|

Jak Web3 zmieni nasze życie? Zapowiedź konferencji ETH Warsaw

Dlaczego warto śledzić sektor Web3? Jak Web3 zmieni nasze życie prywatne i zawodowe?

Zdecydowanie tak. Myślę, ze warto zrobić krok w tył i spróbować sprecyzować co mamy na myśli jeśli mówimy o sektorze Web3. W dużym uproszczeniu, termin Web3 odnosi się do następnej generacji rozwoju internetu, jest to re-architektura tego jak poruszamy się online, zmiana na lepsze jeśli chodzi o naszą prywatność i kontrolę danych w kontekście posiadania i zysku z naszej „obecności” w internecie. Myślę, że w łatwy i zwięzły sposób podsumowuje to następujące sformułowanie: w świecie web2 (czyli internecie jaki mamy dzisiaj) to my jesteśmy produktem, w świecie web3 produkt jest nasz.

Wracając do Twojego pytania, kiedy firmy przychodzą do mnie pytając czy sektor web3 ma znaczenie dla nich i dla ich biznesu to zazwyczaj odpowiadam pytając: Czy ich biznes lub sektor w którym się poruszają zmienił się kiedy pojawił się internet (Web1)? Oczywiście, w większości przypadków odpowiedź brzmi „tak”. Wtedy pytam, czy jak pojawiła się kolejna generacja internetu czyli web2, które dały nam media społecznościowe (facebooka, instagrama, twittera) i możliwość interakcji marek z odbiorcami w całkowicie nowy sposób, czy miało to wpływ na Wasz biznes? Zdecydowane ‘tak’ w 99% przypadków!

Rdzeniem Web 3.0 jest jego działanie w zupełności oparte o technologię blockchain co daje nam upragniona decentralizacja. Uniemożliwia to niebezpieczna monopolizacja Internetu.

Oznacza to, że będziemy mieli ujednolicenie jeśli chodzi o kategorie takie jak użytkownik czy kupujący, inwestor, twórca, właściciel, w pojedynczą grupę, która stanowi części społeczności tworzącej określoną markę, usługę lub doświadczenie. To wielka szansa dla biznesów aby zacząć takie społeczności budować, wykorzystywać i pielęgnować tak aby tworzyć produkty które są potrzebne i korespondują lepiej z odbiorcami.

Czy Polska ma szansę odgrywać istotną rolę w Web3 na developerskiej mapie świata?

Polska już dzisiaj ma się czym chwalić, jeśli chodzi o wspaniały talent developerski i osiągnięcia zespołów które wywodzą się właśnie z naszego kraju. Przykładem jest EthWorks wiodąca firma deweloperska Web3 która w tamtym roku została kupiona przez Amerykański TrueFi, protokół pożyczkowy zbudowany na blockchainie Ethereum.

Zespół deweloperów i inżynierów który tworzy TureFi Engineering (dawniej EthWorks) jest w społeczności blockchain od 2013 roku. Pomagali oni rozwijać wiele ważnych projektów w sektorze Web3, takich jak Bitcoin.org, który został zaprojektowany przez samego Satoshi Nakamoto, Fundacją Ethereum, Fundacją Polkadot i wieloma innymi. Po przejściu do TrueFi i po przemianowaniu na TrueFi Engineering, ta sama ekipa polskich talentów, to dzisiaj rdzeń ekipy budującej protokół pożyczkowy zbudowany na technologii blockchain który latem tamtego roku miał około miliarda dolarów całkowitej kwoty posiadanej w portfelach pożyczkowych.

Czy mamy szansę być pomysłodawcami rozwiązań czy też przyjmiemy rolę dobrych wytwórców/rzemieślników pomysłów z innych krajów?

W Polsce mamy jedne z najlepszych uczelni technologicznych na całym świecie, populacje studentów powyżej 220 tysiecy w samej Warszawie i rosnące  zainteresowanie technologia blockchain. Myślę, że odpowiedź nasuwa się sama.

W branżach IT zatrudnionych jest ponad 1 mln osób a to dlatego, że światowe firmy technologiczne wybierają Polskę jako swoje siedziby „technologicznego dowodzenia”, wspomniałam TrueFi ale jest to też Maker, Ramp, Golem, RedStone czy firmy spoza branży web3 takie jak Google, IBM czy Intel. Stąd też tak duże zainteresowanie naszą konferencją ETHWarsaw która zgromadzi ponad 300 hakerów z całego świata a także 1000 entuzjastów, projektów i inwestorów którzy polują na talent deweloperski.

Co to jest ETHWarsaw i skąd pomysł na ten event?

ETHWarsaw to to największa konferencja i hackathon o tematyce technologii blockchain i Web3 w Europie Środkowo-Wschodniej. Podobnie jak światowe konferencje ETHCC, ETHDenver i LisCon które zyskały status „mainstream”, ETHWarsaw jest konferencją o charakterze non-profit, organizowana przez społeczeństwo zaangażowane w budowanie, rozwijanie i tworzenie ekosystemu Ethereum i kryptowalut.

Ekipa, która tworzy ETHWarsaw, między innymi Marcin Kaźmierczak, Justyna Broniszewska, Paulina Joskow, Łukasz Stoczyński, Antoni Hryniewiecki, Matt Gurbiel i wiele innych osób to grupa twórców, pasjonatów, deweloperów i marketingowców która regularnie bywa na konferencjach Ethereum i krypto na całym świecie. Stwierdziliśmy, że ​​nadszedł czas aby stworzyć podobne doświadczenie w Polskiej stolicy gdzie większość z nas rezyduje.

Jakie cele ma ETHWarsaw? Co chcecie osiągnąć tym eventem? W krótkim? I w dłuższym terminie?

Właśnie ze wzgledu na to jak bogatą mamy scenę deweloperską zależy nam aby pokazać Polskę i jej potencjał na uzyskanie statusu wiodącego centrum dla programistów i innowacji blockchain.

Dodatkowo zależy nam na stworzeniu nowych możliwości i zachęceniu polskich deweloperów z poza sektora a także studentów do rozwijania się pod kątem technologii blockchain. Naszą ambicją jest stowrzenie takiego miejsca gdzie prelegenci wydarzenia będą mogli zaczerpnąć wiedzy z branży Web3 bezpośrednio od praktyków i ekspertów z wiodących firm o skali globalnej. ETHWarsaw jest stworzone właśnie po to aby umożliwić uczestnikom poszerzenie horyzontów, nawiązania nowych znajomości biznesowych, zweryfikowania pomysłów w praktyce oraz zgłębienia problematyki budowania aplikacji w formie zdecentralizowanej.

Finalnie, naszą ambicją jest zmienienie narracji jeśli chodzi o to jak kryptowaluty są postrzegane w Polsce. Zamiast dyskusji na tematy o zarabianiu na kryptowalutach, strategii tradingu itd, ETHWarsaw skupia się na innowacji i tym co można zbudować dzięki technologii blockchain.

Czy i jaką rolę ma ETH Warsaw w promowaniu Polski, Warszawy na międzynarodową skalę w sektorze Web3?

Widząc z jak wielkim entuzjazmem spotkał się nasz pomysł na konferencję właśnie w Polsce, myślę, że wielką! Odzew od sponsorów, patronatów i przyjaciół z całego świata jest niesamowity. Vitalik Buterin, współtwórca Ethereum chętnie wsparł naszą konferencję i dołączy do programu wirtualnie a jego wystąpienie to taki stempel jakości.

Mamy nadzieję, że nasza inauguracyjna konferencja będzie w stanie obronić się sama i w kolejnych latach pierwszy tydzień września będzie zarezerwowany w kalendarzu krypto dla Warszawy. Wiele podobnych konferencji, chociażby ETHCC w Paryżu zaczynało pierwszą edycję na mniejszą skalę. W tym roku, przy okazji edycji piątej poza głównym wydarzeniem, w Paryżu było zorganizowanych około 40 mniejszych eventów o tematyce blockchain, krypto i przyszłości web3. Życzymy sobie tego samego w Warszawie!

Jakie są kluczowe części eventu? I kto powinien się nim zainteresować?

Myślę, że wszyscy najbardziej czekamy na przekaz od Vitalika Buterina! Podczas samej konferencji, zdecydowanie interesujące będą panele dyskusyjne, gdzie mamy dobranych ekspertów tak, aby zapewnić ciekawą i może lekko kontrowersyjną dyskusję na scenie. Mamy zaplanowany panel dotyczący aplikacji finansowych opartych na technologii blockchain i co to oznacza dla sektora finansów, będzie wykład na temat bezpieczeństwa, a także trendów w sieci web3 skierowany właśnie dla biznesów.

Jeśli chodzi o hackathon to szacujemy, że uczestnicy spędzą około 60 godzin na rozwiązywaniu problemów i będą walczyć o nagrody pieniężne od sponsorów. Myślę, że tutaj każdy będzie czekał na niedzielne werdykty i prezentacje najlepszych pomysłów.

Wywiad publikowany w ramach promocji wydarzenia ETH Warsaw Conference & Hackaton, pierwotnie ukazał się na portalu Reach4Biz.