|

InPost oferuje pracę przyszłości? Prompt engineer będzie pracował m.in. z GPT-4

Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że dynamicznie rozwijająca się sztuczna inteligencja zasadniczo wpłynie na rynek pracy. Możemy już dostrzec pierwsze wyraźne sygnały tego zjawiska. InPost ogłosił, że poszukuje prompt engineera. Na czym polega ta rola i czy może być określana jako praca przyszłości? 

„W InPost już szukamy speców od AI. Chyba pierwsi w Polsce” – poinformował na Twitterze Rafał Brzoska, założyciel i prezes spółki InPost. 

https://twitter.com/RBrzoska/status/1643975412652048384?s=20

InPost poszukuje prompt engineera

„Jako Prompt Engineer w InPost, będziesz odpowiedzialny/a za wykorzystanie modeli generowania języka naturalnego (takich jak GPT-4, Claude, BERT, itp.) do rozwiązania problemów w super dynamicznym biznesie” – czytamy w ogłoszeniu.

Zadaniem pracownika będzie opracowywanie odpowiednich promptów, które umożliwią modelom generowanie wartościowych wyników i pomogą osiągać cele biznesowe. Będzie także testował aplikacje stworzone w oparciu o modelele generatywne i wewnętrzną bazę wiedzy organizacji. Ponadto do obowiązków prompt engineera należało będzie szkolenie jednostek biznesowych z efektywnego korzystania ze wspomnianych rozwiązań. 

Prompt engineer — jakie kompetencje są pożądane?

W ogłoszeniu pojawiły się także oczekiwania wobec potencjalnego pracownika. Powinien mieć m.in. praktyczne doświadczenie związane z przetwarzaniem języka naturalnego i standardowych zagadnień w ogólnopojętym NLP (programowanie neurolingwistyczne). InPost poszukuje kandydata, który ma doświadczenie w pracy z technologiami generowania języka naturalnego (GPT-4, Claude, BERT itp.). 

Jakie umiejętności powinny wyróżniać kandydata? Przede wszystkim zdolność tworzenia precyzyjnych i efektywnych promptów, ale także biegłość w Pythonie i wiedza domenowa w obszarze AI dla e-commerce i logistyki. Poszukiwana jest osoba z wyższym, kierunkowym wykształceniem np. z zakresu informatyki, matematyki, czy fizyki. 

Czy prompt engineer to praca przyszłości? 

Rafał Brzoska rozwinął nieco wątek poszukiwania prompt engineera na swoim profilu w serwisie społecznościowym LinkedIn. Podkreślił, że niesamowicie się cieszy, że jego zespół „jak zwykle wyznacza nowe trendy”. 

„Okazało się, że w InPost Group pierwsi w Polsce poszukujemy PromptEngineera 🙂 AI wyznacza nowe granice, w których firmy muszą mieć pomysł jak się odnaleźć… My już wiemy i codziennie eksplorujemy nowe obszary gdzie stosować AI. A to dopiero początek!” – napisał. 

Zawód prompt engineera jest w ostatnim czasie szeroko omawiany. Wiele osób uważa, że to praca przyszłości. Pojawiają się także jednak głosy, że to jedynie pewien stan przejściowy spowodowany obecnymi ograniczeniami narzędzi sztucznej inteligencji. 

Czytaj również: UX Design to zawód przyszłości?

Wiele wskazuje jednak, że w nadchodzącym czasie zapotrzebowanie na specjalistów z tego zakresu będzie wzrastać. Nie dziwi więc fakt, że niektórzy określają prompt engineera jako najmodniejszą obecnie specjalizację w IT. Zdaje się być to rola szczególnie interesująca dla osób, które dopiero zaczynają swoją karierę w świecie technologii. Może być to świetna okazja, żeby rozwinąć się w tej dziedzinie. Prawdopodobnie wiele firm podąży śladem spółki InPost, co sprawi, że na rynku prawi się więcej analogicznych ofert. 

W anglojęzycznym wydaniu „Business Insidera” czytamy, że niektórzy specjaliści w tej dziedzinie mogą liczyć na zarobki sięgające 335 tys. dolarów rocznie. W sieci dostępne są już także szkolenia, które mają pomóc w zdobyciu tego przyszłościowego zawodu.

Autor: Sylwia Pyzik

***Grafika została wygenerowana przez Leonardo AI z wykorzystaniem następującego promptu: The guy who is programming and has a figure of R2D2 on the desk next to him 😉

Tagi: ,
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
trackback
Which companies are recruiting artificial intelligence specialists in Poland today? - Verita HR
2 miesięcy temu

[…] year Magazyn Rekruter covered a story about InPost recruiting prompt engineers. Since then roles related to artificial intelligence in Poland have […]