Ilustracja do artykułu pt. "Google zwolniło pracowników zaangażowanych w protest przeciw umowie z Izraelem"
|

Google zwolniło pracowników zaangażowanych w protest przeciw umowie z Izraelem

Pracownicy firmy Google we wtorek przeprowadzili protest w siedzibach firmy w Nowym Jorku i Sunnyvale w Kalifornii. W ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec projektu Nimbus. Nocą dziewięciu protestujących zostało aresztowanych po tym, jak odmówili opuszczenia biur. W czwartek Google przekazało informację o zwolnieniu 28 osób, które miały być zaangażowane w te działania.

Projekt Nimbus to wspólne przedsięwzięcie Google, Amazona i rządu Izraela. Umowę na dostarczenie Nimbusa podpisano w 2021 roku, a jej wartość to 1,2 mld dolarów.

Inicjatorem protestu była grupa No Tech For Apartheid. Uczestnicy trzymali transparenty z napisami „Koniec ludobójstwa dla zysku” oraz „Stajemy w obronie palestyńskich, arabskich i muzułmańskich pracowników Google”.

Protest w siedzibach Google zakończony aresztowaniami

Do pięciu aresztowań doszło w Sunnyvale, cztery miały miejsce w Nowym Jorku. Policja potwierdziła te dane w rozmowie z Business Insider. Departament Policji w Nowym Jorku przekazał, że cztery osoby zostały oskarżone o wtargnięcie na teren firmy. Natomiast policja w Sunnyvale wskazała, że aresztowane osoby otrzymały wezwanie sądowe. Z kolei prokuratura okręgowa w Santa Clara przekazała w środę, że zarzuty nie zostały jeszcze postawione.

„Niewielka liczba protestujących pracowników wdarła się do kilku naszych lokalizacji i dokonała zamieszek. Fizyczne utrudnianie pracy innym pracownikom i uniemożliwianie im dostępu do naszych obiektów stanowi wyraźne naruszenie naszych zasad i zachowanie całkowicie niedopuszczalne. Po odrzuceniu wielokrotnych próśb o opuszczenie lokalu, organy ścigania zdecydowały się je usunąć, aby zapewnić bezpieczeństwo biura” – przekazał rzecznik Google w rozmowie z CNN

Google przestrzega pracowników

Wewnętrzna notatka Google wystosowana w tej sprawie do pracowników ujrzała światło dzienne.

„W wyniku dochodzenia rozwiązaliśmy dzisiaj umowę o pracę dwudziestoma ośmioma pracownikami, u których stwierdzono związek ze sprawą. Będziemy nadal badać tę sprawę i w razie potrzeby podejmiemy działania” – czytamy w ujawnionym komunikacie.

Projekt Nimbus od lat wzbudza kontrowersje

Umowa Google Cloud i rządu Izraela sięga 2021 roku. Wtedy firma ogłosiła, że została wybrana do świadczenia „usług chmury publicznej, aby pomóc w rozwiązaniu wyzwań kraju w sektorze publicznym, w tym w opiece zdrowotnej, transporcie i edukacji”.

Już w 2021 roku Human Rights Watch i Amnesty International zarzuciły Izraelowi popełnianie zbrodni przeciwko ludzkości. Mowa o stworzeniu systemu segregacji wobec Palestyńczyków.

Część pracowników przedsiębiorstw, realizujących projekt, widzi tę sprawę w ten sam sposób. Swoją inicjatywę nazwali „No to tech for apartheid” (eng. „nie dla technologii dla apartheidu”). Sprzeciw wobec projektu wyrażany jest niemal od początku jego istnienia.

Grupa No Tech for Apartheid przekazała, że protest, który odbył się we wtorek, był częścią kampanii, apelującej do firm Google i Amazon o rezygnację z Projektu Nimbus. Zdaniem przedstawicieli inicjatywy wspomniany kontrakt stwarza rządowi Izraela możliwość do inwigilacji i wysiedleń Palestyńczyków. 

Reprezentant firmy Google w rozmowie z Business Insider poinformował, że przedsiębiorstwo wspiera rządy w krajach, w których działa poprzez oferowanie usług przetwarzania danych w chmurze.

Zaznaczył jednak, że umowa Nimbus dotyczy procesów w komercyjnej chmurze obsługiwanej przez izraelskie ministerstwa, które zgodziły się przestrzegać warunków świadczenia usług i zasad dopuszczalnego użytkowania wskazanych przez Google. Przekonywał ponadto, że projekt ten nie dotyczy wysoce wrażliwych czy też niejawnych operacji wojskowych związanych z bronią, czy służbami wywiadu.

Ostatni protest nastąpił jednak po publikacji artykułu w magazynie “Time”, który ukazał się w tym miesiącu. Cytowano w nim wewnętrzny dokument firmy, z którego wynikało, że Ministerstwo Obrony Izraela jest klientem Google Cloud.

Przeczytaj także:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze