Jak wygląda praca w Austrii?
Austria nie jest na ogół pierwszym wyborem Polaków emigrujących zarobkowo, a jednak oferuje bardzo dobre warunki do życia. Ten piękny alpejski kraj łączy ze sobą wysokie zarobki, świetnej jakości edukację i opiekę medyczną. Praca w Austrii to opcja dla osób ceniących aktywną turystykę. Kraj słynie z niezrównanych górskich widoków i najlepszych w Europie tras narciarskich.
Zanim jednak zdecydujesz się na przeprowadzkę, warto dowiedzieć się nieco więcej o tym, jak faktycznie wygląda tam praca. Austria należy do Unii Europejskiej — podróż i podjęcie zatrudnienia nie powinno więc nastręczać wielu trudności. Czy da się znaleźć pracę w Austrii bez języka? O czym należy pamiętać, organizując wyjazd do kraju Mozarta i Freuda? Odpowiedzi znajdziesz w artykule!
Obowiązek meldunkowy
Chęć podjęcia pracy w Austrii i zamieszkania na miejscu niesie za sobą obowiązek meldunkowy. Dopełnienie go nie jest jednak szczególnie uciążliwe. W ciągu trzech dni od przybycia należy stawić się w urzędzie gminy z dowodem, umową zatrudnienia oraz dokumentem potwierdzającym ubezpieczenie. Jeśli zdecydujesz się na pozostanie w tym kraju dłużej niż trzy miesiące musisz uzyskać także Anmeldebescheinigung (zaświadczenie meldunkowe).
Warto zauważyć, że w tego typu kwestiach można też liczyć na wsparcie pośredników z agencji pracy. Austria, choć nie jest najpopularniejszym krajem emigracji dla Polaków, jest obsługiwana przez wiele firm tego typu. Bardzo często ich pracownicy pomagają pracownikom w załatwieniu formalności (np. w założeniu konta bankowego, wynajęciu mieszkania czy wykupieniu ubezpieczenia).
Układy zbiorowe? – co to jest i ile właściwie można zarobić, podejmując pracę w Austrii?
Oczywiście warunki finansowe związane z pracą w Austrii są zależne od branży i zajmowanego stanowiska, ale co ciekawe, nie istnieje tam także jednolita stawka minimalna. Ta jest ustalana przez układy zbiorowe (porozumienie między związkami zawodowymi a przedstawicielami pracodawców). Jak można się domyślać praca w Austrii bez języka będzie raczej niżej opłacana, niż stanowisko fachowca biegle władającego niemieckim.
Asystent ds. sprzedaży i marketingu w Porsche Inter Auto GmbH & Co KG może liczyć na wynagrodzenie w wysokości minimum 2 500 euro, a także na takie benefity jak rabaty na zakup czy serwis samochodu, możliwość rozwoju i finansowania szkoleń. Kierownik ds. marketingu zarobi już minimum 3 000 euro. Na dobre warunki pracy w Austrii mogą także liczyć doświadczeni specjaliści z branży IT. Web Developer z 5-letnim doświadczeniem w firmie Barracuda Networks AG zarobi minimum 49 261 euro rocznie.
Bez względu na to, jaką pracę w Austrii podejmujesz, na ogół będziesz mógł liczyć na dwie dodatkowe pensje w roku. Jedna z nich stanowi dopłatę do urlopu, a następna to dodatek świąteczny. Decydując się na pracę w godzinach nadliczbowych, możesz liczyć na 150% podstawowej stawki, a przy weekendowych nadgodzinach: 200%.
Praca, jak praca. Austria stoi świetną opieką lekarską i doskonałą edukacją.
Choć znaczna część pracowników emigruje sama, to sporo osób decydujących się na pracę w Austrii może nie wyobrażać sobie dłuższej rozłąki z rodziną. Tym bardziej, jeśli zatrudnienie nie jest tymczasowe i wiąże się z długim pobytem za granicą. Na szczęście ten alpejski kraj za sprawą dość wysokich podatków oferuje także dobrej jakości opiekę zdrowotną oraz edukację.
Austria to kraj o sprawnie działającej służbie zdrowia. Podstawowe ubezpieczenia zdrowotne obejmują wiele konsultacji i badań (często częściowo refundowana jest np. terapia logopedyczna). Mieszkańcy tego kraju doceniają też poziom edukacji.
[…] Moje dzieci chodzą tu do szkoły i przedszkola. Jest dużo ciekawych zajęć pozaszkolnych a sama edukacja: moim zdaniem to bajka (mówię z perspektywy rodzica i pedagoga). Minusem jest język, który nie należy do najłatwiejszych […] – Użytkowniczka grupy Polacy w Austrii.
Jeśli nie zdecydujesz się na wyjazd z całą rodziną, możesz skorzystać z Differenzzahlung. Jest to świadczenie wyrównujące różnicę między zasiłkiem rodzinnym, które otrzymywałbyś, gdyby cała Twoja rodzina zamieszkała w Austrii. Formalności z tym związane załatwisz w najbliższym urzędzie skarbowym odpowiednim dla Twojego miejsca zamieszkania.
Sprechen Sie Deutsch?
W wielu krajach do podjęcia pracy (nawet na eksperckich stanowiskach) często wystarczy znajomość języka angielskiego. Austria to nieco inna bajka. Chociaż praca w Austrii dla Polaków bez języka niemieckiego również się znajdzie, to z pewnością będą to gorzej opłacane oferty. Jeśli nie mówisz po niemiecku, najłatwiej będzie Ci podjąć pracę sezonową np. przy zbiorach.
Język niemiecki (a przynajmniej jego podstawy) jest wymagany w praktycznie każdej branży. Nawet międzynarodowych firmach, gdzie przy codziennych zadaniach operuje angielskim, wymaga się znajomości niemieckiego. Praca w Austrii to jednak nieco wyższy poziom niż w przypadku Niemiec, jeśli chodzi o język. O co chodzi? O dialekty…
Czysty niemiecki to jedno, a tu w zależności od regionu są różne dialekty […]. Praktycznie co wieś czy miasteczko, to nieco inny dialekt (to wciąż sprawia nam problem…) – Użytkowniczka grupy Polacy w Austrii.
Pomocny dla osób nieznających języka może okazać się portal informacyjny StartWien. Znajdziesz tam przydatne informacje nie tylko o nauce języka, ale także innych kwestiach związanych z zorganizowaniem sobie życia w nowym kraju. Zgodnie z informacjami zawartymi na stronie, nowi mieszkańcy Wiednia mogą liczyć na bon edukacyjny, który umożliwi im szybkie rozpoczęcie nauki języka niemieckiego. Ułatwi to nie tylko pracę w Austrii, ale także radzenie sobie z codziennymi sprawunkami.
Charakterystyka pracy w Austrii? Precyzja i skrupulatność równoważona elastycznością i zaufaniem do pracownika.
Austriacy dość skrupulatnie przestrzegają zapisów umów. Trzymają się maksymalnego dopuszczalnego czasu pracy, ale jednocześnie stosują tzw. zasadę elastyczności, w myśl której pracodawca nie kontroluje ściśle pracownika. Austriaccy pracodawcy oczekują zaangażowania, punktualności i dokładności, w zamian oferując równe traktowanie i sporą dozę zaufania dla swojego zespołu.
Czas pracy
Tygodniowy czas pracy to 40 godzin (w niektórych branżach może być krótszy np. 38,5 godziny). Pracownikom przysługuje półgodzinna przerwa, która nie wlicza się do czasu pracy i jest bezpłatna. Inaczej nieco może mieć się sprawa w przypadku pracowników sezonowych.
Praca sezonowa:
Na początku trzeba zauważyć, że określenie „praca sezonowa” może mieć wiele znaczeń. Jeśli chodzi o pracę w Austrii, można wyróżnić zatrudnienie przy zbiorach w sektorze rolniczym. W tym przypadku warto pamiętać, że czas pracy może być wydłużony ze względu na krótszy okres zbiorów. Pracownikowi nie przysługuje wtedy wyższa stawka za nadgodziny (ale może liczyć na specjalne dodatki określone w układzie zbiorowym).
Ciekawym sposobem na połączenie zarabianie pieniędzy z pasją może być praca w Austrii jako instruktor narciarstwa. Tego typu wakaty oferują niektóre kompleksy narciarskie. Osoby jeżdżące na nartach lub snowboardzie mogą znaleźć także pracę w Austrii bez języka np. przy obsłudze wyciągu. Poza stawką godzinową otrzymuje się dodatkowo dietę, a ponadto można liczyć na takie benefity jak Ski Pass czy rabat na sprzęt narciarski (lub możliwość bezpłatnego wypożyczenia).
Polscy przedsiębiorcy w Austrii
Sam kontakt z austriackimi urzędami, czy załatwianie formalności na ogół nie jest przez polskich przedsiębiorców szczególnie demonizowane. Urzędnicy są pomocni i przyjaźnie nastawieni, a działalność można zarejestrować online na stronie https://www.usp.gv.at/.
Nie twierdzę, że własna firma w Austrii to cud, miód i malina, no ale po dwóch latach działalności przekonałam się o jednym. Tutejsze instytucje bardzo wspierają przedsiębiorców, urzędnicy są przyjaźnie nastawieni, i koniec końców – przynajmniej człowiek nie musi się wciąż bać, że za chwilę zostanie za coś ukarany. – Polka w Tyrolu.
Nieco problematyczny może być fakt, że prowadzenie wielu rodzajów firm wymaga posiadania konkretnego pozwolenia, egzaminu czy też innych uprawnień. Tego rodzaju działalność nosi miano reglamentowanej. Jeżeli Twój biznes zalicza się do listy zawodów reglamentowanych, najpierw musisz zadbać o zgromadzenie odpowiednich pozwoleń.
Kiedy już na dobre rozpoczniesz działalność, musisz pamiętać o obowiązkach skarbowych. Co kwartał należy złożyć raport (Meldungen an das Finanzamt), co można jednak, podobnie jak w Polsce, zlecić księgowemu. Przedsiębiorców obowiązuje podatek dochodowy (gdy dochód przekracza 11 693 euro), składki na ubezpieczenie społeczne, VAT oraz składkę do WKÖ (Austriacka Izba Gospodarcza), której wysokość jest zależna od rodzaju prowadzonej działalności.
Życie w Austrii, czyli nie samą pracą człowiek żyje.
Oczywiście, jeśli decydujesz się na pracę w Austrii, najważniejsze są dla Ciebie formalności związane z samym zatrudnieniem. Poza pracą mogą jednak czekać Cię także inne wyzwania, takie jak konieczność wynajęcia mieszkania, codzienne sprawunki czy w końcu…upragniony urlop.
Wynajęcie mieszkania
Najtańszym rozwiązaniem jest oczywiście wynajęcie mieszkania bezpośrednio od właściciela. Jest to jednak trudne. Na ogół konieczne jest skorzystanie z usług agencji nieruchomości, które wymagają wysokich kaucji (trzykrotność czynszu to standard). Dodatkowo w Austrii jest zwyczaj wpłacania Ablöse, czyli odstępnego za możliwość korzystania z pozostawionych w domu mebli.
Mieszkań można szukać na popularnych austriackich stronach internetowych. Jedną z najbardziej znanych jest portal Willhaben. Ceny za wynajem trzypokojowego mieszkania (2 sypialnie i salon z kuchnią) w Wiedniu zaczynają się od kwoty 1000 euro. Za podobny metraż w Tyrolu zapłacisz ok. 900 euro.
Urlop i czas wolny
Osobom decydującym się na pracę w Austrii przysługuje 25 dni urlopu (pracownicy ze stażem przekraczającym 25 lat mają prawo do 30 dni wolnego. Jak wykorzystać wolny czas? Na poznawanie tego bogatego kulturalnie i przyrodniczo kraju! Austria oferuje co nieco dla każdego.
Dla spragnionych sztuki z pewnością ciekawe okażą się liczne festiwale odbywające się w tym kraju. Do ciekawszych należy m.in. wydarzenie taneczne ImPulsTanz (bogate w interesujące warsztaty). W Linzu odbywa się natomiast Klangwolke — gdzie twórcy podejmują awangardowe próby zwizualizowania muzyki, wykorzystując do tego różne nieoczywiste przestrzenie.
Austriacy to bardzo aktywny i kulturalny naród. Mimo popularności piwa :), znaczna część społeczeństwa uprawia różnego rodzaju sporty. Ze względu na położenie, kraj ten jest mekką dla fanów górskich wędrówek i miłośników snowboardu czy narciarstwa. Pomysł na ciekawe spędzenie czasu znajdą tu zarówno zaprawieni w bojach sportowcy i traperzy, jak i rodziny z dziećmi. Całą masę inspiracji można znaleźć w oficjalnym przewodniku turystycznym po Austrii.
Co myślicie o pracy w Austrii? Przekonani?
Autor: Diana Zaręba
Fajny artykuł 🙂