|

Ile wydajemy na wigilie firmowe?

Ile wydajemy na wigilie firmowe?

Sezon na wigilie firmowe trwa w najlepsze. Według danych serwisu Briefly średni koszt imprezy świątecznej na pracownika w Polsce wynosi 157 zł, przy czym najwyższe kwoty padają na Mazowszu. Ile naprawdę kosztuje wigilia firmowa?

W Warszawie na świąteczną imprezę firmy wydają średnio 11,5 tys. zł, choć zdarzają się wigilie, których budżet przekracza 150 tys. zł. W typowej wigilii firmowej w Polsce bierze udział 51 pracowników, a jej koszt na osobę wynosi 157 zł. Gdyby z analizy wyłączyć dane dla całego województwa mazowieckiego – wówczas średnia cena dla Polski spada do 148 zł za osobę.

Ile naprawdę kosztuje wigilia firmowa?

Najdrożej w Warszawie, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie

Zdecydowanie największe budżety na imprezy świąteczne mają firmy z Warszawy, co nie powinno być zaskoczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę liczbę działających przedsiębiorstw i ich wielkość Przeciętna impreza świąteczna kosztuje w stolicy 11 589 zł, a uczestniczy w niej 57 osób. Także w stolicy organizowane są największe imprezy firmowe, w których bierze udział około 350 osób, a których budżety są sześciocyfrowe. 

Ceny wigilii firmowych w Polsce podbijają także inne duże miasta. Średnio za wigilię firmy płacą:

  • we Wrocławiu 164 zł od osoby,
  • w Katowicach – 159 zł,
  • w Krakowie – 157 zł,
  • w Łodzi – 148 zł,
  • w Trójmieście – 140 zł.

Koszt wigilii firmowej zależy nie tylko od miasta i regionu, ale także od wielkości firmy. 

Imprezy świąteczne do 20 osób kosztują średnio 151 zł od osoby, imprezy na 21-50 pracowników – 155 zł od osoby, a wigilie powyżej 50 osób – 185 zł od osoby

Większe imprezy organizowane są zazwyczaj w klubach i hotelowych salach bankietowych, które są rezerwowane na wyłączność. Mniejsze wigilie firmowe najczęściej odbywają się w restauracjach, przy czym nawet małe firmy preferują wynajęcie sali na wyłączność.

13 grudnia najpopularniejszą datą na Wigilię firmową?

Z analiz danych serwisu Briefly wynika, że ok. 80 proc. wszystkich świątecznych imprez firmowych organizowanych jest w grudniu. Kilkanaście procent imprez przypada na koniec listopada, a kilka procent na początek stycznia.

Najpopularniejszy termin w 2019 r. to piątek 13 grudnia – ten dzień preferowała co czwarta firma! Na kolejnych miejscach znalazły się piątki 20 i 6 grudnia oraz czwartki 19 i 12 grudnia.

Bez alkoholu nie ma zabawy

Zdecydowana większość firm – poszukujących lokali za pośrednictwem Briefly – preferuje tradycyjną polską kuchnię (87 proc. wskazań) na firmowych imprezach świątecznych. Stosunkowo często zdarzały się prośby także o kuchnię włoską (25 proc.), amerykańską (16 proc.) i azjatycką (10 proc). Organizatorzy imprez mogli zaznaczyć więcej niż jeden rodzaj kuchni.

O ile tradycyjne wigilie w polskich domach są bezalkoholowe, to już na wigiliach firmowych bez alkoholu się nie obejdzie. Aż na 89 proc. świątecznych imprezach firmowych serwowany jest alkohol. A ulubionym alkoholem pracowników jest wino.

Ponadto,  dwie trzecie firm korzystających z Briefly organizuje świąteczne imprezy połączone z dyskoteką dla pracowników. Taneczne wigilie firmowe dotyczą raczej większych firm (średnia liczba gości na tego typu imprezach to 90 osób). Dla porównania, w wigiliach firmowych bez tańców pojawia się średnio 50 osób. 

Co dziesiąta firma oczekuje, że lokal zapewni im koncert z muzyką na żywo. Sporadycznie organizatorzy wigilii firmowych poszukują lokali, które zapewnią gościom dodatkowo warsztaty kulinarne, barmańskie lub winiarskie, a także fotobudki.

Wigilie firmowe często planowane są pół roku, a nawet rok przed wydarzeniem. To także ważna inicjatywa z punktu widzenia employer branidngu oraz integracji pracowników. Z tego względu warto nie odkładać całej organizacji na ostatnią chwilę, aby pracownicy wcześniej mogli zaplanować swój czas i uczestniczyć w wigilii.

Źródło: https://askbriefly.com/blog/wigilie-firmowe-ceny/

Czytaj również: Kto zarabia więcej? Mikołaj czy Śnieżynka?

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
trackback
Kto zarabia więcej? Mikołaj czy Śnieżynka? - Magazyn Rekruter
3 lat temu

[…] Czytaj również: Ile wydajemy na wigilie firmowe? […]