|

Chińskie firmy poszerzają swoje wpływy w Polsce

Chiny nie są największym zagranicznym inwestorem w Polsce, ale obecność kapitału z tego kraju w ostatnim czasie wzrasta. O poszerzaniu polsko-chińskiej współpracy słyszymy coraz więcej, ostatnio między innymi o BLiKU i AliExpress czy Huawei, w kontekście dostarczania 5G. Jak chińskie firmy działają na naszym rynku?

Polski system płatności mobilnych BLIK oraz AliExpress, globalny sklep internetowy  w ramach Alibaba Group, podjęli kolejny poziom współpracy, aby umożliwić użytkownikom AliExpress w Polsce bezpośrednie płatności BLIK na stronie kasy AliExpress.

Współpraca łączy BLIK, AliExpress oraz Alipay jako partnera przejmującego. Integrację BLIK z AliExpress umożliwiła PPRO, wiodąca platforma płatności, która współpracuje z Alipay od 2015 roku. Partnerstwo powinno pomóc umocnić pozycję Polski jako najszybciej rozwijającego się rynku płatności mobilnych w Europie.

Jesteśmy podekscytowani wzrostem BLIK na polskim rynku w ostatnich latach i nie możemy się doczekać współpracy, aby Polska pozostała europejskim liderem w zakresie innowacji i wdrażania płatności mobilnych – mówi Gary Topp, dyrektor regionalny Europy Środkowo-Wschodniej i szef globalnego partnerstwa płatniczego w AliExpress.

Dzięki dynamicznej gospodarce i szybkiemu wzrostowi e-commerce Polska zaczyna być coraz ważniejszym rynkiem dla AliExpress. Badania Gemiusa wykazały, że AliExpress stał się najczęściej odwiedzaną aplikacją zakupową podczas szczytu sezonu zakupowego w grudniu 2019 r. Klienci wybierają głównie zakupy za pomocą aplikacji mobilnej AliExpress, w której będą mieli teraz dostęp do płatności mobilnej BLIK.

Wcześniej klienci mogli wybrać BLIK na AliExpress w ramach dostępnych metod płatności, które przeprowadzano za pośrednictwem Przelewy24 lub PayU. Teraz BLIK pojawia się jako jedna z metod płatności do wyboru przy finalizacji zamówienia. Wystarczy wpisać kod BLIK na stronie płatności i zaakceptować go w aplikacji bankowej.

Lider technologii 5G

AliExpress to nie jedyna chińska firma, która w ostatnim czasie rozwija swoje usługi na rynku polskim. Warto także wspomnieć o Huawei, który obecnie jest kluczowym graczem na rynku, jeśli chodzi o technologię 5G. Każdy kraj, który zdecyduje się na wykluczenie Huawei z rynku, musi liczyć się z dużymi kosztami.

Jeśli chodzi o Polskę, to decydując się na wykluczenie ważnego dostawcy rozwiązań 5G (a takim jest Huawei), możemy przez najbliższe 15 lat tracić z tego powodu ok. 120 mln euro PKB każdego roku, a ogółem do 2035 roku prawie 2,2 mld euro. Wszystko z powodu mniejszej konkurencyjności, opóźnień we wdrażaniu sieci 5G oraz spadku innowacyjności – ComputerWorld.

Z tego względu w Polsce dostawcą 5G jest przede wszystkim Huawei. Tylko sieć Plusa nie korzysta z usług chińskiej firmy, ponieważ ten operator w największym stopniu współpracuje z Ericssonem. Play, T-Mobile i Orange wprowadzają nową technologię w kooperacji głównie z Huaweiem oraz w pewnym zakresie z Nokią i Ericssonem.

Zarówno rozwój AliExpress jak i popularyzacja technologii 5G na rynku polskim, będą mieć niemałe znaczenie w kontekście współpracy polsko-chińskiej. Będziemy na bieżąco śledzić dla Was rozwój tej sytuacji.

Czytaj także: Zagraniczni inwestorzy- czy będą u nas inwestować?