|

Gap year w trakcie kariery zawodowej – dobry pomysł?

Rozwój osobisty i przerwa od pracy? Czy kojarzony z amerykańskimi filmami gap year w karierze zawodowej to dobry pomysł? Brzmi zachęcająco, ale jak do tego podchodzą pracodwacy?

Gap year wpisuje się w ideę work-life balance

W dzisiejszych czasach pracowicy nieustannie poszukują równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Ten trend potwierdza badanie firmy doradztwa personalnego HRK S.A. nt. work-life balance. Wynika z niego, że dla 65% pracowników ważne są elastyczne godziny pracy, a dla 35% możliwość pracy zdalnej. Niektórzy idą jednak o krok dalej. W pewnym momencie kariery, nawet najbardziej zaangażowani pracownicy mogą odczuć potrzebę dłuższej przerwy od pracy…

Jednym z rozwiązań jest tzw. Gap Year. Pojęcie to przyszło do nas od zachodnich sąsiadów, gdzie głównie młodzi ludzie, najczęściej po maturze lub pomiędzy stopniami studiów, decydują się na trzymiesięczną lub roczną przerwę.

Idea wielomiesięcznego wypoczynku od obowiązków zawodowych i poświęcenie tego czasu na realizację pasji, podróże lub nabycie nowych umiejętności brzmi kusząco. Z drugiej strony może jednak zrodzić obawę, czy wdrożenie tego planu w życie nie zablokuje kariery zawodowej, zwłaszcza w Polsce, gdzie pracodawcy nie są tak elastyczni – komentuje Łukasz Przywóski, Senior Consultant w firmie doradztwa personalnego HRK S.A. – Są wprawdzie pracodawcy, którzy oferują kluczowym pracownikom płatny urlop (sabbatical), jednak wciąż jest to nieliczna grupa. Dla menedżerów zarządzających firmami działającymi w konkurencyjnym, dynamicznym otoczeniu dłuższa nieobecność pracownika jest problemem i dodatkowym kosztem.

Czy będzie do czego wrócić?

Decydując się na roczną przerwę, trzeba mieć świadomość, że może już nie być dla u nas miejsca u aktualnego pracodwacy. Z tego powodu należy dokładnie rozważyć wszystkie za i przeciw. Uzasadniona przerwa w karierze nie powinna zaszkodzić osobom, które mają mocną pozycję zawodową. Uzasadniona przerwa w karierze nie powinna jednak zaszkodzić osobom, które mają mocną pozycję zawodową.

Niewątpliwie do pracy zdecydowanie łatwiej wrócić programistom, niż przedstawicielom działów komercyjnych. Z naszych obserwacji, rozmów z kandydatami i klientami wynika, że przykładowo branża FMCG ma ograniczone zaufanie do pracowników wracających z Gap Year. Nie jest to oczywiście brak zaufania na poziomie całej organizacji. Można jednak zaryzykować stwierdzenie, że co najmniej połowa menedżerów liniowych podejmując decyzję o zatrudnieniu wybierze osobę bez przerwy w karierze. Nawet jeśli kandydat do pracy dobrze uzasadni, co i dlaczego chciał zmienić i jakie umiejętności udało mu się rozwinąć w czasie przerwy zawodowej, pojawi się wątpliwość czy aby nie kryje się za tym coś jeszcze – kandydat może nie radzi sobie ze stresem, czy presją wyników – komentuje Łukasz Przywóski.

Łatwiej będzue wrócić do pracy osobom rozpoczynającym karierę zawodową, aplikującym na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie niższego szczebla. Trudnośći mogą mieć profesjonaliści, którzy zdecydowali się na taki pomysł u szczytu kariery. Wynika to, po części, z małej liczby dostępnych na rynku stanowisk odpowiadających ich kompetencjom, ale też z dużej konkurencji, w tym ze strony osób, które podporządkowały swoje życie budowaniu kariery zawodowej.

Korzyści z przerwy w karierze

Przerwa w karierze może pomóc wyzwolić kreatywność oraz na nowo znaleźć motywację do pracy. Planując ją, warto zastanowić się, jakie kompetencje będziemy rozwijać w czasie wolnym od pracy. Dzięki temu, łatwiej będzie przekonać potencjalnych pracodawców, że luka w CV nie wynikała ani z lenistwa czy z nieudolności zawodowej. Możemy łatwo udowodnić, że przerwa miała na celu rozwoju w obszarach, na które dotąd brakowało czasu.

Magdalena Urbańska
Marketing Manager w HRK S.A.
e-mail: mur@hrk.pl
tel. +48 509 958 053

Przeczytaj też:

 
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
InfoUniverse
InfoUniverse
6 lat temu

Thanks so much for the post.Really thank you! Keep writing.best custom essay