|

Hackathony trwają, programiści nie zwalniają

Czy w czasach pandemii organizowane są hackathony? Jak najbardziej, a jeden z nich, którego tematem była walka z koronawirusem – #EUvsVirus miał swoje rozwiązanie na początku maja. Poszukaliśmy także innych przykładów.

Co ciekawe, organizatorem hackathonu #EUvsVirus była Komisja Europejska oraz Rada Europejska ds. Innowacji. Wydarzenie odbywało się w dniach 24-26 kwietnia, a wzięło w nim udział blisko 21 tysięcy programistów ze 141 krajów.

Wśród zwycięskich rozwiązań znalazł się m.in. projekt stworzenia platformy danych, opartej na technologii AI, dla szpitali i ośrodków zdrowia z informacjami o dostępnych funduszach i dostawcach sprzętu medycznego czy środków ochronnych; zdalna aplikacja ułatwiająca właścicielom sklepów zapewnienie odpowiedniego dystansu pomiędzy klientami a pracownikami; eksperymentalna platforma ułatwiająca kontakt pomiędzy nauczycielami, rodzicami oraz kontakt dzieci z rówieśnikami; czy system „ochrony biznesowej” dla małych i średnich przedsiębiorstw, za pomocą którego firmy mogłyby aplikować o środki pomocowe – czytamy na cyberdefence24.pl

Zaproponowano ponad 2 tysiące innowacyjnych rozwiązań z zakresu edukacji i pracy zdalnej, życia codziennego, zdrowia czy cyfryzacji operacji finansowych.

Na początku kwietnia odbył się także online hackathon HackYeah organizowany przez GovTech. Wydarzenie jest nazywane jednym z największych tego typu w Europie. Oczywiście jedną z kategorii była także kwestia bezpieczeństwa w czasie pandemii. Kolejna edycja HackYeah odbędzie się początkiem czerwca.

Swój online hackathon ogłosiło także NASA. COVID-19 Challenge odbędzie się on pod koniec maja, a zadaniem będzie wymyślenie najlepszego rozwiązania z zakresu open data, które pomoże z problemem pandemii.

Audrey Tang tajwańska programistka wolnego oprogramowania, która została opisana jako jedna z „dziesięciu wielkich osobowości obliczeniowych Tajwanu” ogłosiła także na swoim Twitterze hackathon organizowany przez USA i Tajwan. Wydarzenie właśnie trwa, a jego celem jest również prewencja koronawirusowi.

Jak widać hackathony wciąż mają się dobrze, a programistów nie zniechęciły ich wersje online. Nowe rozwiązania w walce z pandemią i innych dziedzinach cały czas powstają, a chętnych do wyzwań nie brakuje.

Czytaj też – Programiści z przymrużeniem oka