|

Specjaliści IT- czy czują się zagrożeni?

Umowa B2B zwykle jest bardzo opłacalna i w obecnym momencie to codzienność w branży IT zarówno dla zatrudnionych na nią specjalistów jak również dla akceptujących ją pracodawców. Jednak jak ta sytuacja wygląda w obliczu kryzysu? Co dzieje się wśród społeczności IT?

O ile w normalnych okolicznościach samozatrudnienie ma więcej plusów niż minusów o tyle w przypadku kryzysu może pojawić się więcej minusów.

Najpoważniejszymi minusami są te wynikające z kodeksu pracy. Będąc na B2B nie przysługuje nam L4, urlop płatny, urlop macierzyński (możliwy zasiłek macierzyński), czy urlop na żądanie. Co w przypadku obecnego kryzysu mogłoby być przydatne – geek.justjoin.it

Mówi się, że dobrym rozwiązaniem jest wynegocjowanie z pracodawcą płatnych dni urlopowych, lecz taka współpraca coraz bardziej nosi znamiona umowy o pracę i według polskiego fiskusa, jak i ZUS nie powinno się takich elementów stosować – czytamy dalej.

Ciekawe rozróżnienie przedstawia również Jakub Gutkowski (bloger i software engineer) na swoim blogu we wpisie “B2B vs UOP moim zdaniem“.

SPECJALIŚCI IT – społeczność GitHub

Popularna na całym świecie społeczność dla specjalistów IT, również nie pozostaje bierna w temacie przeciwdziałania koronawirusowi. Na blogu Githuba pojawiło się zestawienie otwartych projektów, w których programiści mogą brać udział na rzecz walki z pandemią

Specjaliści IT – 4programmers

Na forum programistycznym 4programmers również nie brakuje komentarzy dotyczących obecnej sytuacji.

Z kolei w temacie na temat rozmowy o obniżeniu stawki w branży IT jeden z użytkowników pisze:

Dzisiaj miałem rozmowę z propozycją zmniejszenia mi stawki w związku z koronawirusem (obecnie 10K netto, 5 lat doświadczenia). Nie wiem, jaka była propozycja, bo kategorycznie odmówiłem. Pewnie stracę pracę i będę szukał nowej, wiec kryzys się zacząłCZYTAJ WIĘCEJ.

B2B czy UoP?

Zarówno jedna jak i druga forma zatrudnienia ma swoje zalety. O to, jak wygląda podejście specjalistów IT do tych umów zapytaliśmy rekruterkę z branży IT.

Na postawie moich rozmów z kandydatami z branży IT mogę stwierdzić, że osoby zatrudnione na B2B maja przestój i po prostu firmy przestają im płacić. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku UoP, ponieważ obowiązuje dłuższy okres wypowiedzenia.

Natomiast jeśli chodzi o samą redukcję etatów, to raczej nie ma tu większego znaczenia typ umowy, a bardziej branża. Kandydaci maja bardzo rożne podejście, dla jednych liczy się stabilność i tyko UoP wchodzi w grę, a dla drugiej osoby stawki na UoP są nie do zaakceptowania i nie godzą się na pozbawianie ich 40% wynagrodzenia. Myślę, że na konkretniejsze wnioski musimy poczekać jeszcze kilka tygodni. Zobaczymy, jak zareaguje rynek i ile osób faktycznie straci pracękomentuje sprawę Milena Górka, Senior HR Projects Coordinator w agencji HRO Digital.

Jakie są perspektywy?

No to pytanie trudno komukolwiek w tej chwili odpowiedzieć. Widzimy, że jedne branże wciąż zlecają kolejne rekrutacje IT, a inne je wstrzymują.

Na tle innych branż, globalna sytuacja wywołana koronawirusem w stosunkowo małym stopniu dotknęła IT. Z perspektywy programisty, który pracuje dla firmy z własnym produktem tryb i warunki pracy właściwie się nie zmieniły. Wydaje mi się, że jedynym wyjątkiem, których problem pandemii może bezpośrednio dotknąć, mogą być Ci, którzy pracują dla klienta, na którym obecny rynek mocno się odbija, takich jak lotnictwo czy branża odzieżowa. Wówczas zleceniodawca może dopuścić cięcia, które dotkną każdego działu, w tym tych odpowiedzialnych za rozwiązania technologiczne – mówi full stack deweloper, pracujący w firmie z własnym produktem IT.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był dla Państwa pomocny.

Jeśli szukasz pracy w branży IT odwiedź SERWIS HR-LINE

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
trackback
Programiści COBOL - gdzie tacy jeszcze są? - Magazyn Rekruter
4 lat temu

[…] Czytaj też „Specjaliści IT – czy czują się zagrożeni?„ […]