Ilustracja do "Impresja z Wieczoru Rekrutera 2023"
|

Impresja z Wieczoru Rekrutera 2023

XIII edycja Wieczoru Rekrutera za nami! Wielu z nas miało okazję spotkać się ponownie dopiero po 4 latach. Niektórzy z nas przenieśli swoje relacje ze świata online do świata offline. Oprócz ciepłych powitań i wspólnej wymiany doświadczeń publiczność mogła posłuchać prelekcji ambasadorów, wystąpień ekspertów z branży HR, a co najważniejsze – poznać zwycięzców konkursu Perły HR 2023.

Poza oficjalną częścią, Wieczór Rekrutera 2023, to też loteria wizytówkowa, okazja do networkingu oraz budowania relacji biznesowych. Fotobudka 360 od Elevato wniosła tutaj dużo świeżości i zrobiła naprawdę ogromną furorę. Każdy z uczestników mógł nagrać sobie na pamiątkę niepowtarzalny film z tego wieczoru. Dzięki temu, ten dzień został jeszcze lepiej zapamiętany. Na zakończenie uczestnicy wieczornej gali dołączyli do after-party, pełnego wspólnej zabawy i integracji. Jest to zatem wydarzenie, które zdecydowanie różni się od innych spotkań HR.

Zawsze wracam do Pereł HR z ogromnym sentymentem. To właśnie na scenie Opera Club w 2016 roku razem z zespołem odebraliśmy nagrodę zespołu roku, a rok później otrzymałam tytuł In-House Recruiter of the year w kategorii „Service excellence award”. Było mi niezmiernie miło wystąpić w tym roku ponownie na scenie. Tym razem, pełniąc rolę ambasadorki tego wydarzenia, miałam okazję podzielić się swoją osobistą historią. Opowiedziałam między innymi o tym, jaką drogę przeszłam od momentu zostania rekruterką oraz o tym, jakie wyzwania towarzyszyły mi po otrzymaniu nagrody.

Równowaga między pracą a relaksem

Pomimo sukcesów, jakie odnosiłam, nie zawsze potrafiłam się zatrzymać i zarządzać swoim stresem. Biorąc na siebie zbyt dużo, wypaliłam się. Chcąc rozwijać się dalej, podniosłam sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Kryzys, z którym się wtedy mierzyłam, uświadomił mi, że nie trzeba, a nawet nie warto robić wszystkiego naraz. Czas na odpoczynek oraz dbanie o własne zdrowie psychiczne jest ważniejsze niż osiąganie celów zawodowych.

Jeśli zatroszczymy się o siebie, to będziemy mieć siłę, aby te sukcesy osiągać w odpowiednim dla nas czasie i tempie. Mówię o tym, ponieważ zmagamy się dzisiaj z kryzysem, który coraz mocniej dotyka także rekruterów. Ostatnie badania Candidate Experience pokazują, że aż 49% rekruterów w Polsce jest przepracowanych. Nie ma czasu na badania CX, a ich brak prowadzi do zmęczenia, frustracji i niższego zaangażowania w procesy rekrutacji. Wypalamy się i nie mamy zasobów, aby dalej się rozwijać. Mimo to, potrzebujemy spotykać się razem i budować ze sobą relacje. Nie zamykamy się w domach, lecz chcemy spędzać ze sobą czas w mniej formalnym otoczeniu.

Dowodem tego jest setka zgromadzonych rekruterów na Wieczorze Rekrutera. Choć mam wrażenie, że codzienna praca odbiera nam spontaniczność i „luz”, to właśnie takie spotkania jak te mogą być dla nas okazją do zabawy i celebrowania wspólnych sukcesów. W ciągu ostatnich lat miało miejsce wiele innych spotkań branżowych. Przyzwyczailiśmy się, że ich integralną i nierozerwalną częścią jest praca. Uważam jednak, że zabawa i relaks powinny stać się ich równie ważnym elementem.

Zdjęcie z XII edycji Wieczoru Rekrutera i rozdania Pereł HR.

XIII edycja Wieczoru Rekrutera 2023: wgląd w siebie

Marzę o tym, aby różnorodność była fundamentalną wartością naszego społeczeństwa. Abyśmy stali się otwarci i wyrozumiali względem tego, co wytrąca nas ze strefy komfortu. Blask fleszy i odgłosy otoczenia stanowiły dla mnie wyzwanie, lecz skłoniły również do refleksji nad tym, jakie wartości chciałbym promować w życiu codziennym. Poddając teraz to doświadczenie rozważaniom, wiem, że przebicie się przez chwilę niepewności i dyskomfortu dało mi szansę na rozwój, a także prawdziwy wgląd na to, abyśmy nie tylko akceptowali różnorodność, ale wzajemne zrozumienie i empatię. Każdy z nas chce być szanowany, wysłuchany i zrozumiany.

Praca każdego z nas w rekrutacji wymaga wysiłku, ale pomimo trudności powinniśmy się nawzajem wspierać. Nie oceniać, a doceniać i po prostu wspierać. Co więcej, wszyscy z nas na Wieczorze Rekrutera byli sobie równi, zarówno ci na scenie, jak i ci przed nią. Dla nowicjuszy uczestnictwo w takim wydarzeniu mogło być częścią procesu uczenia się i adaptacji, dla weteranów – czymś naturalnym i komfortowym. Jednak to uważne przyglądanie się sobie, dialog i otwartość na różnorodne perspektywy może zmienić dynamikę branży HR.

Kluczowym będzie dla nas stworzenie środowiska, w którym każdy czuje się bezpieczny i szanowany. My rekruterzy jesteśmy wyposażeni w zestaw wielu osobowości i pochodzimy z różnych organizacji. Wszyscy ostatecznie jesteśmy tacy sami – wrażliwi na drugiego człowieka. Dlatego dążmy do tego, aby każdy proces rekrutacji był dla naszych kandydatów przejrzysty, sprawiedliwy i pełen szacunku. Jestem przekonana, że tylko takie podejście może przynieść korzyści zarówno rekruterom, kandydatom, jak i menedżerom, tworząc solidne podstawy dla przyszłych relacji zawodowych.

Niezależnie od tego, jakie doświadczenia pozostawił po nas Wieczór Rekrutera 2023, dajmy sobie czas na przeżywanie emocji tych dobrych, ale też takich, które mogą być trudne. To pomoże każdemu z nas odkryć i zrozumieć, co jako rekruterzy akceptujemy w nas samych, a czemu powinniśmy się dokładniej przyjrzeć i rozwinąć w codziennej pracy.

Autor: Dominika Sepiół

Przeczytaj też:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze