Jakie eventy HR warto śledzić na azjatyckim rynku pracy?
Interesujesz się branżą HR i chcesz wyróżnić się na tle konkurencji? Poszerz swoje horyzonty i zainspiruj się zagranicznymi rynkami HRowymi. W tym artykule zobaczymy, czym żyje HR w Azji oraz jakie azjatyckie wydarzenia i ważne postaci z tamtejszego rynku warto śledzić.
Czym żyje rynek HR w Azji?
Pandemia koronawirusa wpłynęła na każdy aspekt życia w Azji: od gospodarki, przez turystykę, po zatrudnienie. Wiele firm było zmuszonych zwolnić swoich pracowników lub nie przedłużać im umów. W maju 2020 r. McKinsey zapytał około 200 dyrektorów i liderów z różnych branż, o to jak planują rozdysponować wydatki na najbliższe 12 miesięcy. 67% badanych odpowiedziało, że chcą zmniejszyć wydatki na stałe zatrudnienie.
W Japonii sześćdziesiąt spółek zaoferowało dobrowolną wcześniejszą emeryturę ponad 10 tys. pracowników. Jednym z powodów szybszej emerytury była pandemia. Natomiast Grab ogłosiło, że zmuszeni są zwolnić 300 pracowników przez negatywny wpływ koronawirusa na finanse firmy. Grab to pochodząca z Singapuru firma oferująca transport osób, przedmiotów i jedzenia.
Te przykłady pokazują, że przed azjatyckim rynkiem HR stoją poważne wyzwania. Jak nowe doświadczenia pandemiczne wpłynęły na tę branżę?
Jakie są najnowsze trendy HR w Azji?
Praca hybrydowa
W Azji praca zdalna nie jest tak popularna i lubiana, jak w Europie Zachodniej. Wiele firm nie zezwalało na możliwość pracy w trybie home-office.
Tanie Eio, Human Resources Business Partner w UPS Asia Pacific, skomentował:
Przewiduję, że w regionie Azji i Pacyfiku normą będzie hybrydowy model pracy. […] Jest on postrzegany jako najlepszy z obu światów, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.
Brak pracowników
Wiele krajów z Azji po wybuchu pandemii zamknęło swoje granice. Imigranci wrócili do swoich rodzinnych miast i nie mogą wrócić do pracy. Najczęściej są to pracownicy fizyczni: osoby pracujące w fabrykach, na budowach, w sklepach. Powoduje to braki kadrowe w najważniejszych, ale najmniej docenianych zawodach.
Sztuczna inteligencja pomaga w rekrutacji
Procesy rekrutacyjne potrafią się ciągnąć tygodniami, a kiedy poszukuje się specjalistów, nie można sobie pozwolić na długi czas oczekiwania na odpowiedź. Ponadto, skomplikowana rekrutacja i rozciągnięty w czasie proces, wymaga również większej ilości pracowników, co generuje wyższe koszty dla firmy.
Działy HR w Azji wykorzystują AI do skanowania oraz pobierania życiorysów i CV potencjalnych pracowników, a także aby zidentyfikować niedostatecznie reprezentowane grupy i osoby, które mogłyby wypełnić lukę kadrową w firmie. Sztuczną inteligencję można zastosować do przeprowadzania testów umiejętności i wiedzy kandydatów.
Dbanie o zdrowie
Pandemia odcisnęła swoje piętno na zdrowiu pracowników. Ucierpiały relacje, ale pojawiło się także więcej stresu o bliskich i bezpieczeństwo finansowe. Wiele osób straciło członków rodziny, partnerów, przyjaciół lub musiało żyć w izolacji przez długi czas. Doświadczenia zgromadzone w czasach epidemii koronawirusa sprawiły, że w Azji zaczęto skupiać się na benefitach, które umożliwiają pokrycie potrzeb w zakresie zdrowia psychicznego. Ponadto azjatyccy pracownicy zaczęli mocniej cenić dostęp do poradnictwa i terapii oraz aplikacje i działania pomagające zmniejszyć stres.
Influencerzy HR z Azji
Chcesz trzymać rękę na pulsie azjatyckiego HR? Zobacz, jakie osoby warto obserwować.
Angelina Chua
Ekspertka Human Resources z Singapuru. Ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w zarządzaniu zasobami ludzkimi w regionie Azji i Pacyfiku, USA i Europy. Znajdziesz u niej informacje o Employer Brandingu, budowaniu odpowiedzialności społecznej (CSR) w biznesie oraz zarządzaniu zmianami.
Shawn Tan
Senior Human Resources Leader z Hongkongu, którego wyróżnia bogate międzynarodowe doświadczenie. Posiada wiele osiągnięć w zakresie przywództwa w HR i zarządzania zmianą w szybko rozwijających się organizacjach.
Fermin Diez
Na swoim LinkedInie pisze o sobie, że jest „najlepszym influencerem HR w Azji”. Fermin ma ogromne doświadczenie w HR w obszarach: konsultingowym, korporacyjnym i akademickim w ponad 40 krajach na wszystkich kontynentach.
Jest adiunktem na Singapore Management University oraz Nanyang Technological University, jest także dziekanem na Institute for Human Resource Professionals. Specjalizacje Fermina to: HR strategiczny, wynagrodzenia, analityka HR, zarządzanie talentami i rozwój, a także planowanie kariery i budowanie zespołów.
Mukta Arya
Pochodząca z Indii specjalistka HR z ponad 25 letnim doświadczeniem. Pracowała dla Ogilvy i Société Générale. Mukta ma pozytywne nastawienie, które pomaga jej zarządzać, a jednocześnie budować zaufanie i relacje. Branża HR ją pasjonuje – chce pomagać innym w poznawaniu swojego potencjału i posiadanych talentów, aby mogli osiągnąć sukces.
Najważniejsze eventy HR w Azji
Na terenie Azji odbywa się wiele wydarzeń związanych z branżą HR. Jakie branżowe eventy warto śledzić?
HR Tech Festival Asia
Tygodniowy festiwal, który odbywa się w Singapurze, gromadzi jedną z największych społeczności HR w Azji. Odwiedzają go najbardziej wpływowe osoby i eksperci z branży HR. Festiwal dostępny jest w dwóch formach: stacjonarnej i online. Zaplanowane są liczne wydarzenia: występy ekspertów i liderów branży, prezentowanie nowoczesnych rozwiązań HR-tech i startupów. Zwieńczeniem wydarzenia jest rozdanie nagród HR Fest Award, które mają uczcić wybitne osiągnięcia w dziedzinie HR osób z branży.
Podczas tegorocznej edycji (maj 2022) można było usłyszeć:
- Indranil Roy – Executive Director, Consulting Human Capital Leadership w Deloitte Asia,
- Grace Huang – Head of People & Organisation w Siemens,
- Nancy Estell-Zoder – Vice President, HCM Product Strategy at Oracle,
- Ann Ann Low – Senior Director, Talent Development w LinkedIn Asia.
Huawei Events
Huawei jest jednym z największych producentów elektroniki, ale także jedną z najważniejszych korporacji technologicznych w Chinach. Firma ta organizuje wydarzenia (online i na żywo) o różnorodnej tematyce – każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz prezentacji swoich najnowszych urządzeń, wydarzeniom towarzyszą wystąpienia ekspertów. Podczas ostatniego eventu w Bangkoku można było usłyszeć o technologiach takich jak chmura, sztuczna inteligencja i 5G. Natomiast w Singapurze zebrały się osoby związane z finansami, które dyskutowały o tym, co zrobić, aby branża finansowa była nowoczesna, ekologiczna i bezpieczna.
HR Leaders Summit Asia
W Singapurze odbył się wirtualny, jednodniowy Summit dla starszych specjalistów i liderów związanych z branżą HR z regionu Azji i Pacyfiku. Prelegenci poruszyli tematy takie jak:
- przyszłość pracy – jak zmienił ją COVID, jak będzie wyglądała w przyszłości;
- pozyskiwanie talentów – jak robić to dobrze, jak wygrać z konkurencją;
- era post-pandemiczna – jak przygotować się do niej, jak dbać o pracowników;
- skuteczne zarządzanie wirtualnymi zespołami;
- strategie HR, które budują elastyczność, zwinność i dobrze się adaptują do zmian rynkowych.
Rynek HR w Azji różni się od europejskiego. Panuje tam inna kultura pracy, organizacja, a także sposób zarządzania. Mimo różnic, warto wiedzieć, co dzieje się na azjatyckim rynku HR. Dzięki temu możemy inspirować się, uczyć od liderów i ekspertów tamtejszej branży.
Autorka artykułu: Dominika Bochniarz