może uczynić codzienną pracę o wiele wygodniejszą. Liczne okna, pomiędzy którymi użytkownik może się łatwo przemieszczać, ułatwiają szybkie przeglądanie i uzupełnianie dokumentów i usprawniają dostęp do różnych danych niezbędnych podczas wykonywania obowiązków.

Twoja istniejąca biblioteka zdjęć i filmów wygląda niesamowicie w wyjątkowej skali. A panoramy owijają się wokół ciebie – sprawiając, że czujesz się, jakbyś stał dokładnie tam, gdzie je zrobiłeś. Apple Vision Pro – Apple

Apple Vision Pro oferują użytkownikom wyjątkowe doświadczenia związane z przeglądaniem multimediów. Oglądając zdjęcia lub obrazy, możemy poczuć się jak w galerii, a decydując się na obejrzenie filmu, stajemy się wręcz jego uczestnikiem. Z punktu widzenia rozrywki, okulary mieszanej rzeczywistości to niezwykły gadżet.

Apple Vision Pro – komu i gdzie może się przydać?

Nowa propozycja od Apple wydaje się jednak mieć charakter gównie rekreacyjny. Czy poza oglądaniem filmów, graniem w gry lub przeglądaniem zdjęć okulary mieszanej rzeczywistości okażą się jedną z innowacji w biznesie, która będzie prawdziwie przydatna? 

Technologie informatyczne Apple są często wykorzystywane w przedsiębiorstwach (szczególnie tych, dla których ważna jest poufność oraz bezpieczeństwo danych), ale czy Apple Vision Pro naszpikowane mikrofonami, kamerami i czujnikami nie są zaprzeczeniem prywatności? W jakich obszarach biznesu mogłyby okazać się użyteczne?

Usprawnienie dla pracujących zdalnie

Rzeczywistość mieszana może się okazać ciekawą opcją dla osób pracujących zdalnie. Gogle od Apple z powodzeniem zastąpią kilka monitorów oraz ułatwią stworzenie wirtualnego biura we własnej przestrzeni bez tracenia kontaktu z domownikami. Każde okno aplikacji można dostosować pod względem rozmiaru, a okulary dodatkowo dopasowują jasność obrazu tak, by zapewnić użytkownikowi maksymalny komfort.

Bateria pozwala na około 2 godziny ciągłej pracy urządzenia. Możliwe jest także podłączenie do okularów klawiatury, co zapewnia wygodną pracę.

Nowa odsłona rekrutacji?

Apple Vision Pro mogłyby wprowadzić powiew świeżości do procesów rekrutacyjnych. Choć zdalne rozmowy kwalifikacyjne są już normą, spotkanie się z rekruterem za pomocą gogli rzeczywistości mieszanej zapewniłoby kandydatowi możliwość obejrzenia miejsca pracy w taki sposób, jakby faktycznie znajdował się w biurze. 

Jest to również fantastyczna opcja na skuteczny onboarding. Wdrożenie nowych pracowników, szczególnie tych bez dużego doświadczenia może być problematyczne w przypadku pracy zdalnej.

Największe wyzwanie dla pracodawców, a tak naprawdę dla menedżerów liniowych, stanowi wdrożenie osób bez doświadczenia. Podpatrzenie stylu pracy, nauka praktycznych aspektów technicznych czy nauka przez naśladowanie stała się praktycznie niemożliwa.

Fabian Pietras, Raport Anatal i Corees Polska, Model pracy a efektywność i zadowolenie pracowników 2021

Wspólne realizowanie projektów za pomocą współdzielonego ekranu, a także wysokiej jakości obraz i dźwięk podczas wideokonferencji daje pracownikowi wrażenie realnego kontaktu z resztą zespołu, co może poprawić jakość komunikacji.

Targi i konferencje w dzielonej rzeczywistości

Organizowanie wydarzeń, podczas których możliwe jest odwiedzenie wirtualnych stoisk to rozwiązanie umożliwiające dotarcie na eventy organizowane w najdalszych zakątkach świata i nawiązywanie obiecujących kontaktów z innymi przedsiębiorcami. Innowacyjność w biznesie wymaga aktywnego zainteresowania tym, co dzieje się w branży, a udział w konferencjach za pomocą mieszanej rzeczywistości stwarza taką opcję. 

Rozmaite targi czy konferencje są organizowane praktycznie w każdej branży. W konferencjach biorą udział osoby pracujące w obszarach przemysłowych, medycynie, edukacji, technologii czy nauce. Apple Vision Pro pozwalają na oszczędzenie czasu i ograniczenie kosztów podróży na event, a także dają dostęp do wiedzy i odkryć z całego świata.

Koniec nudnych szkoleń online?

Technologie informatyczne w biznesie to nie tylko rozwiązania pozwalające na automatyzacje procesów i usprawnienie pracy. Mieszana rzeczywistość może oznaczać koniec nudnych szkoleń opartych o prezentacje slajdów. Rozwijanie wiedzy i umiejętności mogłoby się okazać niezwykle atrakcyjne, jeśli zastosować elementy grywalizacji. 

Apple Vision Pro – jedna z ciekawych innowacji w biznesie, a może niepotrzebny gadżet?

Vision Pro pozwalają Ci pozostać w kontakcie z osobami, które Cię otaczają.

Zobacz oficjalną stronę Apple Vision Pro

Czy aby na pewno tak jest? Jednym z najpoważniejszych zarzutów wobec nowej technologii Apple jest to, że przyczyni się ona do pogłębienia dystansu i pogorszenia relacji. Film prezentujący nowy produkt pokazuję rozmowę osoby noszącej okulary z jednym z domowników i faktycznie do głowy przychodzi myśl, że odcięcie się od wirtualnego świata będzie jeszcze trudniejsze niż do tej pory.

Czy naprawdę potrzebna nam jest technologia, która pozwala nam sprawdzać skrzynkę mailową podczas spaceru z psem lub poprawiać projekty, kiedy syn opowiada nam o emocjonującym dniu w szkole? 

Elementem, który znacznie spowolni wprowadzenie okularów mieszanej rzeczywistości do biur, jest z pewnością ich zaporowa cena (ok. 3000 dolarów). Niewielu drobnych czy nawet średnich przedsiębiorców będzie mogło pozwolić sobie na tak drogi sprzęt, tym bardziej, że to dopiero początek drogi jeśli chodzi o rozwój aplikacji przydatnych w różnych branżach. 

Czy Apple Vision Pro będzie można zaliczyć do korzystnych innowacji w biznesie?

Choć okulary mieszanej rzeczywistości są jedną z naprawdę atrakcyjnych technologii od Apple, na razie musimy się pogodzić z tym, że raczej nie zdominują one biur, a staną się ciekawostką dla najzamożniejszych. Należy jednak uznać ich potencjał i stwierdzić, że rozsądne użytkowanie mogłoby ułatwić i uatrakcyjnić wiele zadań

Choć dziś wykorzystywanie tych urządzeń w codziennej pracy lub podczas nauki wydaje się być nierealne, lecz warto pamiętać, że jeszcze nie tak dawno, żeby skorzystać z internetu, chodziliśmy do kafejek internetowych, a dziś każdy z nas nosi przy sobie telefon z dostępem do sieci. Postęp i nowe technologie stają się naszą rzeczywistością w niewyobrażalnym tempie. O tym czy z mieszaną rzeczywistością stanie się podobnie, dopiero się przekonamy.

Autor: Diana Zareba

Przeczytaj też:

HackYeah! największy hackathon w Europie powraca w listopadzie

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze