Trendy na rynku pracy 2023 z Page Group

Jakie są najlepiej opłacane zawody w Polsce? Trendy na rynku pracy 2023 z Page Group

Poznaj trendy na rynku pracy 2023 z PageGroup, szczególnie jeśli zastanawiasz się nad zmianą pracy. Zastanawiasz się, która branża najbardziej Ci się opłaci? A może prowadzisz firmę i chcesz sprawdzić, czy oferowane przez Ciebie widełki płacowe w ofertach zatrudnienia odpowiadają realiom współczesnego rynku pracy? W wielu branżach standardem jest poufność wynagrodzeń, przez co trudno dowiedzieć się, ile tak naprawdę zarabiają specjaliści w Polsce. Sprawdź ranking wynagrodzeń w Polsce i poznaj najlepiej opłacane zawody.

Faktem jest, że wynagrodzenie w firmach o różnej wielkości jest uzależnione od wielu czynników, można do nich zaliczyć na przykład sytuację społeczno-ekonomiczną kraju rezydencji, podstawy prawne, które regulują gospodarkę, a także kwestie związane z demografią czy stopniem wyedukowania obywateli i obywatelek. Coraz większym trendem w wielu branżach jest przejrzystość finansowa, co można zauważyć w ofertach pracy, które coraz częściej zawierają widełki płacowe, dzięki czemu kandydaci i kandydatki mogą od razu sprawdzić, czy oferta jest dla nich interesująca. Z drugiej strony wiele przedsiębiorstw wciąż nie chce mówić o tym, ile zarabia się na poszczególnych stanowiskach.

Radosław Szafrański, Managing Director, Country Head of PageGroup Poland, porównuje sytuację w Polsce z trendami w zatrudnieniu obowiązującymi w krajach rozwiniętych. Dowiedz się więcej z raportu wynagrodzeń i trendów na rynku pracy przygotowanego przez PageGroup, światowego lidera w zakresie profesjonalnego doradztwa zawodowego i rekrutacji.  

Najwyższe zarobki w Polsce

Wysoka inflacja powodująca wzrost cen, a także niepewna sytuacja na rynku mieszkaniowym mogą wpłynąć na to, że coraz więcej osób rozważy zmianę stanowiska na takie, które jest lepiej opłacane. Niektórzy mogą też zdecydować się na przebranżowienie, aby poprawić swoją sytuację finansową. Niełatwo znaleźć informacje o zarobkach w konkretnych branżach, przez co znalezienie idealnej oferty pracy trwa długo i nie gwarantuje podjęcia najlepszej decyzji pod kątem ekonomicznym. W badaniach przeprowadzonych przez Michael Page, 54% wskazało wyższe wynagrodzenie jako marzenie zawodowe na rok 2023. Sprawdź najlepsze strony z ofertami pracy, aby znaleźć miejsce, które w pełni rozwinie Twój potencjał. A które branże oferują najlepsze wynagrodzenia w Polsce?

Działy finansowe

W 2022 r. wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki zajmujących się finansami, na co bezpośredni wpływ miały między innymi „Polski Ład” i jego późniejsze wersje, a także rosnąca inflacja związana z wybuchem wojny w Ukrainie. Przedsiębiorstwa musiały mierzyć się z presją płacową i oferować osobom zatrudnionych na stanowiskach finansowych atrakcyjne warunki. Jak podano w raporcie: Na wzrost wynagrodzenia mogli liczyć szczególnie doświadczeni samodzielni i główni księgowi, specjaliści i managerowie ds. podatków, kierownicy finansowi, kontrolerzy finansowi oraz audytorzy wewnętrzni. Większość pracowników rozważała zmianę pracodawcy dopiero wówczas, gdy proponowane wynagrodzenie było wyższe o 20-30% od tego, które otrzymywali w danym momencie. Przykładowe wynagrodzenia brutto w Warszawie:

 • Regionalny Dyrektor Finansowy od 35 000 do 90 000
 • Kierownik Kontrollingu od 18 000 do 28 000
 • Finance Business Partner od 16 000 do 25 000
 • Analityk Finansowy od 10 000 do 13 000
 • Samodzielni Księgowi od 8500 do 12 000

Nowoczesne centra usług biznesowych

W branży usług biznesowych szczególnie potrzebne były i nadal są osoby ze znajomością mało popularnych języków. Eksperci uważają, że prowadzenie biznesu w Polsce jest na tyle opłacalne, że oferty przyciągają zagranicznych inwestorów, którzy będą szukać na polskim rynku szans na rozwój i ekspansję. Na najwyższe zarobki mogły liczyć osoby z kwalifikacjami i doświadczeniem. Z drugiej strony dla osób zatrudnionych, kandydatów i kandydatek liczą się takie aspekty, jak prestiż organizacji, plany inwestycyjne oraz sposób ich pozyskiwania, oraz metody radzenia sobie ze spowolnieniem gospodarczym podczas pandemii. Jak wyglądają wynagrodzenia brutto w Warszawie?

 • Head of Global Business Service Center od 35 000 do 90 000
 • Global/Regional Process Delivery Head od 23 000 do 55 000
 • Tax Specialist od 12 000 do 20 000
 • Customer Service Manager od 14 000 do 25 000
 • Financial Reporting/FP&A Analyst od 12 000 do 19 000

Zarządzanie zasobami ludzkimi

Zarządzanie zasobami ludzkimi to branża, która dynamicznie rozwija się przy pomocy nowoczesnych technologii. Zainspiruj się historią kobiet sukcesu, liderek HR w branży technologicznej i znajdź sposób na własną karierę. Niezbędne są umiejętności związane z szybką adaptacją do zmian i pracą w różnych trybach: zdalnie, hybrydowo lub stacjonarnie. Wymagana jest też dobra organizacja oraz wykonywanie zadań pod presją czasu. Anita Krajewska, Manager, Michael Page Human Resources, wskazuje, że liczba wakatów w obszarze HR utrzymywała się na wysokim poziomie w pierwszym półroczu 2022 r. Osoby zatrudniane w tych działach mogły liczyć na podwyżki w związku z trudnościami związanymi z pozyskiwaniem kandydatów i kandydatek, a także rosnącej frustracji osób zarządzających organizacjami. Obecna sytuacja rynkowa nie jest jednak jednoznacznie stabilna dla tej branży. Redukcje etatów kadry wyższego szczebla, o których słyszy się w coraz większej liczbie firm różnej wielkości, wskazują, że będzie potrzebnych coraz mniej osób na stanowiskach związanych z HR. Będzie to miało również odbicie w oferowanych płacach. Na jakie wynagrodzenia brutto można liczyć w Warszawie?

 • Kierownik ds. Personalnych od 16 000 do 27 000
 • HR Business Partner od 12 000 do 18 000
 • Dyrektor Rekrutacji od 25 000 do 38 000
 • Kierownik ds. Kadr i Płac od 13 000 do 24 000
 • Specjalista ds. Employer Brandingu od 7 500 do 11 000

Digital i e-commerce

To jedna z najszybciej rozwijających się branż, ze względu na wzrost zapotrzebowania na produkty i usługi dostępne online. Coraz częściej obserwowana jest chęć pracy za granicą lub współpracując z inwestorami znajdującymi się poza granicami kraju. To zasadniczo wpłynęło na wzrost oferowanych wynagrodzeń. Osoby nowo zatrudnione mogły liczyć na większą wypłatę niż osoby, które od dłuższego czasu pracowały w firmie. Wiele z nich zdecydowało się na szukanie zatrudnienia w innych miejscach. Ciekawa sytuacja dotyczy pracy w start-upach, która została oceniona jako dające szanse na rozwój, jednak bez gwarancji ukończenia projektów z sukcesem. Jak kształtują się zarobki brutto w Warszawie?

 • E-commerce Director od 30 000 do 60 000
 • E-commerce Specialist od 7 500 do 11 000
 • CRM Manager od 15 000 do 25 000
 • Digital Brand Manager od 13 000 do 18 000
 • UX Designer od 11 500 do 18 000

IT/Technologia

W przypadku branży technologicznej i informatycznej digitalizacja nie jest już nowością. Obecnie największe znaczenie ma automatyzacja oraz robotyzacja, a także rozwój sztucznej inteligencji i zwiększenie jej wykorzystania w sferze biznesowej. Szukasz zatrudnienia w IT? Sprawdź najbardziej poszukiwane zawody w 2022 r. Poszukiwane są przede wszystkim osoby z doświadczeniem w temacie rozwiązań chmurowych lub menedżerowie i menedżerki mające specjalistyczną wiedzę na temat pojedynczych systemów lub technologii. W związku z rozwojem tej gałęzi poszukiwane są też osoby do marketingu, kontaktu z klientami czy administrujące firmą. Trzeba jednak liczyć się z tym, że maleje liczba inwestycji oraz inwestorów chętnych na współpracę ze startującymi organizacjami. Z jednej strony technologia jest coraz powszechniejsza w codziennym życiu, a z drugiej maleje zainteresowanie rynkowe zachęcające do inwestowania w zasoby osobowe w tym elemencie gospodarki. Na które zawody warto zwrócić uwagę pod względem wynagrodzenia brutto w Warszawie?

 • Chief Information Security Director od 28 000 do 65 000
 • IT Project Manager od 19 000 do 33 000
 • Software Architect od 27 000 do 33 000
 • QA Manager od 21 000 do 24 000
 • Head of Cloud od 33 do 40 000

Jakie są średnie zarobki netto w Polsce?

Informacje o średnich zarobkach w Polsce są podawane przez Główny Urząd Statystyczny. Najnowsze dane odnoszą się do pierwszego kwartału 2023 r. w sektorze przedsiębiorstw, wówczas średnie zarobki wyniosły 7178,30 zł brutto (5224 zł netto). To wzrost względem danych dotyczących ostatniego kwartału 2022 r., w których średnie wynagrodzenie wynosiło 6965,84 zł brutto (5079 zł netto).

Jakie są trendy na rynku pracy 2023 

W świecie dynamicznie zmieniających się oczekiwań kandydatów i kandydatek, przez wieloma przedsiębiorstwami stoi niełatwe zadanie: jak oferować atrakcyjne miejsca pracy i pozyskiwać specjalistów i specjalistki z doświadczeniem zawodowym? Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie w codziennej działalności trendów, które korzystnie wpływają zarówno na kulturę organizacyjną firm, jak i na budowanie wizerunku firmy. Do najważniejszych z nich można zaliczyć przede wszystkim zarządzanie różnorodnością w organizacji, działanie w oparciu o założenia zrównoważonego rozwoju oraz elastyczne podejście do pracowników i pracowniczek, oparte na komunikacji.

Chcesz poznać trendy na rynku pracy i inne najlepiej opłacane prace 2023 oraz ich rozkład w poszczególnych polskich miastach? Pobierz pełną wersję raportu.

Autor: Aleksandra Orlowska