|

Czy futurysta to już zawód?

Wizjonerzy czy analitycy? Czym zajmuje się teraz futurysta i jak widzi naszą przyszłość? Jakie zmiany futuryści przewidują w związku z pandemią koronawirusa?

Futurysta to nie konkurencja dla wróżek, ale wysoko kwalifikowany analityk, badający społeczne, polityczne i techniczne zmiany, aby zrozumieć, co może się zdarzyć w przyszłości.

To ryzykowny zawód, bo przyszłość potrafi nas nieźle zaskoczyć. Czasem najlepszymi futurystami okazują się być pisarze science-fiction jak np. Stanisław Lem, który swoje futurologiczne wizje umieszcza w surrealistycznych powieściach, pokazując jak niebawem może wyglądać świat….- marketer.com

Na stronie INN Poland czytamy wypowiedź futurysty, Dawida Sokołowskiego:

To nie chodzi o przewidywanie przyszłości. Ale by określić prawdopodobieństwa, czy jakieś rzeczy się wydarzą, lub nie. To zestaw metod do myślenia o przyszłości, jak analizować informacje, co brać pod uwagę.

Rebecca Murtagh, futurystka o swojej pracy mówi tak:

opracowuję metody i strategie, które pomagają osobom i organizacjom patrzeć w przyszłość i tworzyć strategię, która pozwala wykorzystać możliwości wynikające z pojawiających się trendów. Takie podejście jest bardzo cenne dla przedsiębiorców i firm, które nieustannie ewoluują, aby stać się lub pozostać liderami rynku i budować zrównoważoną markę.

Jak pracują futuryści biznesowi?

Na to pytanie odpowiada jedna z czołowych futurystek biznesu Cecily Sommers:

Dobry futurysta biznesowy oferuje radykalną interwencję w „business as usual”, dając przywódcom wskazówki i nowe sposoby myślenia, które są im potrzebne do stworzenia dokładnej wizji strategicznej („inteligencja antycypacyjna”) lub rozwiązania złożonych problemów prezentowanych przez pojawiające się zmiany.

Na stronie Marker.com  w wywiadzie z Alexandrą Levit, kolejną wybitną futurystką czytamy, że: by zaplanować możliwe scenariusze najpierw trzeba opracować grupy potencjalnych rzeczywistości dotyczących tego, co może się wydarzyć w przyszłości firmy. 

Futurysta musi wziąć pod lupę wszystkie niepewności i poważne zakłócenia, które mogą mieć wpływ na interes firmy.

Futuryści sporządzają raporty na temat globalnych, społecznych, ekonomicznych i demograficznych trendów, które mogą mieć wpływ na daną firmę. 

Wnikają głębiej w badaną branżę i konkurentów.

Wiele badań środowiskowych obejmuje przegląd możliwości i wyzwań firm w nadchodzących latach, biorąc pod uwagę zidentyfikowane czynniki.

Każdy leader biznesu powinien myśleć jak futurysta.

Poważne firmy  muszą stale planować przyszłość i dbać o synchronizację ze swoimi zaktualizowanymi wizjami. Im szybciej zacznie się ten proces, tym szybciej futurystyczne strategie biznesowe wpłyną na ich organizację, pracowników, klientów i całą branżę.

Jaką przyszłość wróżą nam w związku z pandemią koronawirusa?

Jak czytamy na stronie News, największymi globalnymi trendami w dobie koronawirusa stały się:

  • Zwiększona globalna współpraca
  • Powszechne przyjęcie praktyk pracy zdalnej, od biur domowych po spotkania Zoom
  • Zakazy podróży i akceptacja pracy zdalnej paraliżującej przemysł turystyczny
  • Wykorzystanie technologii do pracy zdalnej przyspieszającej gospodarkę cyfrową

I na ich podstawie futurysta może przewidzieć na jakie miejsca pracy będzie największe zapotrzebowanie i jakie możliwości pojawią  się na rynku.

W money.pl czytamy wypowiedź dr Jankowskiego, który wyjaśnia, że w dobie kryzysu tylko transformacja cyfrowa, odważne otwarcie się na nowe technologie i nową kulturę pracy może być jedyną receptą na przetrwanie trudnej sytuacji.

Hans van Grieken, leader Deloitte mówi z kolei sztuczna inteligencja może wesprzeć analizę danych i pomóc firmom w podejmowaniu trudnych decyzji.

Z takimi technologiami Chiny radzą sobie już całkiem nieźle

Futurysta analizuje co się może zdarzyć w przyszłością, ale na jej przebieg może wpłynąć każdy z nas. Na stronie Marker.com znajdujemy zdanie jednego z futurologów, które może posłużyć nam za motto:

 – Pamiętaj, że przyszłość nie tylko się wydarza – kształtujemy ją każdego dnia –

Autor: Nina Jacyszyn

Szukasz innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych? Sprawdź Niloosoft.