Ilustracja do artykułu pt. "Co naprawdę skłania do zmiany pracodawcy? Wynagrodzenie spada na dalszy plan"
|

Co naprawdę skłania do zmiany pracodawcy? Wynagrodzenie spada na dalszy plan

Najnowsze badanie Monitor Rynku Pracy Randstad ukazuje, jak pracownicy w Polsce oceniają swoje wynagrodzenia, czego oczekują w nadchodzących miesiącach i co tak naprawdę skłania ich do zmiany pracy. Wyniki mogą zaskoczyć – wysokość pensji traci na znaczeniu przy podejmowaniu decyzji o zmianie pracodawcy.

Wynagrodzenia, podwyżki i poziom zadowolenia z płac

Z 58. edycji badania Monitor Rynku Pracy przeprowadzonego przez Instytut Badawczy Randstad i Instytut Badań Pollster wynika, że przeszło połowa pracowników w Polsce otrzymała w 2024 roku podwyżkę. Jej wysokość była jednak niższa w porównaniu z 2023 rokiem.

57 proc. ankietowanych otrzymało w minionym roku podwyżkę wynagrodzenia. U 42 proc. z nich wzrost wyniósł od 5 do 10 proc. Z kolei 21 proc. pracowników otrzymało podwyżkę od 10 do 20 proc. Z badania wynika, że podwyżki nieprzekraczające 5 proc. otrzymało 23 proc. pracowników.

Jaki jest poziom zadowolenia Polaków z ich wynagrodzeń? 37 proc. jest raczej zadowolonych, przeciwne zdanie ma 21 proc. ankietowanych. Z kolei jedna trzecia badanych to osoby, które ani nie są zadowolone, ani niezadowolone. Osób bardzo zadowolonych (5 proc.) jest nieznacznie więcej niż tych bardzo niezadowolonych (4 proc.).

Jednocześnie spada liczba osób, które spodziewają się podwyżki wynagrodzenia w tym roku. W 2024 roku 59 proc. pracowników w Polsce miało takie przewidywania, obecnie wyższych pensji spodziewa się 53 proc. badanych.

„W ostatnim czasie obserwujemy także w danych GUS nieznacznie mniejszą dynamikę płac w Polsce i dane z naszego badania pokazują, że ten trend może się utrzymywać”- podkreśla Monika Hryniszyn, Regional HR Leader Northern Europe w Randstad.

Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan wskazuje z kolei, że „wpływ na mniejszą presję płacową ma również mniejszy wzrost minimalnej płacy w tym roku (10% r/r) w porównaniu do poprzedniego roku (ok. 21,5% r/r), jak i ogólna sytuacja na rynku pracy”.

Rotacja pracowników w Polsce – co najczęściej skłania do zmiany pracy?

Przez większość roku poziom rotacji pracowników był stosunkowo niski. Wzrost atrakcyjności ofert i sezonowe możliwości zdobycia pracy spowodowały, że pod koniec roku pracodawcy mogli zaobserwować wzmożony odpływ pracowników. Jest to związane m.in. z możliwościami rozwoju wewnątrz firmy. Im większe szanse na awans, tym mniejsza rotacja pracowników. Według raportu w ciągu ostatniego półrocza 20 proc. pracowników zmieniło pracodawcę, a 17 proc. stanowisko w firmie. Na zmianę pracodawcy częściej decydowały się kobiety (23 proc.), u mężczyzn odsetek ten wyniósł 17 proc.

Co najczęściej skłania pracowników do zmiany pracodawcy? Po raz pierwszy w historii badania Randstad propozycja wyższego wynagrodzenia w nowej firmie jest rzadziej wskazywana jako przyczyna zmiany pracy. Na ten czynnik wskazało 33 proc. badanych (dopiero 4 miejsce!). Najczęstszą przyczyną zmiany pracy było niezadowolenie z poprzedniego pracodawcy (42 proc.), następnie chęć rozwoju zawodowego (38 proc.) oraz korzystniejsza forma zatrudnienia u nowego pracodawcy (34 proc.).

„To poważny sygnał ostrzegawczy dla pracodawców w Polsce. Wyniki badania pokazują, że coraz większe znaczenie dla pracowników ma nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale także warunki pozapłacowe. Liczą się atmosfera, dobra reputacja pracodawcy, wyraźnie rośnie też rola rozwoju zawodowego” – podkreśla Łukasz Komudaekspert rynku pracy Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych i współautor podcastu „Ekonomia i cała reszta”.

Czym jest Monitor Rynku Pracy?

Monitor Rynku Pracy to sondaż Instytutu Badawczego Randstad, realizowany w Polsce już od 2010 roku. 58. edycja badania została zrealizowana między 12 a 25 listopada 2024 roku przez Instytut Badań Pollster metodą CAWI na losowo-kwotowej próbie 1000 respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu, zatrudnionych na podstawie umowy o prace, umów cywilnoprawnych lub samozatrudnionych, o ile posiadają stałą umową o świadczenie usług jednej firmie.

Jakie są Twoje doświadczenia z wynagrodzeniem i zmianą pracy? Podziel się opinią w komentarzu!

Przeczytaj także:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze