|

GitHub – społeczność największych talentów IT

Jak połączyć siły programistów, usprawnić pracę nad najnowszą wersją kodu, a jednocześnie mieć wgląd na pierwotną jego wersję i wprowadzone zmiany? Gdzie szukać najlepszych kandydatów IT w jednym miejscu? GitHub to miejsce nie tylko dla programistów, ale także rekruterów.

GitHub to jeden z serwisów internetowych, hostujących repozytoria Git w chmurze. Dzięki niemu możemy dzielić się swoim kodem z innymi programistami i zdalnie z nimi współpracować.

Zacznijmy od początku, czym jest Git, a czym GitHub?

System kontroli wersji to program zapisujący zmiany zachodzące w plikach, dzięki czemu możemy przyjrzeć się procesowi zmian i w razie potrzeby wrócić do pierwszej wersji pliku. Każda informacja o zmianach stanowi repozytorium projektu. Systemy kontroli wersji oferują ogromne możliwości a Git jest wśród nich najpopularniejszy. Jego zaletami są: szybkość działania, decentralizacja i prosta obsługa. Git jest więc narzędziem do zarządzania historią kodu źródłowego, a GitHub to usługa hostingowa dla jego repozytoriów- Flynerd.

GitHub został założony w 2008 roku przez Toma Prestona-WerneraChrisa Wanstratha i PJ Hyetta w celu uproszczenia udostępniania kodu- Socialtalent.

Ze strony Medium dowiadujemy się, że kiedy Chris i Tom rozpoczęli pracę nad GitHubem pod koniec 2007 roku, Git jako system kontroli wersji był w dużej mierze nieznany. Nie było żadnych komercyjnych opcji hostingu Git, dlatego GitHub został stworzony, aby zapewnić programistom opcję bezpiecznego hostowania kodu i zarządzania zmianami w kodzie we właściwy sposób. Oprogramowanie, które obsługuje GitHuba zostało napisane przy użyciu Ruby on Rails i Erlang.

Wkrótce zastosowanie GitHuba do zarządzania projektami typu open source gwałtownie wzrosło, dzięki czemu płatny hosting gita stał się realną opcją, a płatne subskrypcje sprawiły, że projekt stał się opłacalny.

Z czasem GitHub stał się nowym Facebookiem dla programistów, w którym zamiast publikować zdjęcia i wydarzenia życiowe, ludzie kodują projekty.

Zabawne logo GitHuba „Octocat”, czyli obraz ośmiornicy z głową kota zaprojektował Simon Oxley i prawdopodobnie miało ono przedstawiać jak złożony kod może udzielić się w tworzenie unikalnych rzeczy – 1000logos.net.

GitHub szybko stał się największym na świecie gospodarzem kodu

Aktualnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 40 mln programistów, z czego aż 10 mln utworzyło konto w 2019 roku. Przez ostatnie 12 miesięcy uruchomiono kolejne 44 mln repozytoriów, przy czym odnotowano także wzrost w zakresie tworzenia pierwszych repozytoriów – w porównaniu z 2018 roku liczba programistów, którzy uruchomili na GitHubie swoje pierwsze projekty, wzrosła o 44% – TeamQuest.

Funkcje GitHuba:

  • hostowanie repozytoriów
  • udostępnianie fragmentów kodu innym programistom w zespole
  • dzielenie się kodem ze społecznością GitHub
  • tworzenie projektów open source
  • obserwowanie cudzych projektów
  • może stanowić portfolio programisty  – Codecool

GitHub jest narzędziem nie tylko do udostępniania kodu –  przy jego użyciu realizuje się cały ruch oprogramowania otwarto-źródłowego. Nie dość, że ma swoją prostą funkcję, to ze względu na prostą ideę skupia wokół siebie społeczność. Skupia wokół siebie społeczność fanów open-source i pozwala rekruterowi mieć wszystko w jednym miejscu pod linkiem. Dla nas, programistów jest po prostu wygodny. Na GitHubie udało mi się nawiązać wiele relacji, które jednak wiążą się z wyznawaniem podobnych wartości, ideiDawid Wijata, Front-end developer, jeden z entuzjastów GitHuba.

GitHub przeznaczony jest nie tylko dla programistów, można używać go do dowolnych plików.

GitHub- idealne narzędzie dla rekruterów IT?

Na stronie TalentLyft czytamy, że badanie Global Developer Hiring Landscape 2018 pokazuje, że tylko 16% programistów aktywnie szuka pracy, ale aż 75% programistów jest zainteresowana poznaniem nowych ofertach pracy.

Sukces serwisu GitHub polega na jego uniwersalności. To nie tylko miejsce dla programistów chcących zaprezentować swoje umiejętności, ale również dla szerokiej gamy hobbystów, elektroników, którzy chcą pokazać światu swoje projekty i podzielić się wiedzą. W przypadku procesów rekrutacyjnych, serwis ten może bardzo ułatwić etap selekcji zgłoszonych kandydatur. Obecnie przyjęło się, że każdy początkujący i aspirujący na stanowisko juniorskie powinien przygotować kilka projektów, pokazujących swoje umiejętności z zakresu stosowania technologii. GitHub jest idealnym miejscem w którym można pokazać swoje umiejętności, a nawet wdrożyć swój projekt. Dla rekruterów jest to nieocenione narzędzie, ponieważ pozwala efektywniej weryfikować potencjał przyszłego pracownika Damian Cyrana, Python Backend Developer with AWS Cloud, entuzjasta GitHuba.

Programiści nie szukają aktywnie pracy, dlatego rekruter nie znajdzie odpowiedniego kandydata wstawiając ogłoszenie na wybrany portal z ofertami pracy. Dlatego GitHub stał się tak ważną częścią przepływu pracy utalentowanych programistów, zrzesza w jednym miejscu kandydatów technicznych, których trudno znaleźć w innym miejscu.

Rekrutacja na GitHubie: na co zwrócić uwagę?

Z profilów GitHuba można wiele wyczytać. By skutecznie pozyskać kandydatów, rekruter powinien utworzyć własne konto (niezalogowany użytkownik ma tu wiele ograniczeń) i przejrzeć umiejętności i zainteresowania kandydata. Na stronie Beamery czytamy, że obok głównych informacji na temat kandydata, liczą się:

  • strony internetowe, osobiste blogi, projekty i inne linki, które śledzi kandydat, jako źródło jego pracy i zainteresowań.
  • Liczba obserwujących programistów w GitHubie, która jest doskonałym wskaźnikiem jego umiejętności i reputacji w społeczności Open Source.
  • Wkład programisty w inne projekty w witrynie, sprawdzając na przykład słowa kluczowe odnoszące się do języków kodowania, co pokazuje czy kandydat przyczynił się do danego projektu.
  • Sekcja repozytoriów zawierająca projekty deweloperskie typu open source, które programista hostuje na GitHubie. By ocenić popularność projektów deweloperów w społeczności, rekruter powinien sprawdzić, ile osób dało „gwiazdkę” lub „rozwidliło” kod, co pokazuje czy inni programiści uważają to za wartościowe.

Jak skutecznie „złowić” programistów w GitHubie?

Obok założenia profilu i znalezienia kandydatów, rekruter ma przed sobą kolejne zadanie – musi wyróżnić się spośród innych osób rekrutujących i przyciągnąć uwagę kandydatów zazwyczaj bombardowanych komunikatami rekrutacyjnymi każdego dnia.

Według TalentLyft rekruter powinien w pierwszej kolejności zaprezentować swoich obecnych pracowników, czyli zapewnić widoczność obecnych pracowników i wniesienie wkładu do społeczności technologicznej. To świetny sposób, aby przyciągnąć uwagę istotnych potencjalnych kandydatów. 

Kolejnym krokiem jest stanie się częścią społeczności i budowanie relacji. Mając już wszystkie informacje  potrzebne do zdefiniowania trafnej, dostosowanej wiadomości rekrutacyjnej rekruter powinien posłużyć się spersonalizowanym  podejściem, aby zwrócić uwagę  potencjalnych kandydatów.

Sukces portalu GitHub opiera się na dostarczaniu przestrzeni dla społeczności programistów z całego świata, zrzeszając najlepsze talenty IT i umożliwiając im współpracę. „Co dwie głowy to nie jedna” mówi znane powiedzenie, w GitHubie głów jest miliony, możemy więc przewidzieć na jaką skalę zwiększa on możliwości programowania. GitHub to też skupisko najlepszych kandydatów IT, których  na LinkedInie nie znajdziemy. Jakie jeszcze możliwości dostarczy nam w przyszłości?

Autor: Nina Jacyszyn

Czytaj też: Programiści z przymrużeniem oka

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
trackback
Jakie języki programowania są najbardziej popularne? - Magazyn Rekruter
4 lat temu

[…] Czytaj także: GitHub – społeczność najlepszych talentów IT […]