Ilustracja do notatki prasowej pt. Jakie są najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2024 roku? Laureaci konkursu Great Place To Work
|

Jakie są najlepsze miejsca pracy w Polsce w 2024 roku? Laureaci konkursu Great Place To Work

Lista Najlepszych Miejsc Pracy™ Polska 2024 jest wyjątkowa długa i liczy aż 55 laureatów. W tym roku po raz pierwszy lista została podzielona na 4 kategorie. Laureatem wśród firm Super Małych (poniżej 50 zatrudnionych) została transportowa firma Schwerlast Aleksandra Ledwig. Kategorię firm Małych (poniżej 100 zatrudnionych) otwiera Tradedoubler, spółka świadcząca usługi profesjonalne.  Pierwsze miejsce wśród firm Średnich (poniżej 500 zatrudnionych) zajęła firma farmaceutyczna Novo Nordisk Pharma, a zwycięzcą kategorii firm Dużych (od 500 zatrudnionych wzwyż) został DHL Parcel Polska.

Laureaci konkursu Great Place To Work® z sukcesem tworzą środowisko pracy, o którym zatrudnieni w typowych polskich firmach mogą tylko pomarzyć. 89 proc. pracowników organizacji z listy Najlepszych Miejsc Pracy™ deklaruje, że pracuje w świetnych firmach – w przypadku średniej krajowej ten odsetek sięga zaledwie 51 proc.

Rok rekordów i rok debiutów

To już szesnasta odsłona konkursu organizowanego przez Great Place To Work®. Z roku na rok coraz więcej firm decyduje się na przystąpienie do badania. W edycji 2023-2024 przebadanych zostało w Polsce 196 firm. To niemal o 10% więcej niż w poprzedniej edycji. Najliczniej do badania zgłosiły się w tym roku firmy zatrudniające poniżej 50 osób. W tej grupie znalazło się aż 63 pracodawców chętnych do poddania się ocenie swoich pracowników. Firmy Super Małe, które podjęły w tym roku wyzwanie po raz pierwszy, mają powody do dumy. Wśród 10 laureatów tej kategorii konkursowej – 8 spółek to firmy debiutujące na liście. Podobna liczba debiutujących w tym roku spółek znalazła się także w kategorii firm Małych, czyli zatrudniających poniżej 100 osób. Łącznie wśród 55 laureatów wszystkich czterech kategorii tegorocznego rankingu aż 26 firm to debiutanci.

Najlepsze Miejsca Pracy™ Polska 2024
               Nazwa organizacjiBranża
Firmy Super Małe – kategoria organizacji zatrudniających poniżej 50 osób
1Schwerlast Aleksandra LedwigTransport
2Chainlink Labs in PolandTechnologie informatyczne
3Inwedo Sp. z o.o.Technologie informatyczne
4SentinelOne PolandTechnologie informatyczne
5Maxima Consulting PLTechnologie informatyczne
6iteratec Sp. z o.o.Technologie informatyczne
7Square One Resources Sp. z o.o.Technologie informatyczne
8A+E Networks PolandMedia
9Western Global PolandProdukcja
10WP Engine PolandTechnologie informatyczne
Firmy Małe – kategoria organizacji zatrudniających poniżej 100 osób
1Tradedoubler Sp. z o.o.Usługi profesjonalne
2Prologis PolandNieruchomości
3Cadence Design SystemsElektronika
4Ipsen PolandBiotechnologia i farmaceutyki
5Bouygues Immobilier PolskaNieruchomości
6Link Group Sp. z o.o.Usługi profesjonalne
7Ayming Polska Sp. z o.o.Usługi profesjonalne
8Novum Finance Sp. z o.o.Usługi finansowe i ubezpieczenia
9Maxio w PolsceTechnologie informatyczne
10L&T Technology Services PolandInżynieria
Firmy Średnie – kategoria organizacji zatrudniających poniżej 500 osób
1Novo Nordisk Pharma Sp. z o.o.Biotechnologia i farmaceutyki
2Intellias PolandTechnologie informatyczne
3Egis Polska Sp. z o.o.Biotechnologia i farmaceutyki
4ITMAGINATION Sp. z o.o.Technologie informatyczne
5DHL Global Forwarding Sp. z o.o.Transport
6Hilton w PolsceHotele i restauracje
7SIX Global Services AG SAUsługi finansowe i ubezpieczenia
8EcoVadis Polska Sp. z o.o.Usługi profesjonalne
9Verisk Analytics Sp. z o.o.Technologie informatyczne
10Stryker PolandOchrona zdrowia
11Biogen PolandBiotechnologia i farmaceutyki
12Qualtrics PolandTechnologie informatyczne
13Brown-Forman PolskaHandel
14Groupe SEB PolskaHandel
15Dynatrace Sp. z o.o.Technologie informatyczne
16Unity GroupTechnologie informatyczne
17DLA Piper PolandUsługi profesjonalne
18Edge One SolutionsTechnologie informatyczne
19ITDS Polska Sp. z o.o.Technologie informatyczne
20Tate & Lyle Global Shared ServicesUsługi finansowe i ubepieczenia
Firmy Duże – kategoria organizacji zatrudniających od 500 osób wzwyż
1DHL Parcel PolskaTransport
2Sii PolskaTechnologie informatyczne
3Cisco PolandTechnologie informatyczne
4Standard Chartered Global Business Services Sp. z o.o.Usługi finansowe i ubezpieczenia
5SAP Polska Sp. z o.o.Technologie informatyczne
6Akamai Technologies PolandTechnologie informatyczne
7Volvo Trucks PolskaProdukcja
8Robert Bosch Sp. z o.o.Handel
9j-labs sp. z o.o.Technologie informatyczne
10Santander Bank Polska S.A.Usługi finansowe i ubezpieczenia
11Lingaro PolandTechnologie informatyczne
12General Logistics Systems Poland Sp. z o.o.Transport
13DHL Express PolandTransport
14Luxoft Poland Sp. z o.o.Technologie informatyczne
15Hilti (Poland) Sp. z o.o.Budownictwo

Najlepsze Miejsca Pracy™ dla Kobiet

W tym roku po raz pierwszy Great Place To Work® ogłosił listę 10 firm najbardziej sprawiedliwych dla kobiet. Zwycięzcą w tym rankingu jest SIX Global Services, firma z sektora finansowego. Drugie miejsce należy do spółki informatycznej Cisco, a trzecie do firmy transportowej DHL Global Forwarding.

„Misją Great Place To Work® jest promowanie kultury organizacyjnej For All, czyli takiej, która odpowiada na potrzeby pracowników bez względu na ich tożsamość płciową, wiek, zajmowane stanowisko czy staż w firmie. Jednak na rynku pracy – który wciąż defaworyzuje kobiety – kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn i częściej na swojej drodze awansu napotykają szklany sufit. Wierzymy, że wyróżnienie firm, które w praktyce realizują u siebie politykę równouprawnienia płci, często w ramach szerszej strategii różnorodności, ma swoje przełożenie społeczne. W tym obszarze jest jeszcze wiele do zrobienia w Polsce” – mówi Marzena Winczo-Gasik, szef Zespołu Culture Audit™ w Great Place To Work Polska.

Za co pracownicy cenią świetne miejsca pracy

Tym, co w ocenie pracowniczej szczególnie wyróżnia firmy z listy Najlepszych Miejsc Pracy™ jest przekonanie, że ich firmy przestrzegają zasad etycznych. Tak uważa aż 93 proc. ich pracowników. W przypadku firm stanowiących średnią krajową taką opinię o swoim miejscu pracy ma jedynie 53 proc. pracowników, czyli aż o 40 punktów procentowych mniej.

„Pracownicy stawiają swoim firmom coraz większe wymagania. Dlatego pracodawcy myślący o rynku pracy perspektywicznie stawiają na nowy model przywództwa. Transparentność, uczciwość, odpowiedzialność, szacunek to uniwersalne wartości etyczne, które pracownicy potrafią docenić i odwzajemnić się lojalnością i zaangażowaniem. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden z czynników mających znaczenie dla skutecznego przywództwa. W firmach laureatów 89 proc. pracowników twierdzi, że menedżerowie zwracają uwagę na ich ludzkie potrzeby. Nic dziwnego, że w takich firmach pracownicy są dumni ze swoich pracodawców. 89 proc. z nich z dumą podzieli się z innymi informacją, gdzie pracują” – komentuje wyniki tegorocznego badania Maria Zakrzewski, Prezes Zarządu Great Place To Work Polska.

Najlepsze Miejsca Pracy™ dla Milenialsów i konkursowe Legendy

Spośród laureatów listy głównej, już po raz szósty, Great Place To Work® wyłonił listę 10 Najlepszych Miejsc Pracy™ dla Milenialsów, czyli osób urodzonych po 1980 r. Zwycięzcą w tej kategorii okazała się firma informatyczna Maxima Consulting, debiutująca w tym roku na liście. Sektor IT reprezentowany jest także na 2. i 3. miejscu rankingu – odpowiednio: Intellias Poland i Square One Resources. Łącznie firmy technologiczne stanowią na liście aż 60 proc.

Od 4 lat Great Place To Work® wyróżnia tytułem Legendy firmy, które pięć razy z rzędu przystąpiły do konkursu i znalazły się w gronie jego laureatów. Pięciokrotnym laureatem wyróżnionym tytułem Legendy została w 2024 roku firma Robert Bosch. W tym roku po raz pierwszy tytuł Legendy został przyznany organizacjom, które aż przez 10 ostatnich lat co roku znalazły się w gronie laureatów konkursu. Są to: Cisco Poland i Sii Polska.

Dowiedz się więcej o tegorocznych laureatach

Partnerami strategicznymi konkursu Great Place to Work® w Polsce są Konfederacja Lewiatan i UN Global Compact Network Poland. Patronat honorowy sprawują: Prezydent M.St. Warszawy, Instytut Humanites, Stowarzyszenie Kongres Kobiet oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

O Great Place To Work®

Great Place To Work® jest światowym autorytetem w dziedzinie kultury miejsca pracy. Naszą misją jest pomóc każdej organizacji stać się świetnym miejscem pracy dla wszystkich pracowników. Wyróżniamy firmy oraz dajemy ich liderom narzędzia do budowania spójnych i zdecydowanie pozytywnych doświadczeń pracowników, wspierając kulturę organizacyjną, która sprawdza się w rozwijaniu biznesu, poprawianiu jakości życia i zmienianiu społeczeństwa na lepsze. Nasze wyróżnienia i uznanie, które za nimi stoi, są najbardziej pożądane i szanowane na świecie za podnoszenie rangi marek pracodawców, dzięki czemu organizacje mogą przyciągnąć do siebie odpowiednich ludzi. Nasza autorska metodologia i platforma umożliwiają firmom realnie uchwycić, przeanalizować i zrozumieć doświadczenia wszystkich pracowników, a przełomowe badania – budować kulturę, która uwalnia potencjał każdego pracownika i zatrzymuje w firmie talenty. Nasi trenerzy, treści, którymi się dzielimy, oraz nasza społeczność łączą najodważniejszych liderów, śmiałe pomysły i innowacje w obszarze employee experience. Od 1992 roku Certyfikacja™, Listy Najlepszych Miejsc Pracy™ i globalne benchmarki stały się standardem w branży, za którym stoją dane pochodzące od ponad 100 milionów pracowników w 150 krajach na całym świecie.

Przeczytaj także:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze