Ile zarabiają CEO największych firm w Polsce?
Wynagrodzenia czołowych dyrektorów generalnych to w każdym kraju temat, który często trafia na pierwsze strony gazet. Polska nie różni się pod tym względem od innych. Niezależnie od tego, czy jest to dyrektor generalny jednego z największych banków, czy też jednej z największych spółek notowanych na lokalnej giełdzie, wszyscy są zainteresowani. Nie jest to tylko ciekawa historia do przeczytania, ale także aspiracja dla wielu z nas, do której warto dążyć. Dziś przyjrzymy się temu, ile zarabiają prezesi największych firm w Polsce.
Na wstępie warto rozważyć, jak płace w każdym kraju powinny idealnie odzwierciedlać jego PKB per capita. Zgodnie z danymi Banku Światowego, w Stanach Zjednoczonych liczba ta wyniosła 76 329 dolarów w 2022 roku. Z kolei w Wielkiej Brytanii było to 46 125 dolarów, podczas gdy w Polsce wyniosło 18 688 dolarów w 2022 roku. Z pewnością płace odzwierciedlają ten kontekst. Spojrzeliśmy na kilka dostępnych publicznie informacji na temat dzisiejszych wynagrodzeń w Polsce. Lwia ich część dotyczy 2022 roku, gdyż wyniki finansowe większości polskich firm zostaną ukończone dopiero pod koniec pierwszego kwartału.
Kto zarabia dziś najwięcej w Polsce?
Według Polskiej Agencji Prasowej w 2020 roku w Polsce odnotowano 149 000 osób osiągających wysokie dochody netto. Wartość majątku tych osób wynosi co najmniej milion dolarów.
Innym miernikiem sytuacji w Polsce jest średnie wynagrodzenie. Co dwa lata Główny Urząd Statystyczny (GUS) publikuje informacje na temat średnich zarobków. Ostatni raport został opracowany na październik 2022 roku, kiedy średnie wynagrodzenie brutto w Polsce wynosiło 7001 PLN miesięcznie. Od tego czasu wynagrodzenia nieco wzrosły.
W niedawnym artykule Business Insider pojawiło się więcej spostrzeżeń na temat faktycznych wynagrodzeń, jakie otrzymują niektórzy dyrektorzy generalni w Polsce.
Wynagrodzenia wymienione poniżej obejmują cały rok i uwzględniają premie, jeśli są uznawane:
- Daniel Obajtek, były prezes Orlenu, największej firmy naftowej w Polsce, zarobił 2,518 miliona PLN w 2022 roku,
- Wojciech Dąbrowski, CEO PGE, największej firmy energetycznej w Polsce, zarobił 1,203 miliona PLN w 2021 roku,
- Tomasz Hinc, CEO Grupy Azoty, jednego z największych producentów nawozów w UE, zarobił 1,915 miliona PLN w 2022 roku,
- Michał Gajewski, CEO Santander Banku w Polsce, zarobił 3,144 miliona PLN w 2022 roku (bez uwzględnienia premii),
- Cezary Stypułkowski, CEO mBanku w Polsce, zarobił 3,6 miliona PLN w 2022 roku (bez uwzględnienia premii),
- Julien Ducarroz, były CEO Orange w Polsce, zarobił 5,7 miliona PLN w 2022 roku.
Na rynku dostępnych jest więcej raportów, ale powyższa lista daje dobry wgląd w aktualne wynagrodzenia w największych publicznych i prywatnych firmach w Polsce.
Na jakich stanowiskach w Polsce zarabia się więcej?
Co ciekawe, sektor publiczny w Polsce nadal płaci bardzo mało. Weźmy pod uwagę nowo mianowanego premiera Donalda Tuska, który w 2024 r. zarobi 154 tys. zł. Jego odpowiednik w Londynie, Rishi Sunak, zarabia 167 391 funtów. Z kolei Joe Biden zarabia 400 000 dolarów rocznie.
Wydaje się, że ta sama struktura wynagrodzeń nie ma zastosowania w przypadku takich stanowisk jak szef banku centralnego. W USA Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, zarabia około 200 000 dolarów rocznie. W Wielkiej Brytanii Andrew Bailey, szef Banku Anglii, zarabia 598 000 funtów rocznie. Najbardziej zaskakująca jest jednak pensja Adama Glapińskiego, szefa polskiego banku centralnego, który zarabia 1,317 mln zł rocznie (lub 328 000 USD rocznie, lub 258 700 GBP rocznie).
Największe zaskoczenie spotka tych, którzy dobrze znają Polskę. Niektórym może się wydawać, że przeciętne najwyższe wynagrodzenia otrzymuje się w Warszawie. Podobne cechy łączą stolice takie jak Paryż, Londyn czy Dublin. W Polsce jest jednak inaczej, ponieważ najwyższe średnie wynagrodzenia NIE są w stolicy, lecz w Krakowie.
Z miesięcznym średnim wynagrodzeniem brutto w wysokości 9097 PLN, Kraków jest najwyżej płatnym miastem w Polsce. Średnie zarobki w Warszawie wynoszą 8623 PLN miesięcznie.
W miarę zachodzących zmian na rynkach i dalszego wzrostu wynagrodzeń spowodowanego inflacją rodzi się pytanie: czy PKB Polski może nadal nadążać za zachodnimi krajami? Prawdopodobnie tak.
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej firmy rekrutacyjnej, znającej najważniejsze trendy, skontaktuj się z Verita HR. Nasz zespół specjalistów zawsze służy pomocą i radą. Nie tylko, jeśli chodzi o pensje.
Autor: Andrew Samu
Tłumaczenie tekstu: Weronika Karapyta