Gdzie szukać kandydatów do pracy na rynku Fintech w Polsce?
Sektor ICT odpowiada za 8% PKB w Polsce. W naszym kraju działa 50 tysięcy małych, średnich i dużych firm IT, które tworzą miejsca pracy dla 430 tysięcy osób. Fintechy są ważną częścią tego środowiska. Jaki jest stan tej branży w Polsce? Jak trudne jest rekrutowanie odpowiednich talentów? Zanurzmy się w świat szans i wyzwań stojących przed firmami fintechowymi w Polsce.
Polska pozostaje jednym z najatrakcyjniejszych kierunków dla zagranicznych inwestorów. Od 2019 roku 19% nowych stanowisk stworzonych w wyniku bezpośrednich inwestycji zagranicznych powstało właśnie w naszym kraju (The First News). Czy da się je bez trudu obsadzić polskimi kandydatami?
Co wiemy o firmach fintech w Polsce?
Polska jest liderem w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu (BSS) w Europie Wschodniej i Środkowej – zarówno pod kątem liczby przedsiębiorstw, jak i poziomu zatrudnienia. Znajduje się w niej 70% wszystkich centrów usług dla biznesu działających w tym regionie. 42% z nich reprezentują firmy z branż takich jak bankowość, usługi finansowe i usługi ubezpieczeniowe.
W 2022 roku w Polsce było 299 firm fintechowych. To oznacza wzrost o 32% od 2020 roku i aż o 79% od 2018. Większość działa w modelu B2B (przedsiębiorstwa nakierowane na biznes stanowią 51% tego rynku). Portal Statista przewiduje, że liczba użytkowników rozwiązań fintechów wyniesie 21,3 miliona w 2026 roku. Z danych zgromadzonych przez firmę wynika, że 40% tych polskich przedsiębiorstw zatrudniało w ubiegłym roku od 11 do 50 osób, a liczba tych firm, w których pracuje więcej niż 100 osób wzrosła w skali roku o 4 punkty procentowe. Nie ulega wątpliwości, że rynek fintech rozwija się intensywnie, co zachęca do działania inwestorów, ale także studentów i kandydatów, motywując ich do nauki programowania i nie tylko.
Sprawdź, o czym pisaliśmy wcześniej: Przyszłość FinTech i InsurTech – kluczowe trendy
Czy firmy fintech w Polsce mogą łatwo znaleźć ciekawych kandydatów?
20% studentów w Polsce kończy kierunki techniczne i inżynieryjne (How to do Fintech in Poland?). Nasz kraj jest uznawany za „dom najlepszych programistów na świecie”. W rankingu Pentalog Best Developers 2022 znalazł się na 7 miejscu. Uznanie zdobyły także umiejętności polskich freelancerów używających Pythona (1 miejsce). Wśród developerów programujących w C/C++ Polacy zajęli 5 miejsce (6 miejsce freelancerzy).
Polska wylądowała również na trzecim miejscu w konkursie HackerRank identyfikującym kraje z najlepszymi talentami programistycznymi. Możemy się także pochwalić świetną dostępnością specjalistów do spraw sztucznej inteligencji w Europie Wschodniej i Środkowej. To definitywnie oznacza dobre warunki dla firm z branży fintech, które chcą rozwijać swój biznes w Polsce.
Znaczna część ekspertów z wyższym wykształceniem posługuje się biegle językiem angielskim, a także zna inne języki, co ułatwia im odnalezienie się w inkluzywnych, międzynarodowych zespołach i podejmowanie pracy za granicą.
Przeczytaj także: Czy FinTechy wykradają bankom specjalistów?
Warto zwrócić swój wzrok w kierunku studentów
Osoby, którym dziś zostało do końca studiów kilka ostatnich semestrów, wkrótce wejdą na rynek pracy lub już na nim są. Wśród nich znaleźć można ambitnych i zdolnych młodych ludzi, którzy w ciągu kilku najbliższych lat mogą stać się uznanymi specjalistami w swoich dziedzinach.
Dzięki badaniom firmy Universum wiemy, jak studenci postrzegają branżę Fintech i rynek bankowości oraz czego chcą od potencjalnych pracodawców. Firmy z tego sektora wiązane są przede wszystkim z sukcesem. Drugim najczęstszym skojarzeniem są profesjonalne szkolenia i rozwój. Młodzi ludzie są przekonani, że w tego typu przedsiębiorstwie ich kariera nie zastygnie na lata. Myśląc o bankowości i Fintechu, studenci widzą oczyma wyobraźni wysokie zarobki, wartościowe dla rozwoju zawodowego doświadczenia i stabilność zatrudnienia.
A czego oczekują studenci kierunków zaliczonych przez Universum do grupy „IT and Business”? Przede wszystkim wysokich wynagrodzeń w przyszłości. Ważne jest także to, aby przedsiębiorstwo szkoliło swoich pracowników i dawało możliwość zyskiwania ciekawych doświadczeń, które pozwolą rozwijać pracownikowi swoją karierę. W pierwszej piątce najczęściej wymienianych w badaniu oczekiwań znalazła się także stabilność zatrudnienia i szacunek firmy względem zatrudnionych.
Szukasz talentów do swojej firmy? Dołącz do zespołu Magazynu Rekruter na konferencji Infoshare 2023, która odbędzie się w Gdańsku 24 i 25 maja. Spotkasz tam ambitnych kandydatów i uznanych ekspertów ze świata IT.
„The fintech market right is now, is no longer about disruption. Instead, it’s focused on improving currently existing services. It’s also a high opportunity market for those with not just programming talent, but also in business development. Meet us at infoshare, to record a podcast. interview, your company, or job opportunities in this constantly evolving space”
Remco Veenenberg, FinTech & Banking Influencer & Vlogger, Public Speaker, Startup Mentor
Do zobaczenia już wkrótce w Trójmieście! Razem z Remco będę na Was czekać! 🙂
Autor: Laura Kszczanowicz