|

Budżet partycypacyjny w HR

Czym jest budżet partycypacyjny i w jaki sposób może być użyteczny dla organizacji? Z pomocą przychodzi aplikacja BudgetBee stworzona na miarę potrzeb nowoczesnego HRu.

Zespół BudgetBee tworzą pracowite i pomysłowe pszczółki, które zapewniają, że jeszcze niejednokrotnie zaskoczą nas swoimi pomysłami. Rozmawiamy z jedną z nich – Mają Jusiak.

Czytaj także – Programy stażowe – wirtualna rekrutacja studentów

Czym jest BudgetBee?

BudgetBee to jedyna w Polsce aplikacja oparta na działaniu budżetu partycypacyjnego, wspierająca zarządzanie dodatkami i benefitami dla pracowników.

Aplikacja jest skierowana głównie do działów HR, osób zajmujących się employer brandingiem i marketingiem, ale także managerów zespołów i osób decyzyjnych i zarządzających w firmach.

Dzięki BudgetBee organizacje mają możliwość efektywnej realizacji wspólnych przedsięwzięć i celów, a także pełnej personalizacji dodatków i benefitów dla pracowników. 

Skąd pomysł na stworzenie BudgetBee?

Systemy kafeteryjne dostępne na polskim rynku w dużej mierze oferują zamkniętą pulę dodatków dla pracowników. Zauważyliśmy, że w wielu branżach model benefitów “narzucanych z góry” przestał się sprawdzać, a pracownicy oczekują spersonalizowanych rozwiązań.

Jak wynika z ankiety, którą przeprowadzaliśmy na początku pandemii, aż 70% pracodawców nie daje możliwości personalizacji benefitów (https://budgetbee.io/blog/benefity-a-potrzeby-pracownikow/).

W obecnych czasach, gdy potrzeby pracowników dynamicznie się zmieniają, a my musimy szybko na nie reagować, elastyczność w sferze benefitów jest bardzo istotna. 

Na czym polega specyfika aplikacji?

BudgetBee działa w oparciu o budżet partycypacyjny, co oznacza, że pracownicy korzystający z naszej aplikacji mogą współdecydować o doborze benefitów w swoich firmach.

Pracodawca zasila ustalonymi kwotami wirtualne konta, a następnie każda z osób, która zostanie zaproszona do aplikacji ma możliwość założenia zbiórki na dowolny wybrany przez siebie cel. To, co stanie się celem zbiórki jest całkowicie otwarte, a ogranicza nas jedynie potrzeba i pomysłowość.

Po pierwsze możemy zasugerować dodatki potrzebne w biurze i ułatwiające pracę np. wygodny fotel, dodatkowy ekspres do kawy lub udogodnienia związane z przestrzenią i tworzeniem chillout roomu (hamaki, stoły do piłkarzyków). W obecnych czasach można też pomyśleć o wyposażeniu domowego biura w czasie pracy zdalnej.

Po drugie oczywiście benefity dla pracowników, czyli wszystko to, co jest potrzebne, by pracownik był szczęśliwy i zmotywowany oraz czuł się ważny. Firmy mogą wspólnie za pomocą zbiórek planować spotkania integracyjne, proponować przydatne szkolenia i warsztaty czy tworzyć firmową bibliotekę.

W trakcie pandemii pojawiła się zwiększona potrzeba na działania wellbeingowe i wspierające kondycję psychiczną pracowników, więc na takie propozycje w BudgetBee jest również miejsce. To tylko przykłady, a sugestii i pomysłów na firmowe zbiórki może być zdecydowanie więcej, a może nawet nieskończenie wiele.

Czym aplikacja różni się od innych tego typu rozwiązań?

Tak jak już wcześniej wspomniałam, aplikacja działa w oparciu o budżet partycypacyjny. To jest opcja, która wyróżnia BudgetBee spośród innych ofert, ponieważ na polskim rynku nie ma drugiego takiego rozwiązania.

BudgetBee jest narzędziem wspierającym działania i planowanie dodatków nie tylko dla pojedynczych pracowników, ale także całych zespołów. Zależy nam na tym, by pracownicy mieli możliwość wychodzenia z inicjatywą i mogli współdecydować o firmowych dodatkach, a także sprawnie zarządzać środkami przeznaczonymi np. na szkolenia.

Wiele firm budżet szkoleniowy planuje za pomocą tabelek w Excelu, a można to w prosty sposób pominąć i zaoszczędzić czas. Dzięki zautomatyzowanemu i przejrzystemu przekazywaniu środków, działy HR nie muszą martwić się o comiesięczne doładowania kont, ponieważ wybierając opcję cyklicznych wpływów, system zrobi za nich to sam w ustalonym czasie.

W jaki sposób BudgetBee wspiera wizerunek lepszego pracodawcy?

Nowoczesne i otwarte podejście, jakie gwarantuje nasza aplikacja wpływa przede wszystkim na poznanie realnych potrzeb organizacji i daje możliwość efektywnego i zautomatyzowanego zarządzania budżetem.

Pracownicy będą czuli się ważni i docenieni, a pracodawca zyska na wizerunku. Ma to duże znaczenie w zakresie budowania employer brandingu oraz doświadczenia pracownika. Mamy tutaj zasadę win-win 🙂

Jakie plusy z wprowadzenia aplikacji do organizacji, może odczuć bezpośrednio pracownik?

Przede wszystkim pracownik otrzymuje pełną możliwość wyboru i może zasugerować dodatki, których faktycznie potrzebuje. To bardzo istotne, ponieważ często benefity, które proponują firmy to szablonowe rozwiązania, które nie skupiają się na faktycznych potrzebach.

Takie podejście wpływa na komfort pracy, zwiększoną motywację, a także jak już wspomniałam, poczucie bycia docenionym.

Jak rozwija się aplikacja BudgetBee?

Naszą aplikację w ostatnim czasie miały okazję testować zainteresowane firmy, które podzieliły się z nami swoimi komentarzami i uwagami dotyczącymi funkcjonalności aplikacji. To ważny etap naszych działań,  ponieważ zależy nam przede wszystkim na tym, by była ona skrojona pod potrzeby działów HR i firm, a przede wszystkim, by stała się rozwiązaniem dopasowanym do pracowników i ich oczekiwań.

Feedback, który uzyskaliśmy daje nam możliwość pracy nad udoskonaloną wersją, a co za tym idzie rozwinięcia funkcjonalności. Na naszej stronie aktualnie jest otwarta możliwość zapisu i dołączenia do testów zarówno obecnej wersji aplikacji, jak i kolejnej, którą  planujemy udostępnić pod koniec pierwszego kwartały przyszłego roku.

Zapraszamy do odwiedzenia BudgetBee:


LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/budgetbee

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
trackback
Wsparcie psychologiczne - benefit na czasie? - Magazyn Rekruter
4 lat temu

[…] Czytaj także: Budżet partycypacyjny w HR […]