|

Benefity na miarę czasów – co kusi kandydata?

Grafika jest ilustracją do artykułu: "Benefity na miarę czasów – co kusi kandydata?" W centrum znajduje się angielska nazwa Employee Benefits z odchodzącymi od niej strzałkami do rodzajów benefitów.

O tym, że firma jest ceniona przed kandydatów i postrzegana jako dobre miejsce do rozwijania kariery świadczy już nie tylko wynagrodzenie. Zaangażowanie pracodawcy w akcje społeczne, dbanie o dobrostan i balans między życiem prywatnym i zawodowym, nacisk na tworzenie przyjaznego środowiska pracy, benefity dostosowane do aktualnych potrzeb i trendów – to wszystko ma ogromne znaczenie przy podjęciu decyzji o rozpoczęciu nowej pracy. Znaczenie benefitów pozapłacowych wzrosło szczególnie czasie pandemii, gdy aspekty związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem stały się wyjątkowo ważne. 

Według raportu CBRE pt. Wellness. Poznaj biurową przyszłość80% pracowników przyznaje, że oferta firmy w zakresie strategii dbałości o dobre samopoczucie będzie czynnikiem decydującym w zatrudnieniu i zatrzymaniu ich przez okres następnych 10 lat.

Czego kandydaci i pracownicy oczekują od swoich pracodawców?

Organizacja czasu pracy – benefit na miarę czasów

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez HRK, obecnie 60% uczestników badania pracuje w systemie hybrydowym. Docelowo w takim systemie chciałoby pracować 78% pracowników. Pracodawcy z sektora IT bywają skłonni gwarantować zatrudnionym jeszcze większą elastyczność. Praca asynchroniczna – we własnym tempie, bez nacisku na dostępność 8.00-16.00 – okazuje się być trendem pasującym do specyfiki branży i trybu zdalnego. Atuty dla pracowników? Przede wszystkim większe poczucie wolności i funkcjonowania zgodnie z ideą work-life balance. Asynchroniczność wpisana jest w specyfikę działań projektowych i pracy nad oprogramowaniem. Od dawna praktykują ją też zespoły międzynarodowe, funkcjonujące w różnych strefach czasowych.

Kolejną nowością, która coraz częściej pojawia się nawet w dyskusji publicznej, choć w Polsce jest praktykowana przez kilka, kilkanaście firm z branży IT jest:

  • krótszy tydzień pracy
  • nielimitowane, płatne urlopy

Oczywiście przy zachowaniu pełnopłatnego wynagrodzenia. 

Firmą z sektora IT, która wprowadziła nielimitowane urlopy jest SYZYGY Warsaw. Początkowo miał być to eksperyment, ale, jak twierdzą przedstawiciele firmy okazał się strzałem w 10. Firma ograniczyła czas na zbędną biurokrację: liczenie wolnego i kontrolę pracowników. Nielimitowane płatne urlopy wprowadzono na stałe. 

Niektóre firmy, zwłaszcza te z sektora IT, eksperymentują także z formułą piątku jako dnia przeznaczonego na samorozwój, luźniejsze spotkania, albo pracę głęboką.  Pracownicy firmy Nozbe na przykład piątki poświęcają na podsumowanie swojego tygodnia pracy i zaplanowanie kolejnego. Po zrobieniu przeglądu, każdy decyduje, co chce robić. Może przeznaczyć ten czas na naukę czegoś nowego, pracę nad dodatkowym projektem, nowe hobby lub po prostu na tym zakończyć pracę i cieszyć się dłuższym weekendem z bliskimi.

 To wciąż świeże i wzbudzające zainteresowanie idee, które dopiero są testowane na rynku polskim. Firmy IT, których szczególnie dotyczy niedobór kandydatów, oferują swoim kandydatom także pakiety relokacyjne. Choć, w związku z coraz częściej wykorzystywaną pracą w 100% zdalną, coraz rzadziej. Jeszcze przed pandemią przykładem akcji relokacyjnych była np.  „Akcja Relokacja” w firmie Capgemini, gdzie wartość jednorazowego świadczenia, którego celem było pokrycie kosztów przeprowadzki, było 10 tys. Nokia oferowała dodatek w wysokości od 7 do 10 tys., jeżeli pracownik przeprowadza się wraz z rodziną. Zdecydowanie chętniej stosowane są benefity związane z kilkoma dodatkowymi godzinami wolnego w roku (np. ogólnopolska akcja godziny dla rodziny).

Opieka zdrowotna

W czasie pandemii, do prywatnej opieki medycznej oferowanej dla pracowników i ich rodzin doszły np. darmowe testy na Covid czy usługi psychologicznego, terapeutycznego wsparcia, często realizowanego w firmie online. To efekt pozostawania w domach przez dłuższy czas, który negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne pracowników. Zupełnie nowym benefitem są paczki ze zdrową żywnością, ziołami, które niektóre firmy wysyłają swoim chorującym pracownikom. 

Fizjoterapeuta i dietetyk

Praca zdalna i większa izolacja przyczyniły się do tego, że pracownicy więcej czasu spędzają przed komputerem, często maja mniej możliwości uprawniania sportu. 

Dlatego też niektóre firmy organizują np. webinary z fizjoterapeutami pokazujące jak zorganizować sobie środowisko i rytm pracy zdalnej. Inne duże organizacje do pakietu benefitów wprowadziły także konsultacje z dietetykiem. Zdarzają się sytuacje, w których pracodawcy wysyłają pracownikom gadżety umożliwiające monitorowanie aktywności fizycznej, np. krokomierze.

Edukacja

Według raportu Pierwsze kroki w IT aż 82,23% juniorów uznało, że to właśnie możliwość rozwoju jest dla nich najważniejszym aspektem w pracy.  Firmy, zwłaszcza te z sektora IT, dbają o rozwój zawodowy pracowników, dając:

  • budżet na udział w konferencjach, szkoleniach, hackathonach
  • dostęp do kursów online czy platformach e-learingowych (biblioteki online itd.)
  • wewnętrzne szkolenia
  • wewnętrzne hackathony
  • kursy językowe

Benefitem, po które firmy bardzo chętnie sięgają, to programy mentoringowe, coachingowe dla pracowników z największym potencjałem rozwojowym. Mogą być to programy angażujące mentorów z poza organizacji, ale też takie, które działają wewnątrz organizacji, umożliwiając pracownikom wymianę wiedzy i nabywanie nowych umiejętności.

System kafeteryjny

Pandemia sprawiła, że na znaczeniu zyskuje choćby kafeteria, a więc zestaw benefitów do wyboru przez samych pracowników (np. myBenefit). Wśród dostępnych opcji zwiększyła się znacznie liczba usług dostępnych zdalnie – w pakietach znajdziemy m.in. dostęp do bibliotek online, ale też na przykład dostęp do platform VoD (Netflix, HBO).   

Pracodawcy oferują także vouchery do wybranych sklepów lub e-sklepów przyznawane z myślą o wyposażeniu domowego stanowiska pracy. 

Bywają sytuacje, w których pracodawcy „karmią” swoich pracowników. Przykładem może być Wirtualna Karta Lunch Pass Sodexo. Środkami znajdującymi się na karcie można płacić za posiłki we wszystkich punktach gastronomicznych, np. restauracjach, kawiarniach czy firmach cateringowych akceptujących karty Mastercard. Firmy organizują także np. dzień pizzy czy dzień pączka, które mają na celu integrację zespołów.

Najmniej pożądane

W świetle badań (raport Benefity związane z czasem pracy) wśród benefitów, które cieszą się najmniejszym zainteresowaniem kandydatów znalazły się: 

  • dodatkowy urlop rodzicielski, 
  • możliwość pracy 100% zdalnie, 
  • urlop dla poratowania zdrowia, czyli sabbatical. 

Branża, która wyprzedza wszystkie inne

Sporo przedstawionych powyżej benefitów wprowadza na rynek branża IT. Dzieje się tak dlatego, że rywalizacja o kandydata jest tu wyjątkowo silna, wiele rzeczy dzieje się po prostu szybciej, dając możliwość na wdrożenie nowych idei i rozwiązań. Wszystko sprowadza się do tego, że efektywnie i ekonomicznie działające, zmotywowane zespoły przynoszą po prostu wymierne korzyści pracodawcom.

Rodzące się tu standardy na swoim radarze powinni mieć także inni pracodawcy, jeżeli chcą nadążyć za postępującym rynkiem kandydata. 

Przeczytaj też:

3. edycja konferencji „Zdrowie i benefity”: Docenianie pracowników