Dlaczego śni mi się praca? Wypalenie zawodowe w praktyce
Śniła Ci się ostatnio Twoja praca? Zdarza się to coraz częściej? Może również wybudzasz się w nocy z poczuciem wewnętrznego napięcia i nie możesz zasnąć? Podejrzewam, że wielu z Was doświadczyło takiego stanu. Co może być przyczyną?
Praca zajmuje dużą część naszego życia. Wpływa na nasz rozwój, status społeczny i ekonomiczny. Swoje obowiązki zawodowe staramy się wypełniać jak należy, często biorąc na siebie zbyt dużo zobowiązań. Presja, chęć bycia na 100%, niezdrowy perfekcjonizm wpływają na to jak czujemy się psychicznie, determinują naszą strefę emocjonalną, well-being i zaburzają balans między życiem prywatnym a zawodowym.
Presja zawodowa
Sny są odzwierciedleniem naszego stanu emocjonalnego. To, co przeżywamy w ciągu dnia, często wraca do nas w nocy i sprawia, że nie wypoczywamy, nie regenerujemy się tak jak powinniśmy. Rano jesteśmy zmęczeni, zestresowani. Mamy coraz mniejszą motywację do działania. Brzmi znajomo? Warto zastanowić się co jest przyczyną:
- może zbyt duży zakres obowiązków?
- Presja środowiska, w którym pracujesz? Presja z „góry”?
- Monotonia?
- Brak rozwoju?
- Stres związany z podejmowanymi decyzjami?
Jeśli na te pytania odpowiedź jest twierdząca, trzeba zadać sobie pytanie, czy to jak się czujemy nie jest początkiem wypalenia zawodowego, które dotyka coraz większą liczbę pracowników. Dodatkowo zostało wpisane przez Światową Organizację Zdrowia do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób. Oznacza to, że jest traktowane jako choroba, a nie lenistwo, spadek motywacji czy zmęczenie.
Czym się charakteryzuje wypalenie zawodowe?
- Zaburzeniami snu.
- Odczuwaniem napięcia.
- Myśli krążą nam wokół pracy i powodują stres z nią związany.
- Jesteśmy nadwrażliwi, płaczliwi.
- Pogarsza się koncentracja, zdarza się, że stajemy się zapominalscy.
- Unikamy współpracowników, a w sferze prywatnej odsuwamy się od bliskich.
- Jesteśmy drażliwi, bardzo łatwo jest wyprowadzić nas z równowagi.
- Coraz częściej zdarzają nam się ataki paniki charakteryzujące się: spłyconym oddechem, kołataniem serca, dusznością, drżeniem rąk, poceniem się, odczuwaniem nadmiernego ciepła lub zimna, hiperwentylacją, czy też uciskiem lub wręcz bólem odczuwanym w klatce piersiowej.
- Odwlekaniem powierzonych zadań.
- Odczuwaniem złości na swoje obowiązki zawodowe, czy też miejsce pracy.
Jeśli w tym opisie widzisz siebie, chociaż częściowo, powinieneś zgłosić się do specjalisty w celu uzyskania odpowiedniej pomocy. Pamiętaj, to samo nie minie. Zadbaj o siebie.
Uzyskać pomoc bez oceniania
W swojej karierze zawodowej coraz częściej spotykam się z osobami cierpiącymi z powodu wypalenia zawodowego i depresji. Konieczna jest wtedy pomoc psychoterapeutyczna. Jako specjalistka Mindgram doskonale zdaję sobie sprawę, że decyzja o terapii bywa trudna, ale warto zawalczyć o siebie i lepsze jutro. Właśnie dlatego razem z zespołem dbamy o zdrowie psychiczne pracowników. Pomagamy im przezwyciężać problemy, radzić sobie ze stresem, wprowadzać zmiany w swoim życiu.
[…] https://www.magazynrekruter.pl/dlaczego-sni-mi-sie-praca-wypalenie-zawodowe-w-praktyce/ […]