|

Donald Trump 45-ym prezydentem USA

„Jak oglądam pełne wystąpienie Trumpa, to nie widzę wariata sprzed wyborów tylko rozsądnego człowieka i lidera..”

Donald Trump 45. prezydentem USA. 20 stycznia w Waszyngtonie odbyła się uroczysta ceremonia zaprzysiężenia następcy Baracka Obamy. Trump w inauguracyjnym orędziu zapowiedział, że Ameryka będzie teraz dbać przede wszystkim o własne interesy. O zmieniającej się sytuacji politycznej w USA rozmawialiśmy z Panią Dorotą Dabrowski, dyrektorem zarządzającym Amerykańskiej Izby Handlowej w Polsce.

Czy według Pani prezydentura Donalda Trumpa będzie tak samo niekonwencjonalna jak cała kampania wyborcza?  

Obawiam się, że niekonwencjonalność jest wpisana już w scenariusz tej prezydentury, ale nie tylko z powodu samego Prezydenta Trumpa, ale ze złego nastawienia mediów do niego. Jak oglądam pełne wystąpienie Trumpa, to nie widzę wariata sprzed wyborów tylko rozsądnego człowieka i lidera, który ma coś do powiedzenia. Media, niestety przedstawiają go niekorzystnie i skupiają się na pobocznych tematach, żeby nie powiedzieć, że czasem mijają się z prawdą. Na przychylność mediów raczej Donald Trump nie może już liczyć. A jego osobowość na pewno dostarczy nam niejedną niespodziankę. 

Czy możliwym jest, że plotki na temat tego, że Donald Trump rzekomo otrzymał pomoc Rosji w wyborach wpłyną na stosunki międzynarodowe na linii Waszyngton-Moskwa?

Osobiście te oskarżenia wobec Rosji uważałam raczej za obronę przez atak kontrkandydatki Trumpa, aniżeli prawdziwą informację. To, że kraje szpiegują, podsłuchują i hakują się nawzajem to żadna nowina. Amerykanie podsłuchiwali Merkel, co poskutkowało napięciem stosunków, ale chyba fachowcy wiedzą, jak się toczy gra. Myślę, że Prezydent Donald Trump może podejść do Rosji z czystą kartą i sam ocenić potencjał tych relacji oraz dalsze kroki.

Jakie pozytywy przyniesie ta prezydentura dla gospodarki Polski?

Prezydent Donald Trump głosi radykalne podejście do inwestycji firm amerykańskich za granicą; wręcz odwrócił kilka inwestycji z Meksyku na rzecz budowania tych fabryk w Stanach. Dla nas istotne jest, że nasi inwestorzy produkują w Polsce przeważnie na rynki europejskie, a nie amerykańskie więc uznaję te miejsca pracy i produkcję za bezpieczne. Wygląda na to, że nie zobaczymy finału umowy TTIP ani kontynuacji w kierunku liberalizacji, a to akurat ocenialiśmy pozytywnie dla Polski. Ale Polska jest ważnym sojusznikiem i te relacje będą podtrzymywane z obu stron, co też wpłynie na dalsze dobre relacje gospodarcze. Spodziewam się wzrostu polskich inwestycji w USA, bo to wyjątkowo ciekawy rynek dla Polskich firm, a Stany zabiegają o dalsze inwestycje.

W listopadzie ogłoszono, że wartość amerykańskich inwestycji w Polsce przekroczyła już 40 mld. Dolarów (źródło: PAP). Czy ewentualny wzrost tych inwestycji będzie możliwy w przyszłości? Jak ocenia Pani tegoroczne zmiany w polskim prawie pod kątem otwartości polskiego rynku na kapitał zagraniczny?

Amerykańska Izba Handlowa w Polsce spodziewa się ciągłego wzrostu inwestycji amerykańskich w Polsce bazując na sukcesie ostatnich dwóch dekad i 70% reinwestycji naszych firm. Polska jest doskonałym rynkiem europejskim do wszelkiej działalności gospodarczej, a na to wpływa przede wszystkim rozmiar naszego rynku, potencjał wzrostu i przedsiębiorczość Polaków. Jednak ostatnio zachodzą zmiany w polskiej polityce, wynikające z zawężającego interpretowania pojęć, wymierzone w inwestycje zagraniczne, co negatywnie wpływa na wizerunek naszego kraju. Ale są też takie zmiany w sferze zachęt inwestycyjnych, które ułatwią i przyciągną inwestycje. Polska wie, że trwa globalna konkurencja wobec inwestycji zagranicznych i że sumarycznie kraj na tym zyskuje.

Przeczytaj też:

 

guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
Bella
Bella
7 lat temu

Nous ne savons pas encore, cependant, il y a énormément de chances qu’il vienne seulement à Paris. Même si nous n&srquo;avons pas encore les dates exactes, sa venue est prévue pour fin 2012, après sa tournée avec les Big Time Rush cet été 🙂