|

Czy benefity mogą odciążyć domowy budżet podczas wakacji?

I just cancelled ALL our employee benefits. They were a total waste of money” – zaczęła swój clickbaitowy wpis na LinkedIn Amelia Sordell z The Personal Branding Agency. Namawiała w ten sposób do pozbycia się benefitów, które są kosztowne, ale w żaden sposób nie ułatwiają życia pracownikom. Zamiast tego, proponuje pracodawcom zapytać o rzeczywiste potrzeby osób zatrudnionych. Dopiero później poleca dopasowywać świadczenia dodatkowe do rzeczywistego zapotrzebowania, nie zaś skupiać się wyłącznie na kwestiach PR-owych i employer brandingowych. Jak system benefitów dostosowuje się do okresu urlopowego? Jakie wymagania wakacje stawiają przed firmami i organizacjami?

Wakacje w czasach drożyzny

Publikując wyniki badania LiveCareer na łamach naszego Magazynu, pisaliśmy, że: „W tym roku na wakacje pojechało lub pojedzie około 59% Polaków – to mniej niż przed wybuchem pandemii. Około 63% osób, które zadeklarowały wyjazd na urlop, spędzi go w Polsce, prawie 23% – w innym kraju Europy, a ponad 8% – zarówno w Polsce, jak i innym państwie europejskim. Szczyt sezonu przypadnie na sierpień – podróż w tym okresie zadeklarowało prawie 48% wczasowiczów”. Dodatkowo, prawie połowa badanych zapłaci za wakacje więcej niż w zeszłym roku.

W tym miejscu pojawia się luka dla zagospodarowania przez pracodawców i działy HR: benefity, które w czasach galopującej inflacji i drogiego podróżowania, realnie odciążają domowe budżety podczas wakacji. Jak takie świadczenia mogą pomagać osobom zatrudnionym w czasie wolnym i podczas urlopów? Jaką pomoc materialną mogą zaoferować firmy?

Jak podsumowała Sordell: „Besides, if you’re employee benefits don’t benefit your employees, what’s the point of having them?”. Czas na benefitowy audyt i wsłuchanie się w realne potrzeby pracownicze. Aby poszukać odpowiedzi na powyższe pytania i aby zastanowić się, które benefity mogą naprawdę ułatwić życie w trakcie urlopu, porozmawialiśmy z przedstawicielkami Sodexo Benefits and Rewards Services Polska i Benefit Systems.

Benefity żywieniowe i dofinansowywanie posiłków

Jak wynika z badań Sodexo, wakacje – podobnie jak Święta Bożego Narodzenia – to najbardziej wymagający okres w roku pod względem wydatków, dlatego pracownikom zależy na praktycznych świadczeniach, które odciążą domowy budżet. Przydatny wakacyjny benefit jest też elastyczny. Dobrym przykładem jest tutaj dofinansowanie posiłków.

Jak komentuje Paulina Burczak, Product Manager w Sodexo Benefits and Rewards Services Polska: W obliczu inflacji i wysokich cen benefity żywieniowe realnie wzmacniają pracowniczy portfel, a jednocześnie pozwalają zadbać o to, co ma kluczowe znaczenie – zdrowie, kondycję, efektywność. Pracownik, który otrzymuje dofinansowanie posiłków w formie karty przedpłaconej Sodexo (wirtualnej lub klasycznej), może korzystać z tego świadczenia również w trakcie urlopu i podczas podróży – zarówno w kraju, jak i za granicą.

Dzięki temu, pracownik może zamawiać posiłki w wybranych restauracjach i lokalach gastronomicznych. Istnieje też możliwość zamówień online. Sprawdzą się zatem benefity, które elastycznie można wpisać w wakacyjne plany, dowolnie z nich korzystać i dzięki nim realnie pokrywać część wydatków urlopowych. 

Kiedyś wczasy pod gruszą, a dziś?

O komentarz ekspercki poprosiliśmy również Emilię Rogalewicz, Członkinię Zarządu Benefit Systems, odpowiedzialną za strategię sprzedaży, rozwój produktów i usług oraz obsługę klienta.

Jak zaznacza: Obecnie wiele mówi się o jakościowym odpoczynku, regeneracji organizmu, dobrym śnie i redukcji stresu, a także o potrzebie dbania o dobrostan pracowników. Wakacje to dobry czas, by zachęcić pracowników do zadbania o swoje zdrowie psychofizyczne, zapewniając zespołowi odpowiednie narzędzia. Dlatego promocja i wspieranie aktywności fizycznej, kreatywne pomysły na czas wolny i urlopy, a także edukacja pracowników to ważne elementy działań podejmowanych przez działy HR przez cały rok, nie tylko w okresie urlopowym.

W rozmowie Emilia Rogalewicz podkreślała, że dawniej jednym z kluczowych benefitów przed rozpoczęciem wakacji były wczasy pod gruszą, zaś obecnie oferta letnich świadczeń dla pracowników jest o wiele bardziej szeroka i zróżnicowana. Latem można bowiem korzystać nie tylko z oferty kurortów zapewniających wypoczynek, ale także aktywnie spędzać czas w mieście, korzystając np. z rowerów miejskich, pływalni, a także parków linowych.

Analizujemy wakacyjne wybory użytkowników kart MultiSport i widzimy, że letni czas chętnie spędzają korzystając np. z oferty basenów odkrytych czy też zajęć jogi lub pilatesu na świeżym powietrzu, które coraz częściej oferują obiekty sportowo-rekreacyjne. W podejmowaniu aktywności latem ważna jest też możliwość spędzania czasu z najbliższymi, co w przypadku naszej karty MultiSport jest zagwarantowane zarówno najmłodszym, jak i najstarszym (odpowiednio karta MultiSport Kids, MultiSport Senior).

Warto zwrócić uwagę na fakt, że potrzeba ruchu jest w tym roku szczególna, co wynika z dwóch lat ograniczeń pandemicznych, ale także coraz bardziej odczuwalnych problemów z kręgosłupem, nie tylko wśród pracowników biurowych. Do tego dochodzi problem nadprogramowych kilogramów czy długofalowego stresu – zaznacza.

Benefity rozwojowe i zniżki na wakacyjne zakwaterowanie

Warto wspomnieć także o grupie, która w okresie wakacji stawia na własny rozwój, zarówno osobisty, jak i zawodowy. Z badań wynika, że jednym z ważniejszych benefitów w miejscu pracy są szkolenia i możliwość ciągłego rozwoju. Takim pracownikom zawsze można zaoferować dostęp do programu MultiLife. To rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się także na urlopie, gdyż możemy korzystać w tym czasie m.in. z regularnej medytacji i pracy nad poprawą jakości snu, co pozwala odpowiednio zarządzać stresem, rozpocząć zmianę nawyków żywieniowych czy też rozwijać się zawodowo w ramach dostępu do platformy Leanovatica.

Oferty związane z aktywnym spędzaniem czasu wolnego cieszą się popularnością także na naszej platformie kafeteryjnej MyBenefit, gdzie pracodawcy mogą zasilać konta pracowników ze środków obrotowych oraz z ZFŚS, a ci decydować na co chcą przeznaczyć dane środki. W okresie letnim często są to pobyty nad morzem czy też w górach, ale także usługi z obszaru szeroko pojętej kultury i rozrywki, w tym np. bilety do muzeów, parków rozrywki czy też do zoo, zwłaszcza w lokalizacjach, w których pracownicy spędzają urlopy – podsumowuje Emilia Rogalewicz.

Benefity po audycie

Dzięki rozmowom z ekspertkami widać, że pracodawcy mają duże pole do popisu w zakresie wakacyjnych benefitów. Mogą na wiele sposobów wspomagać budżet domowy swoich pracowników, sprawiając, że letni wypoczynek będzie przyjemniejszy. Co ważne, benefity pomagające w regeneracji i odpoczynku, sprawią, że urlop będzie o wiele bardziej efektywny, a powrót do pracy nie sprawi problemu. Jednak najważniejsze jest wsłuchiwanie się w potrzeby zespołów: wtedy środki finansowe wydatkowane na świadczenia zwrócą się kilkukrotnie.

Tagi: