|

IT dla kobiet nie takie straszne jak je malują

Programistyczne pogromczynie mitów

Historie tej trójki kobiet potwierdzają, że płeć piękna może z powodzeniem odnaleźć się w pracy testera lub programisty. Wystarczy tylko być otwartym na naukę oraz nie bać się ryzyka i zmian.
Z okazji Dnia Kobiet zapraszamy do lektury wywiadu z pracowniczkami firmy SoftwareHut, zdaniem których branża IT nie kojarzy się tylko z męską domeną.

 

Redakcja: Czy o początku pracy w branży IT zadecydował przypadek, czy były Panie ukierunkowane na pracę testerki/programistki od początku?

Paulina Szokalska, Software Quality Assurance Engineer: U mnie zadecydował przypadek. Studiowałam budownictwo i pierwsza moja praca polegała na przygotowywaniu contentu do serwisów poświęconych branży budowlanej. Dopiero kolejnym krokiem było testowanie.

Karolina Mijacz, Software QA Engineer: W moim przypadku było podobnie. Będąc w innej branży, zaczęłam rozglądać się za pracą w czymś nowym i akurat natrafiłam na ofertę pracy na stanowisku testera w SoftwareHut, na którym nie było wymagane doświadczenie.

Natalia Prokop, Front-end Developer: To ja w takim razie jestem wyjątkiem w tym towarzystwie (śmiech). Od początku byłam raczej ukierunkowana na pracę jako programistka, dlatego zaczęłam studiować informatykę.

 Czy nie miały Panie obaw w związku z tym, że praca w IT kojarzy się z męskim fachem?

PSz: Raczej nie. Może dlatego, że o znalezieniu się w tej branży zdecydował przypadek i nie musiałam się nad tym zastanawiać.

NP: W ogóle o tym nie myślałam. Poza tym praca programisty nie kojarzy mi się z męskim zawodem.

KM: Mnie również branża nie kojarzyła się z męskim fachem, ponieważ znałam wcześniej kobiety,
które już od co najmniej kilku lat pracowały w IT.

Przy jakich projektach Panie pracują, w jakich językach programują?
Na czym dokładnie polega ta praca?

PSz: Zajmuję się testowaniem aplikacji webowych, mobilnych i desktopowych. Próbowałam również swoich sił we front-endzie, HTML i CSS. Moja praca polega na wykrywaniu błędów. Zwracam uwagę
na prostotę i intuicyjność. Obowiązki wymagają ode mnie dokładności i wnikliwości.

NP: Pracuję jako Front-end Developer i głównie używam języków JavaScript, HTML i CSS. Zajmuję się wizualną częścią stron internetowych oraz skomunikowaniem tego, co widzi użytkownik z serwerem.

KM: Ja natomiast nie znam żadnego języka programowania. Projekty są bardzo zróżnicowane –
od specjalistycznych aplikacji webowych, aż po gry na telefon.

 Co daje praca w IT? W jaki sposób się Panie rozwijają i realizują?

KM: Praca w IT pozwala rozwijać się w różnych kierunkach. Umożliwiają to realizowane projekty,
jak i poświęcanie prywatnego czasu na uczenie się dodatkowych rzeczy.

PSz: Też uważam, że praca w IT to możliwość i konieczność ciągłego rozwoju. Podoba mi się to, że mogę próbować różnych rzeczy, dlatego zdecydowałam się na studia podyplomowe.

NP: IT daje mi dużo satysfakcji. Najbardziej cieszy mnie, gdy widzę efekty swojej pracy, np. gdy napisany przeze mnie kod zmienia się w program, działający tak jak chciałam (uśmiech). Zawodowo pracuję dość krótko, więc praktycznie codziennie spotykam się z zadaniami, które są dla mnie czymś nowym. Czymś, co robię po raz pierwszy. Bardzo istotne jest, że praca nie jest monotonna i stawia wiele nowych wyzwań.

Jakie cechy są najbardziej pożądane w pracy programisty lub testera? Czy istnieją takie, które mogą dać kobietom przewagę nad mężczyznami w branży IT? Czy to jednak kwestia charakteru a nie płci?

NP: Moim zdaniem najważniejsza jest cierpliwość, ciekawość oraz logiczne myślenie. W pracy nie ma podziałów, a kwestia wykonywania obowiązków ma wyłącznie związek z charakterem.

KM: Uważam, że tester powinien być cierpliwy, dokładny, konsekwentny, bardzo empatyczny i mieć chęci do uczenia się nowych rzeczy. Żadna z płci nie ma tu wyższości nad drugą. Jest to zdecydowanie kwestia charakteru a nie płci.

PSz: W pracy testera liczy się przede wszystkim analityczne myślenie, dociekliwość oraz duża dokładność. Myślę, że jest to raczej kwestia charakteru. Chociaż być może kobiety są bardziej szczegółowe i potrafią się na chwilę zatrzymać.

 Zatem na koniec, w jaki sposób można zachęcić kobiety do tego, aby spróbowały swoich sił w branży IT?

KM: Sugeruję nie kierować się stereotypem, że IT to branża mężczyzn. Najważniejsze jest postawienie na umiejętności i ciągłe ich rozwijanie. Wtedy płeć nie ma znaczenia.

NP: Praca w IT to przede wszystkim dobre zarobki, elastyczny czas pracy i chłonny rynek z wieloma ciekawymi ofertami. Programowanie wcale nie jest trudne i warto jest spróbować, zanim się stwierdzi,
że to nie dla mnie.

PSz: Drogie Panie, nie ma się czego obawiać! Choć jest to zawód zdominowany przez mężczyzn, w ogóle się tego nie odczuwa! Praca daje duże możliwości rozwoju zawodowego i satysfakcję.

SoftwareHut to spółka z grupy kapitałowej TenderHut SA. W skład grupy kapitałowej wchodzą
3 kooperujące ze sobą spółki zależne. SoftwareHut specjalizuje się w projektowaniu, dostosowywaniu
i rozwijaniu systemów informatycznych (portale www, aplikacje mobilne, systemy dedykowane i wiele innych) oraz oferuje usługi szeroko rozumianego outsourcingu IT. Solution4Labs świadczy usługi implementacji oraz dostosowywania systemów klasy LIMS do indywidualnych potrzeb laboratoriów. LegalHut świadczy usługi doradztwa prawnego i merytorycznego w zakresie zamówień publicznych
oraz postępowań przetargowych w obszarze usług i produktów IT.

Wywiad przeprowadziła firma Softwarehut.

Przeczytaj więcej o firmie tutaj

 

Przeczytaj więcej artykułów o podobnej tematyce

guest
21 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
Barneyxcq
Barneyxcq
6 lat temu
igotuxe
igotuxe
6 lat temu
ixahihejeyabu
ixahihejeyabu
6 lat temu
itiiluxwu
itiiluxwu
6 lat temu
unecofrabij
unecofrabij
6 lat temu
obisopeqojem
obisopeqojem
6 lat temu
uyqicasefagu
uyqicasefagu
6 lat temu
reahojao
reahojao
6 lat temu
oirtasogunf
oirtasogunf
6 lat temu
iviqiyikicefg
iviqiyikicefg
6 lat temu
anonadoroc
anonadoroc
6 lat temu
ovreguj
ovreguj
6 lat temu
eyutdesedosi
eyutdesedosi
6 lat temu
epiduweagu
epiduweagu
6 lat temu
ugiszeo
ugiszeo
6 lat temu
ifinooetocca
ifinooetocca
6 lat temu
aladefa
aladefa
6 lat temu

– 20mg-levitraforsale.com.ankor usbuy-ventolin.com.ankor http://generic-levitracheapest-price.com/

ipivucne
ipivucne
6 lat temu
oboheyuvfi
oboheyuvfi
6 lat temu
Deliverance
Deliverance
7 lat temu

of course this is FAKE come on people!!!! he just got laid off and him and his gf were gonna have an abortion because of money pre?!oms?l?!b!? how convenient!!! come on youtubers lets get real!!!!

Melloney
Melloney
7 lat temu

Dr. Osmar. estou preocupado com nossa seleção e gostaria que o sr me tirasse uma dúvida? quem é o empresário do André Santos,Lucas leiva, Fernandinho. porque me causa estranhesa jogadores no porte e hernanes, o próprio Arouca não terem opneiuotdadr, o Hernanes quando foi convocado fez uma bobagem ta certo, mas em um amistoso em compensação o Lucas fez na copa américa e só não foi porque estava suspenso.