Ilustracja do artykułu pt. "HR Tech Changer 2024: Kto wiedzie prym w zakresie rozwiązań HR Tech?"
|

HR Tech Changer 2024: Kto wiedzie prym w zakresie rozwiązań HR Tech?

Wiosną 2023 roku ogłoszono zwycięzców pierwszej edycji konkursu HR Tech Changer, stworzonego przez Polskie Forum HR w partnerstwie z Pracuj Ventures. Celem inicjatywy jest przede wszystkim promocja korzystania z rozwiązań technologicznych w sektorze usług związanych z Human Resources. To słuszna idea – technologia może, a nawet powinna być wpisana w codzienną pracę związaną z zasobami ludzkimi. Odgrywa istotną rolę w kwestii poprawy efektywności oraz jakości procesów, a także zadowolenia kandydatów, pracowników i pracodawców. W oczekiwaniu na wyniki tegorocznego konkursu przyglądamy się temu projektowi i wspominamy zeszłorocznych laureatów.

Agnieszka Zielińska, dyrektor Polskiego Forum HR, podkreśla, że chęć ustanowienia tego konkursu wynikała z dostrzeżenia braku przestrzeni na rynku, gdzie środowisko HR mogłoby integrować się z przedstawicielami nowych technologii i startupów.

„Wszyscy mamy świadomość, że bez inwestycji w rozwiązania HR Tech budowanie przewagi konkurencyjnej staje się niemożliwe. Nie wszystkie firmy mają jednak zasoby, które pozwalają na bieżąco śledzić trendy na tym rynku. Właśnie dlatego, w ramach naszej inicjatywy HR Tech Changer, postawiliśmy sobie za cel im to ułatwić” –  zaznaczyła dyrektor PFHR.

Ponadto z badania przeprowadzonego w ubiegłym roku wynika, że 76% firm członkowskich PFHR planowało inwestycje w rozwój technologii w ciągu dwóch najbliższych lat. Dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania wspierające procesy rekrutacyjne oraz HR automation, usprawniające procesy kadrowe w firmach.

Kto zwyciężył w pierwszej edycji HR Tech Changer 2023?

Rozpoznanie sytuacji na rynku było właściwe, już pierwsza edycja konkursu cieszyła się zainteresowaniem, przekraczającym oczekiwania.

„Otrzymaliśmy 73 zgłoszenia i w przyszłym roku liczymy na jeszcze większe zainteresowanie” – mówił wówczas Przemek Kadula, członek Zarządu Polskiego Forum HR. Intuicja nie zawiodła reprezentanta organizacji. W tym roku do konkursu wpłynęło rekordowe 91 zgłoszeń.

W gronie wyróżnionych w 2023 roku firm znalazły się: Rankode, ReQiu i SeeWidely (kolejność alfabetyczna). Wszyscy laureaci oferują rozwiązania związane z kompetencjami kandydatów, jednak każdy z nich podchodzi do tego zagadnienia w nieco inny sposób.

„Jest to nie pierwszy sygnał stawiający kompetencje, ich deficyty i problemy z ich dopasowaniem do potrzeb pracodawców, na podium najważniejszych problemów obecnego rynku pracy”– podkreślała Agnieszka Zielińska.

Rankode podjął się wyzwania automatyzacji procesu weryfikacji kompetencji twardych specjalistów IT. Ich rozwiązanie miało na celu szybką i precyzyjną ocenę umiejętności kandydatów w zakresie programowania. Dzięki niemu rekruterzy mieli mieć tak samo dobre możliwości oceny, jak IT managerowie. To wszystko w zautomatyzowanej formule, bez angażowania kandydata w rozwiązywanie zadań.

Kolejnym laureatem zeszłorocznej edycji była firma ReQui, która stworzyła narzędzie do oceny osobowości w formie gry komputerowej on-line. Rozwiązanie, oprócz opracowywania feedbacku, pozwala również na wzbudzenie zaangażowania. Ponadto, wywołując pozytywne emocje, obniża stres związany z poddawaniem się ocenie. Gra, która trwa 45 minut, pozwala stworzyć profil psychologiczny, badając cechy związane z funkcjonowaniem w miejscu pracy. W wyniku tych działań powstaje precyzyjna informacja o potencjale osobowościowym danego kandydata.

„Mam nadzieję, że to wyróżnienie nie tylko uwidoczni na rynku rozwiązanie przez nas oferowane, ale pokreśli również znaczenie trafnego określania kompetencji miękkich kandydatów” – podkreślił wówczas Piotr Zjawiony, CEO ReQiu

Ostatnim laureatem był z kolei SeeWidely, który w sposób innowacyjny podszedł do procesu rozwoju kompetencji. Sięgając po (neuro)naukę, stworzyli platformę nanolearningową. Najpierw przeanalizowali, jak ludzki mózg przetwarza dane oraz jak je najlepiej przyswaja. Firma doszła do wniosku, że krótkie, 5-minutowe animacje whiteboard będą najskuteczniejszym narzędziem wspierającym pracodawców i pracowników w procesie uczenia. Wyzwania związane z brakami kompetencyjnymi, to dziś poważny problem dla rynku pracy. Firma wspiera więc pracowników i pracodawców w procesie skutecznego rozwoju.

HR Tech Changer 2024

W tym roku zwycięzców konkursu poznamy 23 października. Finaliści będą mieli okazję zaprezentować swoje rozwiązania przed potencjalnymi użytkownikami – będą to zarówno przedstawiciele największych korporacji, jak i mniejszych firm, poszukujących rozwiązań technologicznych, które ułatwią im codzienne prace związane z HR. 

Warto też jednak pamiętać, że HR Tech Changer to nie tylko konkurs, ale także konferencja. Uczestnicy poznają w jej czasie najnowsze trendy w branży HR Tech, dowiedzą się, jak pozyskiwać finansowanie dla projektów w tym obszarze oraz jakie rozwiązania cieszą się największą uwagą inwestorów. Program konferencji oraz listę prelegentów możesz poznać tutaj.

Zwieńczeniem inicjatywy, której patronem honorowym jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, będzie publikacja raportu HR Tech Changer 2024 wraz z przeglądem wszystkich rozwiązań zakwalifikowanych do konkursu, która zaplanowana jest na grudzień.

Kto będzie następnym laureatem HR Tech Changer? Przekonamy się już 23 października!

Przeczytaj także:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze