|

III kwartał 2016 sprzyjał „niebieskim kołnierzykom” – raport serwisu Gratka.pl

Prawie 120 tysięcy aktywnych ogłoszeń o pracę zamieszczono w serwisie Gratka.pl w III kwartale 2016 r. Liderem w liczbie ogłoszeń jest województwo łódzkie – ponad 25% ofert. Trzeci kwartał sprzyjał osobom poszukującym pracy w sektorze „niebieskich kołnierzyków”. W ciągu dwóch ostatnich kwartałów liczba ofert o pracę w serwisie Gratka.pl wzrosła aż o 39 proc.

 infografika-gratka-praca-1

Gratka.pl – serwis wspierający pracodawców w rekrutacji pracowników sektora „niebieskich kołnierzyków” – po raz pierwszy przeprowadził badania dotyczące charakterystyki ogłoszeń zamieszczanych w kategorii Praca.

Gratka.pl to serwis mogący pochwalić się jedną z największych baz ogłoszeniowych w Polsce, także
w kategorii Praca. Naszą misją jest ułatwienie pracodawcom odnalezienia najlepszych kandydatów.
Z analizy zamieszczanych ofert wynika, że pracodawcy w serwisie Gratka.pl najchętniej poszukują pracowników wykwalifikowanych czyli fachowców, zawodowców, specjalistów. Widzimy jak z roku na rok potrzeby pracodawców w tym sektorze rosną. Dostrzegamy również, że Gratka.pl jest coraz chętniej wybieranym kanałem rekrutacji właśnie tak poszukiwanych „niebieskich kołnierzyków”. Co ciekawe nie tylko rodzimi pracodawcy szukają polskich pracowników – aż 10 proc. zamieszczonych ogłoszeń napływa od pracodawców zagranicznych –  komentuje Aleksandra Gierybo-Paprota, Manager Kategorii Gratka.pl Praca i Ogłoszenia drobne.

Grafika do artykułu: III kwartał 2016 sprzyjał „niebieskim kołnierzykom” – raport serwisu Gratka.pl

Profil zawodowca

Aż 48 proc. ofert pracy opublikowanych w serwisie Gratka.pl zamieścili pracodawcy poszukujący pracowników fizycznych, specjalistów zawodowych, przedstawicieli wolnych zawodów, pracowników handlu, logistyki, a także usług i administracji.

Do najbardziej poszukiwanych zajęć w III kwartale 2016 roku należały prace fizyczne i związane
z produkcją – stanowiły one aż 1/3 aplikacji złożonych za pośrednictwem serwisu Gratka.pl. Również chętnie poszukiwano pracy związanej z logistyką, transportem i zakupami. 10 proc. wszystkich wysłanych aplikacji dotyczyło stanowisk oferowanych przez pracodawców z tych sektorów. Także administracja publiczna cieszyła się dużym zainteresowaniem kandydatów – co 6-ta osoba korzystająca z serwisu wysyłała swoje CV do pracodawców z sektora publicznego.

Z analizy danych kandydatów, którzy zdecydowali się złożyć aplikację w związku z ogłoszeniem opublikowanych w serwisie Gratka.pl wynika, że 51 proc. z nich stanowią mężczyźni, a 49 proc. kobiety. Ponad 2/3 kandydatów to osoby w wieku najwyższej aktywności zawodowej tj. w wieku 25-54 lata, 11 proc. stanowią studenci, a około 18 proc. osoby w wieku 55+.

Grafika do artykułu: III kwartał 2016 sprzyjał „niebieskim kołnierzykom” – raport serwisu Gratka.pl

Kogo szukali pracodawcy w serwisie Gratka.pl?

Jak wynika z danych serwisu kandydaci najchętniej szukali pracy fizycznej, co spotkało się
z dużym odzewem ze strony pracodawców. Ponad 17,5 proc. ogłoszeń zamieszczonych przez rekruterów dotyczyło pracowników fizycznych oraz tych, poszukujących zatrudnienia w produkcji. Następne najczęściej publikowane oferty dotyczyły logistyki, transportu i zakupów (7,3 proc.), budownictwa i geodezji (6,4 proc.) oraz sprzedaży, handlu i franczyzy (5,8 proc.).

W serwisie Gratka.pl najwięcej ogłoszeń zamieścili pracodawcy z województwa łódzkiego – ponad 25,7 proc., następnie z województwa śląskiego – 12,3 proc. oraz mazowieckiego 9,3 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się województwo wielkopolskie – 8,4 proc. ofert pracy zamieszczonych
w serwisie oraz dolnośląskie i małopolskie – odpowiednio 6,9 proc. oraz 6,8 proc.

 

DODATKOWYCH INFORMACJI UDZIELA:

Artur Osak

Business Relationships Specialist

  1. 502 499 937
  2. artur.osak@polskapress.pl

INFORMACJE O SERWISIE:

Gratka.pl to jeden z największych i najpopularniejszych serwisów ogłoszeniowych w Polsce. Serwis posiada jedną
z największych baz ogłoszeń – ponad 1,7 mln ofert – w kategoriach nieruchomości, motoryzacja, praca oraz ogłoszeń drobnych. Gratka.pl rozwija także bazę ogłoszeń w kategoriach: zwierzęta, odzież, usługi, dostarczając nowoczesne
i użyteczne narzędzia, ułatwiające obrót wszelkimi przedmiotami oraz usługami, z naciskiem na przedmioty używane.

Gratka.pl to serwis skierowany do odbiorców indywidualnych oraz biznesowych. Dzięki zamieszczanym ogłoszeniom pozwala wystawiać oraz znajdować przedmioty i usługi milionom użytkowników. Z serwisu korzysta ponad 3,4 mln RU miesięcznie, którzy generują blisko 80 mln PV (Gemius PBI, sierpień 2016).

Przeczytaj też:

Rekordowy wzrost zainteresowania nowymi ofertami pracy – specjaliści i menedżerowie czują się pewnie na rynku