|

Jeden papieros i jeden kieliszek nie zaszkodzą? Mity, w które wierzymy i ich wpływ na zdrowie

Trzy razy w tygodniu siłownia, dwa litry wody dziennie, odpowiednie ilości warzyw i owoców w diecie. Brzmi świetnie, o ile w ciągu dnia nie robimy sobie przerwy „na papieroska”, a w weekendy nie nadużywamy alkoholu. Badania dowodzą, że ponad 90% zachorowań na nowotwory złośliwe można przypisać stylowi życia i czynnikom środowiskowym. Palenie tytoniu (czynne i bierne) oraz spożywanie alkoholu znacząco wpływa na naszą kondycję. Oczywiście negatywnie.

Zdrowa dawka alkoholu i normatywne picie, czyli mieszczące się jakiejkolwiek w normie –  NIE ISTNIEJE!

Często możemy słyszeć, że jeden kieliszek wina czy wódki nikomu nie zaszkodził. To nieprawda. Nie ma „bezpiecznej dawki” alkoholu, którą możemy spożyć, aby nie odbiło się to na naszym zdrowiu. Napoje alkoholowe zawierają etanol i to właśnie on jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na raka. Im więcej go spożywamy, tym większe ryzyko. Właśnie dlatego zalecane jest jego ograniczenie, a najlepiej całkowita abstynencja.

Pijąc alkohol, musimy mieć świadomość jego wpływu na organizm. To nie tylko pogorszenie koncentracji, senność czy choroby wątroby. Spożywanie etanolu wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia nowotworu jamy ustnej, przełyku, gardła, wątroby czy jelita grubego. Pamiętajmy również, że mimo plastyczności naszego mózgu to, on jako „centrum dowodzenia” naszego organizmu, mówiąc potocznie – obrywa nie mniej niż inne narządy.

Rzuć palenie, zyskaj zdrowie

Nie bez powodu palenie tytoniu i spożywanie alkoholu zostało zestawione razem. Badania dowodzą, że picie alkoholu niszczy błonę śluzową jamy ustnej oraz gardła i w ten sposób ułatwia wchłanianie szkodliwych związków chemicznych zawartych w dymie tytoniowym. Może nam się wydawać, że zapalenie jednego czy kilku papierosów dziennie nam nie zaszkodzi. Czasem kojarzymy to z rytuałem, wyjście na papierosa z kolegami staje się rutyną. Zapominamy, jak bardzo szkodliwe są wyroby tytoniowe. Wypalenie nawet jednego papierosa dostarcza do organizmu ok. 7 tys. szkodliwych substancji, w tym do 70 rakotwórczych. Zapominamy też o silnie uzależniającym charakterze nikotyny. Zwiększamy liczbę wypalanych papierosów, aby nie odczuwać głodu nikotynowego.

Musimy pamiętać, że palenie to „przyjemność” krótkotrwała. Wynika z charakteru nikotyny, która działa w mózgu na tzw. ośrodek przyjemności. Ta „przyjemność” jednak sporo kosztuje. Jeśli nawet nie zachorujemy na nowotwór, to może dopaść nas m.in. rozdrażnienie, obniżenie kondycji fizycznej, problem z uzębieniem oraz choroba związana z układem oddechowym.

Co zatem zrobić, aby rzucić?

Przede wszystkim nie musimy działać sami. Konsekwencją palenia papierosów może być uzależnienie – choroba, którą można zahamować przy współpracy i z pomocą specjalistów terapii uzależnień. Istotna jest decyzja o zmianie, czyli wewnętrzna, świadoma zgoda na podjęcie próby utrzymania pełnej abstynencji. To niełatwa droga, ale możliwa do przejścia przy wsparciu specjalistów oraz bliskich. Istnieją strony takie jak www.jakrzucicpalenie.pl, na których znajdziemy kontakt do specjalistów zapewniających profesjonalne wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne oraz pomoc w zakresie leczenia farmakologicznego. Wystarczy zadzwonić do Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym tel. 801 108 108, 22 211 80 15. Na stronie znajdziemy też triki wspomagające rzucenie nałogu czy historie osób, które okres uzależnienia mają już za sobą – trwają w abstynencji. Rzucenie palenia wiąże się też z wymiernymi korzyściami np. oszczędnościami. Oszczędzamy na przykład swoje zdrowie i budżet. Początki zawsze bywają trudne, jednak radość z pokonania własnych słabości wszystko wynagradza. Nie musimy wychodzić „na papieroska”, by zrobić sobie przerwę w pracy. Ten czas możemy spożytkować na spacer, przeczytanie kilku stron książki czy wspólny obiad ze znajomymi z pracy, a nawet krótki trening.

Jesteś pracodawcą? Dbasz o zdrowie swoich pracowników? Weź udział w programie „PracoDawca Zdrowia”. Więcej informacji na stronie: planujedlugiezycie.pl, zakładka PracoDawca Zdrowia.

Chcesz wiedzieć więcej, szukasz informacji na temat bezpłatnych badań? Wejdź na www.planujedlugiezycie.pl lub zadzwoń na bezpłatną infolinię 800 190 590. Infolinia jest czynna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Kampania społeczna „Planuję długie życie” realizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, finansowana ze środków Ministra Zdrowia.

Artykuł sponsorowany.