Ilustracja do artykułu: Najlepsze miasto do życia w Polsce. Przedstawia monitor laptopa lezącego na łóżku z mapą Polski. Na klawiaturze widać czyjeś ręce.
|

Jakie jest najlepsze miasto do życia w Polsce? Perspektywa pracownika

Zastanawiasz się, w którym polskim mieście są największe szanse na rozwinięcie skrzydeł w Twojej profesji? A może potrzebujesz zmiany i czujesz, że przeprowadzka to odpowiednia decyzja? Sprawdź, które miasta w naszym kraju najlepiej wypadają w rankingach najlepszych miejsc do życia. Być może nadszedł czas na relokację?

Jak wybrać najlepsze miasto do życia?

Dla każdego „najlepsze” może oznaczać coś zupełnie innego. W naszym zestawieniu skupimy się na miastach, które w opublikowanych raportach zdobyły najwięcej punktów w kategoriach dotyczących m.in. średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto, cen mieszkań czy jakości powietrza. Jeżeli rozważasz relokację, sprawdź, które miasto jest najlepsze do zamieszkania, sugerując się kryteriami, które są najważniejsze dla Ciebie. 

Stopa bezrobocia

Główny Urząd Statystyczny wskazał, że w sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5%. Natomiast Eurostat podaje, że średnia stopa bezrobocia we wszystkich krajach Unii Europejskiej wynosi 6,5%. Wynik Polski można więc uznać za dobry. Jednak czy wszystkie polskie miasta mogą pochwalić się satysfakcjonującym wynikiem w tym zakresie?

Wróćmy do danych podawanych przez GUS. Odczyt z konkretnych województw zawiera dane z lipca 2023 roku. Najniższą stopę bezrobocia ma województwo wielkopolskie: 2,9%. Najwyższy odsetek bezrobotnych został wskazany w województwie podkarpackim, gdzie 65 tysięcy osób bezrobotnych dało wynik 8,4%.

Atrakcyjność zatrudnienia i zarobki

Jeżeli chcesz zmienić miejsce zamieszkania, a dopiero później szukać pracy, być może dobrym rozwiązaniem będzie przebranżowienie. Sprawdź najlepiej opłacane zawody w Polsce, aby mieć pewność, że przeprowadzka nie pochłonie wszystkich oszczędności.

Kraków znalazł się na pierwszym miejscu zestawienia miast z najwyższym przeciętnym wynagrodzeniem. Analizie zostały poddane firmy zatrudniające powyżej dziewięciu osób. W marcu 2023 roku w Krakowie można było zarobić średnio 10 051 zł brutto. Gdańsk znalazł się na drugim miejscu z przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem wynoszącym 9 645 zł brutto. Warto wymienić również Warszawę, gdzie kwota wyniosła 9 490 zł brutto.

Zastanawiasz się, co wpływa na zarobki w tych miastach? Inwestorów przyciągają przede wszystkim Specjalne Strefy Ekonomiczne, atrakcyjne formy opodatkowania oraz lepszy dostęp do wiedzy ekspertów i ekspertek. Firmy mogą dzięki temu oferować atrakcyjniejsze benefity, pracę zdalną oraz nowoczesne sprzęty do wykonywania codziennych obowiązków.

Ceny mieszkań i tempo wzrostu

Eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego oszacowali, że przez osiem lat musielibyśmy odkładać 100% swojego wynagrodzenia, aby kupić mieszkanie w Warszawie. Co więcej, chodzi o 50-metrowe mieszkanie na przedmieściach stolicy. Dostępność mieszkaniowa w Polsce to duży problem, który powiększył się przez kolejno pandemię, wojnę w Ukrainie oraz inflację. Mimo wszystko wciąż bardziej opłaca się kupić mieszkanie na własność niż wynajmować. Tak wynika z danych podanych przez Business Insider, na podstawie analizy HRE Investment Trust.

Wybierając idealne miasto dla siebie, warto obserwować również tempo wzrostu cen. Kwota za metr kwadratowy różni się w zależności od województwa. Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że w pierwszej połowie 2023 roku najbardziej wzrosła cena za metr kwadratowy w Rzeszowie, średnia cena transakcyjna wynosi 8620 zł, co stanowi wzrost o około 6%. Dla porównania w Warszawie jest to wzrost o 2,2%, a w Krakowie o 1,3%.

Jakość powietrza

Polski Alarm Smogowy co roku publikuje rankingi najbardziej zanieczyszczonhych miejscowości w Polsce. Obecnie najnowszym raportem jest wciąż publikacja podsumowująca 2021 rok, która zawiera dane przedstawiane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

„Na liście smogowych rekordzistów brakuje dużych miast. Przeważają małe i średnie miejscowości, jest również kilka wsi. Jeszcze kilka lat temu do rankingu trafiał Kraków, ale odkąd w stolicy Małopolski wprowadzono zakaz spalania węgla i drewna, powietrze uległo znaczącej poprawie. Stężenia pyłów i rakotwórczego benzo[a]pirenu spadły aż o 45%” – czytamy w raporcie.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Infrastruktura miasta

Jeżeli należysz do grona osób, które cenią pracę w biurze ponad home office, koniecznie sprawdź, gdzie są największe korki oraz w których miastach najsprawniej działa komunikacja miejska. Z pomocą przychodzi na przykład raport TomTom Traffic Index, który corocznie wskazuje najbardziej zatłoczone miejscowości. W 2022 roku na czele zestawienia znalazła się Łódź. Wskazano, że trasę o długości 10 km przejedzie się tam średnio w 19 minut i 30 sekund. Na drugim miejscu jest Kraków, gdzie taki sam dystans pokonasz w 16 minut i 40 sekund. Podium zamyka Wrocław. W tym mieście przejedziesz 10 km w 15 minut i 20 sekund.

Infrastruktura miejska to nie tylko korki, ale również remonty. Na pewno wiesz, że obecnie to Poznań jest uznawany za najdłużej remontowane miasto, głównie ze względu na remont Starego Rynku, który szturmem podbija media społecznościowe poprzez memy.

Najlepsze miasto do życia w Polsce – ranking

Praca zdalna w spokojnej wsi, a może praca biurowa w tętniącym życiem mieście? Okazuje się, że niekoniecznie te największe miejscowości przyciągają do siebie specjalistów i specjalistki z całej Polski. Gdzie najlepiej mieszkać? W którym mieście opłaca się kupić mieszkanie i zakładać rodzinę? Na te pytania starali się odpowiedzieć twórcy raportu najlepszych miast do życia Business Insider. Miasta oceniano w sześciu kategoriach:

  • Stopa bezrobocia
  • Wynagrodzenie
  • Dostępność mieszkań
  • Dostępność opieki lekarskiej
  • Poziom przestępczości
  • Jakość powietrza

Co ciekawe, Warszawa nie znalazła się nawet w pierwszej dziesiątce tego zestawienia! A które miasto wygrało i dlaczego?

Poznań

Stolica Wielkopolski została doceniona przede wszystkim za bogatą ofertę kulturalną, liczne imprezy, a także możliwość zwiedzania naprawdę zachwycających zabytków. Wiele miejsc sprzyjających relaksowi na świeżym powietrzu oraz do uprawiania sportu również pomogło w tak dobrej ocenie. Poznań zajął wysokie miejsce w każdej kategorii, co oznacza, że mieszkańcy i mieszkanki są zadowoleni zarówno z zarobków, jak i ogólnego poziomu życia.

Katowice

Stolica województwa śląskiego zdominowała kategorię dostępności mieszkań. Wysokie miejsce miasto zdobyło również w kategorii związanej z jakością powietrza, co jest zaprzeczeniem wszystkich stereotypów związanych z szarym i brudnym Śląskiem. Katowice dobrze wypadły zwłaszcza w kryteriach ekonomicznych, takich jak stopa bezrobocia czy stosunek zarobków do cen mieszkań. Miasto zajęło jednak ostatnie miejsce w kategorii przestępczości.

Opole

Sporym zaskoczeniem może się wydawać trzecie miejsce zestawienia najlepszych miast do życia w Polsce. Opole, czyli stolica województwa opolskiego, okazało się najlepsze w kategorii jakości powietrza. Jest także w pierwszej czwórce pod względem miast z najniższym wskaźnikiem przestępczości. Nie jest to popularny kierunek do relokacji, jednak zdecydowanie warto zwrócić uwagę na miasto będące stolicą polskiej piosenki!

Wrocław

Wrocław przoduje w kategoriach związanych z niską stopą bezrobocia oraz jakością powietrza – w tych dwóch aspektach znalazł się w pierwszej piątce. Nieco gorszą informacją jest 13 miejsce w kategorii dostępności mieszkań. Stolica Dolnego Śląska jest częstym wyborem studentów i studentek z całej Polski. Być może dobrze zaplanować tam pobyt również po ukończeniu studiów.

Olsztyn

Pierwszą piątkę najlepszych polskich miast zamyka Olsztyn, stolica województwa warmińsko-mazurskiego. Miasto wypada bardzo dobrze zwłaszcza w trzech kategoriach: niska stopa bezrobocia, niski stopień przestępczości oraz wysoka jakość powietrza. Osoby pochodzące z tego regionu mogą potwierdzić, że do relokacji zachęcają dodatkowo piękne jeziora oraz mnóstwo miejsc idealnych do relaksu na łonie natury.

Zestawienie „najszczęśliwszych miast”

Co ciekawe, w raporcie przygotowanym przez osoby eksperckie Polityki Insight i SWPS Innowacje „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu mieszkańców Polski 2023” zupełnie inne miejscowości wiodły prym. Okazuje się, że najlepsze miasta do życia nie do końca są wypełnione najszczęśliwszymi mieszkańcami i mieszkankami. Poczucie szczęścia mierzono w 10-stopniowej skali. Średni wynik to 7,08%, co jest powodem do dumy! W 2021 roku wynik ten wyniósł 6,59%.

Na czele stawki znalazła się Zielona Góra, gdzie średnia dobrostanu wynosi 4,30. Na drugim miejscu Kielce z wynikiem 4,22. Podium zamyka Kraków z niewiele mniejszym wynikiem: 4,20. „Najbardziej jaskrawym przykładem rozbieżności są Katowice, które z wynikiem 3,88 zamykają listę miast wojewódzkich pod względem poziomu dobrostanu, mimo że samo województwo śląskie zalicza się do czołówki najszczęśliwszych regionów w Polsce” – jak wskazano w raporcie.

Najszczęśliwsi mieszkańcy świata

A jak to szczęście Polek i Polaków wypada na tle całego świata? World Happiness Report 2023 umieścił Polskę na 39. miejscu wśród najszczęśliwszych państw. To awans o dziewięć miejsc względem poprzedniego roku! Tym razem wyprzedziliśmy między innymi Japonię i Portugalię.

Co ciekawe, piąty raz z rzędu najwyższe miejsce w rankingu najszczęśliwszych państw świata zdobyła Finlandia. Kraj ten zdobył wynik 7,804 punktów na 10 możliwych. Nic dziwnego, że kolejne miejsca to również kraje nordyckie. Na drugiej pozycji znalazła się Dania, natomiast na trzecim Islandia. Warto wspomnieć też o kraju, który dla wielu jest tym idealnym i pozornie najszczęśliwszym. Stany Zjednoczone zdobyły 15 miejsce, przegrywając na przykład z Izraelem, Austrią czy Kanadą.

Autor: Aleksandra Orłowska

Czytaj również:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze