|

Jakie języki programowania są najbardziej popularne?

Blisko 27 milionów programistów na świecie codziennie tworzy kolejne linijki kodu dla nowych aplikacji lub ulepsza już istniejące. Jakiego rodzaju języki programowania są używane najczęściej? Zbadał to Stack Overflow, popularna platforma dla programistów.

Serwisy internetowe, aplikacje mobilne, aplikacje webowe, chmury obliczeniowe, IoT, (internet rzeczy), boty, gry, uczenie maszynowe, AR i VR… Technologie cyfrowe już dawno stały się zbyt złożone, by jedna, nawet bardzo zdolna osoba potrafiła programować wszystko i w każdym języku. Co w takim razie powinny zrobić osoby chcące rozwijać się w IT? Na jaką technologię postawić? 

Czytaj także: Najbardziej pożądani kandydaci IT

Najpopularniejsze języki programowania

W badaniu Stack Overflow 2020 wzięło udział 65 tys. programistów z całego świata.  Według raportu najczęściej stosowanym przez nich językiem programowania jest JavaScript. Pracuje na nim aż 68 proc. respondentów. Uchodzi on za najlepszy przy tworzeniu aplikacji webowych, rozwiązań chmurowych oraz aplikacji IoT. Kolejnym popularnym językiem jest HTML/CSS z wynikiem 63 proc. używane głównie do tworzenia serwisów internetowych. Na trzecim miejscu znalazł się SQL (55 proc.) wykorzystywany do kreowania baz danych i przeprowadzania na nich operacji.

Źródło: Stack Overflow Developer Survey 2020

Popularność Big Data winduje też w górę pozycję języka Python (44 proc.), znajdującego zastosowanie przy uczeniu maszynowym i aplikacjach IoT. Piątkę topowych technologii programowania zamyka Java, język uniwersalnego zastosowania, używany najczęściej do tworzenia aplikacji webowych, mobilnych, rozwiązań chmurowych, aplikacji desktopowych i IoT.

– Poza najbardziej popularnymi językami programowania, respondenci wymienili jeszcze ponad 20 innych. Nic dziwnego. Wiele współczesnych komercyjnie tworzonych systemów IT łączy w sobie kilka technologii – zauważa Paweł Zdziech, Recruitment & Communication Manager w 7N. – Wart wyróżnienia jest wzrost popularności Pythona, często wspierającego rozwiązania z dziedziny data science i AI. Natomiast już inny z zauważalnych współcześnie trendów – wzrost popularności rozwiązań chmurowych – może dokonywać się przy użyciu różnych języków – dodaje ekspert.

Na co powinni zdecydować się początkujący programiści?

Wskazówkę, na jakiego rodzaju oprogramowanie istnieje obecnie największy popyt, mogą dostarczyć portale rekrutacyjne. Amerykański serwis Indeed.com posiada aktualnie ok. 52 tys. ogłoszeń o pracę dla programistów ze znajomością języka HTML i odpowiednio, 50 tys. dla SQL, 49 tys. dla Pythona, 45 tys dla Javy, 37 tys. dla JavaScript oraz wielokrotnie mniej dla pozostałych technologii jak na przykład PHP czy C++.

Czy dobry programista powinien zatem dążyć do poznania wszystkich czołowych języków, aby w razie potrzeby umieć napisać zarówno aplikację mobilną, bota, jak i stronę internetową? Nie do końca. Paweł Zdziech sugeruje, że długofalowo najbardziej opłaca się specjalizacja – dobre opanowanie jednej technologii, przy jednoczesnym uczeniu się kolejnych, aby mieć szeroki ogląd sytuacji w branży.

Co będzie dalej?

Zarówno raport Stack Overflow jak i przegląd serwisów rekrutacyjnych to “fotografia”, pokazująca chwilowy stan branży, która ze swojej natury jest dynamiczna. W ostatniej dekadzie nie dochodziło może do rewolucji w sposobie tworzenia programowania, ale jednak miały miejsce znaczące przetasowania. Widać jednak stopniowy spadek popularności języka PHP względem Pythona i JavaScript, a w przypadku tego ostatniego również związanych z nim bibliotek Angular i React.js.

Ekspert 7N radzi również, aby obserwować, w co inwestują duzi technologiczni gracze, np. Google czy Microsoft, żeby prognozować trendy w programowaniu. Z tej perspektywy czarnymi koniami przyszłych rankingów może być język Go, używany do tworzenia złożonego oprogramowania sieciowego oraz Dart, znajdujący zastosowanie przy aplikacjach tworzonych na kilka platform jednocześnie.

Czytaj także: GitHub – społeczność najlepszych talentów IT

1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze
trackback
Język angielski na rynku pracy - wciąż barierą? - Magazyn Rekruter
3 lat temu

[…] Czytaj również – Jakie języki programowania są najbardziej popularne? […]