Jak skutecznie zintegrować zespół po powrocie do biura?
Po długim okresie pracy zdalnej wiele firm i zespołów właśnie wraca do biur. Integracja zespołów w tradycyjnym środowisku pracy otwiera drzwi do nowych możliwości, ale jednocześnie stawia duże wyzwania. Praca zdalna, choć wygodna i elastyczna, znacząco ograniczyła bezpośredni kontakt pomiędzy współpracownikami, czemu nierzadko towarzyszy poczucie izolacji i wyobcowania. Jak więc wzmocnić wśród pracowników świadomość wspólnego celu, a także poprawić ich wzajemne relacje? Przedstawiamy kilka strategii, które warto zastosować.
Nowe oblicze współczesnych biur
Praca zdalna często powoduje szereg niedogodności w rzeczywistości pracownika. Dane zebrane w raporcie „Biura nowej normalności” wskazują, że podstawowym problemem pracy w domu są złe warunki mieszkaniowe Polaków – ponad 40% z nas mieszka w przeludnionych domach. Może się to wydawać paradoksalne, ale jednocześnie 64% osób pracujących zdalnie wskazuje, że brakuje im rozmów z kolegami. Zdaje się więc, że aspekt społeczny pozostaje istotnym atutem rzeczywistości biurowej.
Konieczność choćby okazjonalnego spotykania się zespołów została zresztą zdiagnozowana jeszcze na etapie, gdy wielu wydawało się, że praca całkowicie zdalna okazała się wystarczająco efektywnym modelem pracy.
Spotkania integracyjne tworzą relacje
Regularne spotkania integracyjne są kluczowe dla nawiązywania, a także wzmacniania relacji pomiędzy członkami zespołu. Mogą to być zarówno formalne spotkania, np. cotygodniowe zebrania, jak i nieformalne wydarzenia – wspólny lunch, czy wyjście po pracy. Kluczowe jest, aby stworzyć atmosferę, dzięki której wszyscy członkowie zespołu mogą swobodnie rozmawiać oraz dzielić się swoimi doświadczeniami i pomysłami. Spotkania mogą stanowić dobrą okazję do omówienia celów i oczekiwań po powrocie do biura, a także do dyskusji na temat zmian w sposobie organizacji pracy.
Warto przyjrzeć się, jak różne organizacje radzą sobie z procesem integracji. Na przykład firma Apple znana jest z organizowania regularnych hackathonów, w czasie których pracownicy mogą prezentować własne projekty i pomysły. To doskonała okazja do współpracy i budowania więzi w zespole.
Z kolei firma Amazon stawia na regularne spotkania zespołów, podczas których omawiane są cele i strategie działania. To pomaga pracownikom poczuć się częścią większego przedsiębiorstwa i zrozumieć, w jaki sposób ich praca wpisuje się w ogólną strategię firmy.
Wspólne projekty i zadania wzmacniają zespół
Aby integracja zespołów była skuteczna, warto zapewnić pracownikom wspólne projekty i zadania. Działanie w jednym celu sprzyja budowaniu zaufania, współpracy oraz efektywności. Można również rozważyć rotację zadań, tak, aby członkowie zespołu mieli okazję pracować razem w różnych konfiguracjach. Wspólne projekty umożliwiają poznawanie umiejętności i mocnych stron każdego członka zespołu, co może prowadzić do lepszej synergii, a w konsekwencji do zwiększenia efektywności pracy.
Aktywności integracyjne budują atmosferę i więzi
Team building i aktywności integracyjne są doskonałym sposobem na wzmacnianie więzi pomiędzy członkami zespołu. Mogą to być różnego rodzaju wydarzenia, takie jak wycieczki, gry zespołowe, warsztaty rozwojowe czy nawet jednodniowe wyjścia poza biuro. Takie aktywności pozwalają członkom zespołu lepiej poznać się poza kontekstem samej pracy, budując między nimi harmonię i zaufanie.
Nic lepiej nie rozluźnia atmosfery niż wspólna zabawa. Jednocześnie integracje proponowane w firmach są często powtarzalne i przewidywalne, czyli mało ekscytujące (ile razy można czerpać taką samą radość ze wspólnej gry w kręgle?). Z perspektywy HR Managera warto więc wyjść poza utarte schematy i zaproponować pracownikom aktywność, która skutecznie wybije ich z pracowniczej rutyny, jednocześnie wzmacniając ducha zespołu.
Jednym z przykładów oryginalnej, aktywnej, a zarazem mocno otwierającej formy integracji może być wspólne spędzenie czasu w parku trampolin #KochamSkakać. To miejsce, w którym pracownik może w końcu pozwolić dojść do głosu swojemu wewnętrznemu dziecku, a zespół zabawić się i odstresować po czasie pełnym zawodowych wyzwań.
Zadania, które są postawione przez daną grupą, zawsze są dostosowane do oczekiwań uczestników i co ważne – nigdy nikogo nie wykluczają. Dzięki temu bawić mogą się tam dosłownie wszyscy, niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej. To miejsce, którego atmosferę trudno jest opisać, najlepiej jej więc po prostu doświadczyć.
Na gości czeka aż 2500 m2 powierzchni i 14 stref atrakcji (jednocześnie bawić się tam może nawet 170 osób). Co więcej, obiekt posiada także kawiarnię, która pomieści 150 osób. Zapewnia także profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie. Dzięki temu można zorganizować tam prelekcję, wystąpienie, czy wspólny posiłek. Park trampolin jest otwarty na współpracę z firmami i elastycznie dostosowuje się do potrzeb danej organizacji.
Takie wspólne wyjście może stanowić doskonały pretekst do aktywnej zabawy i niezapomniane doświadczenie szczególnie dla tych, którzy na co dzień pracują za biurkiem.
Rozwój wspiera integrację
Inwestowanie w rozwój zawodowy członków zespołu jest kluczowe dla współpracy i budowania wspólnej wizji. Organizowanie warsztatów i szkoleń rozwojowych daje członkom zespołu motywację oraz poczucie wsparcia ze strony pracodawcy. Wspólne doświadczenie uczenia się sprzyja również integracji. Ważne jest, aby dostosować tematykę szkoleń do potrzeb, wyzwań i zainteresowań zawodowych danego zespołu.
Otwarta komunikacja wzbogaca zespoły
Regularna i otwarta komunikacja jest niezwykle ważna dla zdrowego funkcjonowania zespołu. Ważne jest, aby zapewnić przepływ informacji między członkami zarówno w pionie, jak i w poziomie. Kanały komunikacyjne powinny być dostępne i zrozumiałe dla wszystkich. Warto, aby liderzy zespołu promowali atmosferę otwartości, w której wszyscy członkowie czują się swobodnie, artykułując swoje opinie i pomysły. Dobrym rozwiązaniem jest także zachęcanie do współpracy między różnymi działami i zespołami, aby promować wymianę wiedzy i perspektyw.
Integracja zespołów poprzez przestrzeń sprzyjającą rozmowom
Proces adaptacji do tradycyjnego biura po okresie pracy zdalnej może być łatwiejszy, jeśli miejsce pracy zostanie odpowiednio dostosowane. Coraz więcej firm inwestuje w nowoczesne biura, które stwarzają przestrzenie do kreatywnej pracy i spotkań zespołowych. To nie tylko ergonomiczne stanowiska pracy, ale także strefy relaksu, kawiarnie czy przestrzenie do improwizowanych spotkań. Dbanie o atrakcyjne otoczenie pracy sprzyja budowaniu więzi między pracownikami i zwiększa komfort samej pracy.

Powrót do biura nową szansą
Powrót do biura po okresie pracy zdalnej stwarza wyjątkową okazję do integracji zespołów. Jednocześnie istnieje wiele różnorodnych podejść do budowania więzi i współpracy pomiędzy pracownikami – od organizacji wydarzeń integracyjnych aż po tworzenie przestrzeni do swobodnych interakcji.
Integracja zespołów ma wiele korzyści, takich jak zwiększenie zaufania i współpracy, poprawa komunikacji, wymiana pomysłów oraz budowanie więzi między pracownikami. Dobrze zintegrowane zespoły są bardziej efektywne i skuteczne, co przekłada się na lepsze rezultaty biznesowe.
Ważne jest, aby firmy po powrocie do biur nie zapominały o znaczeniu integracji zespołów. Organizowanie regularnych wydarzeń, tworzenie przestrzeni do swobodnej interakcji, czy zabawy, promowanie różnorodności i inkluzji – to wszystko przyczynia się do budowania silnych, zintegrowanych zespołów, które mogą osiągać sukcesy na rynku.
Fajnym pomysłem na integrację pracowników jest wolontariat. Fundacja One More Tree organizuje akcje sprzątania lasów, sadzenia drzew oraz siania łąk kwietnych dla firm 🙂
https://one-more-tree.org/pl/