Czy wystarczająco korzystasz z kontaktów w bazie kandydatów? Badanie talent pooling
Rozpoczyna się nowy projekt rekrutacyjny, a wraz z nim proces: brief, direct search, screening, weryfikacja, przygotowanie rekomendacji… Czy można zamykać procesy w krótszym czasie i z większą skutecznością? Talent Place prowadzi pierwsze w Polsce badanie, które ma na celu sprawdzenie, w jakim stopniu polscy rekruterzy wykorzystują swoją bazę kandydatów do zamykania własnych projektów lub polecania kandydatów do innych procesów. Dlaczego warto działać według reguł talent pooling?
Co to jest talent pooling?
Rekruterzy i menedżerowie HR zauważają, że w przypadku rekrutacji na wymagające role, ogłoszenia zamieszczane na job boardach często są nieskuteczne i kosztowne, a direct search i sourcing na Linkedinie pracochłonne i frustrujące.
Odpowiedzią może być koncepcja talent pooling, która polega na budowaniu bazy kandydatów, a następnie korzystaniu z jej zasobów. Zdarza się, że rekruterzy kontaktują się ze świetnymi kandydatami, jednak z jakiegoś powodu są oni odrzucani w trakcie rekrutacji. Dzięki talent poolingowi nie muszą pozostawać na „ławce rezerwowych”.
Talent Place organizuje pierwsze w Polsce badanie, które pomoże określić skuteczność różnych źródeł pozyskiwania kandydatów i sprawdzenie, na ile polscy rekruterzy korzystają z kontaktów, które już posiadają w swojej bazie.
Weź udział! https://www.talentpooling.pl/
Zalety polecania kandydatów do procesów
Do głównych zalet talent poolingu należą oszczędność czasu rekruterów (mniej godzin spędzonych na sourcingu) oraz nerwów związanych z długotrwałym i żmudnym poszukiwaniem kandydatów na LinkedIn oraz brakiem odpowiedzi z ich strony. Dzięki polecaniu swoich kontaktów do procesów, rekruter może w szybkim tempie przesłać rekomendację, kandydat otrzymać dopasowaną ofertę, a klient nowego specjalistę w zespole.
Rekrutacja oparta o polecanie kandydatów pozwala łączyć potrzeby pracodawców i kandydatów. Rekruterom zaś skorzystać z pracy, którą już wykonali. Zamiast wysyłać setki wiadomości i zastanawiać się, ile z nich spotka się z pożądaną reakcją, mogą zwrócić się do sieci kontaktów, którą budują przez lata. I bazować na relacjach, które już mają z kandydatami. Wśród korzyści znajduje się nie tylko większe zainteresowanie rolą. Do kandydatów trafiają spersonalizowane wiadomości z konkretnymi, interesującymi ich rolami, co buduje partnerstwo w rozmowie i wzmacnia relacje.
Talent pooling a dobre relacje z kandydatami
O tym, że warto stale „pielęgnować” swoją bazę kandydatów, w teorii wiedzą wszyscy. W praktyce z braku czasu i przez skupienie na aktualnych procesach rekruterzy często zapominają o tym, by rozmawiać z kandydatami i weryfikować ich otwartość na zmianę pracy. Polecanie kandydatów może być dobrym motywatorem do tego, by trzymać rękę na pulsie i proponować kandydatom udział w procesach. Takich, które naprawdę są dla nich interesujące.
Kandydaci otrzymują mnóstwo wiadomości z niedopasowanymi ofertami. Jest to dla nich irytujące i przyczynia się do budowania opinii na temat rekruterów jako „wysyłaczy spamu” bez poświęcenia nawet chwili na analizę profilu kandydata.
Rekruterzy najlepiej znają oczekiwania „swoich” kandydatów. Badalnie Talent Place na temat koncepcji talent poolingu pomoże sprawedzić, w jakim stopniu polecanie kandydatów do procesów ma miejsce na polskim rynku rekrutacji.
Czy baza kandydatów to nowa supermoc rekruterów?
Badanie na temat koncepcji talent pooling potrwa do 30 września. W październiku ukaże się raport wraz z ebookiem dotyczącym najlepszych praktyk talent poolingu. Osoby, które zostawią swój mail w formularzu, otrzymają oba te materiały.
Więcej szczegółów na stronie: www.talentpooling.pl