Fintech Poland
|

Future Finance Poland: Dyskusja o rozwoju polskiego sektora finansowego w siedzibie londyńskiej giełdy

Konferencja Future Finance Poland, zorganizowana przez fundację FinTech Poland przy wsparciu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, miała na celu międzynarodową dyskusję o kondycji i perspektywach rozwoju polskiego sektora finansowego. Wydarzenie, które odbyło się w samym sercu brytyjskiej finansjery, zgromadziło blisko 100 uczestników.

Jeszcze przed konferencją zapewniano, że powodem spotkania jest chęć budowy solidnego fundamentu pod długotrwałe relacje pomiędzy branżą finansową w Polsce i w Wielkiej Brytanii. „Oba kraje mają sobie wiele do zaoferowania, a ich dobre relacje i współpraca przyniosą obopólne korzyści” – podkreśliła fundacja w komunikacie prasowym.

Polski fintech gotowy na zagraniczną ekspansję

Paweł Widawski, CEO FinTech Poland, w trakcie konferencji mówił m.in. o dynamicznym rozwoju polskiego fintechu, którego kolejnym etapem ma być wzrost na rynkach zagranicznych.

„Dla polskiego fintechu geografia nabiera kluczowego znaczenia. Dlaczego? Bo nad Wisłą polski fintech już rozwija się stabilnie i jest mu bardzo dobrze. Zatem wyzwania są na szerszej mapie. Dziś, tylko 18% fintechów z naszego kraju osiąga wyższe wyniki sprzedaży na rynkach zagranicznych. Zatem czas na zmianę, na kolejny krok i przygotowanie się do ekspansji zagranicznej. Sygnały od fintechów jakie dostajemy, są jasne – coraz więcej firm ma to w swoich planach” – powiedział w Londynie. 

„Takie inicjatywy jak dzisiejsza, mają im w tym pomóc. Spotykamy się w sercu światowych finansów i przenosimy się stąd do Polski, żeby pokazać potencjał naszego Ekosystemu i zachęcić do współpracy” – podkreślił.

Zobacz również: Gdzie szukać kandydatów do pracy na rynku Fintech w Polsce?

Future Finance Poland — synergia pomiędzy ekosystemami

Kluczowym momentem wydarzenia były prezentacje rozwiązań polskich firm, uzupełnione przez dyskusje panelowe na temat tworzenia synergii między brytyjskimi i polskimi ekosystemami finansowymi, w których uczestniczyli przedstawiciele obu rynków. Na konferencji pojawiło się wielu szanowanych przedstawicieli świata finansów, wśród nich legenda branży – Chris Skinner.

Dorota Zimnoch, Globalny Strateg Branżowy, w rozmowie z TVP Polonia w trakcie wydarzenia stwierdziła, że cieszy się, że mamy tak bliskie kontakty polsko-brytyjskie, które nie osłabły, zwłaszcza biorąc pod uwagę kontekst Brexitu. „W przeszłości miałam szansę prowadzić klub dla polskiej profesjonalnej społeczności 'Polish City Club’, który dalej funkcjonuje, bardzo często mamy współprace pomiędzy naszymi narodami. Myślę, że takie wydarzenia są bardzo ważne, pomagają budować mosty i uczyć się wzajemnej współpracy” – powiedziała.

Z kolei Jacek Stryczyński, dyrektor ds. projektów innowacyjnych PKO BP, w tym samym materiale mówił o potrzebie zmiany naszego sposobu myślenia na bardziej globalne podejście. „Cieszymy się z różnych zagranicznych inwestycji w Polsce, ale też musimy myśleć o wychodzeniu różnych firm, i dużych i małych, za granicę” – podkreślił w rozmowie z TVP Polonia.

Fundacja przyznała, że wydarzenie okazało się dużym sukcesem. Już tydzień po spotkaniu w Londynie przekazano, że pierwsze firmy z Polski budują dalsze relacje z przedstawicielami brytyjskiej branży finansowej. Wiele wskazuje, że to zaledwie początek pogłębiania się współpracy.

W skład polskiej delegacji, której głównym patronem był Bank PKO BP, weszły: Kontomatik, Alior Bank SA, VISIONA, Verestro, Inperly, Faktoria Sp. z o.o. Grupa Nest Bank, RiskBite Sp. z o.o. oraz BLIK. Organizatorem eventu była Fundacja FinTech Poland, a patronat nad nim objęli Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Ambasada RP w Londynie oraz Ambasada Brytyjska w Warszawie.

Zobacz również: Ranking fintech Polska – w jakich polskich startupach warto szukać zatrudnienia?