|

„Jestem HR-owym geekiem” – trzy inspirujące przykłady sukcesu liderek HR w branży technologicznej

HR w branży IT

Trzy kobiety, trzy historie. Co je łączy? Wszystkie pracują w HR. Wszystkie wybrały ścieżkę kariery w branży nowych technologii. Wszystkie zostały liderkami branży IT uwzględnionymi w światowym raporcie “Strong Women in IT Global Edition” opracowanym przez Come Creations Group.

Katarzyna Prokopowicz, infoShare Academy – Członkini Zarządu i Head of HR

Katarzyna Prokopowicz, HR-owiec od ponad 21 lat w branży IT. Członkini Zarządu i Head of HR w infoShare Academy, firmie szkoleniowej, która pomaga w rozpoczęciu i rozwoju kariery w branży  IT. Z jej pomocy skorzystało już ponad 3000, zarówno początkujących, jak i doświadczonych specjalistów.

Jak rozpoczęła się i rozwinęła Pani przygoda z branżą IT?

Do branży IT zaprowadziła mnie fascynacja tematami HR i zamiłowanie do pracy z ludźmi. Po pracy w agencji rekrutacyjnej, trafiłam do HR-u Wirtualnej Polski, gdzie nowinki technologiczne były w zasięgu ręki. Najnowsze rozwiązania projektowe i sprzętowe, ogromna baza wiedzy, inspirujący i otwarci ludzie. To wszystko zafascynowało mnie od pierwszych dni i tak już zostało. Pomimo humanistycznego wykształcenia już od 21 lat działam w branży technologicznej. Zdobyte doświadczenie wykorzystuję rozwijając szkołę programowania, która pomaga osobom z innych branż odkryć uroki świata IT. Jestem “HR-owym geekiem”.

Gdyby mogła Pani porozmawiać z samą sobą z przeszłości, jakiej rady udzieliłaby sobie, lub tym samym, każdej kobiecie na starcie kariery w branży?

  • Nie bój się konstruktywnego feedbacku
  • Bądź empatyczna i postępuj w zgodzie ze swoimi wartościami. Dzięki temu łatwiej się porozumiesz i zbudujesz relacje z przedstawicielami każdego pokolenia (czy to “X”,”Y”, czy “Z”) oraz sprawniej zrealizujesz swoje cele
  • Wykorzystuj każdą okazję, żeby się uczyć, bo to pozwoli Ci być na bieżąco z trendami technologicznymi.

Karin Klink- Here Technologies-  Dyrektorka HR na Niemcy oraz Global HR Business Partner for the Brand Division.

W branży od ponad 20 lat.  Stara się wspierać kobiety w rozwoju na wszystkich etapach kariery jako mentorka i inicjatorka wielu kobiecych inicjatyw w korporacjach.

Jak rozpoczęła się i rozwinęła Pani przygoda z branżą IT?

Ukończyłam wydział Zarządzania na jednej z brytyjskich uczelni wyższych. Pracowałam na różnych stanowiskach, w działach strategii, finansów, HR w kilku różnych firmach, także tych największych, takich jak Accenture czy Siemens. Zawsze czułam, że ja i branża technologiczna jakoś do siebie pasujemy. Uwielbiam pracę w dynamicznie zmieniającym się środowisku, gdzie jedyną stałą jest zmienność. Lubię też, gdy mój zespół ma szansę zmieniać świat na lepsze. Dlatego nie wahałam się ani chwili, gdy dostałam propozycję objęcia stanowiska Dyrektorki HR w Here Technologies.

Gdyby mogła Pani porozmawiać z samą sobą z przeszłości, jakiej rady udzieliłaby sobie, lub tym samym, każdej kobiecie na starcie kariery w branży?

Uwierz w siebie, bądź odważna, śmiała i dzielna. Droga do sukcesu może być wyboista i kręta. Spróbuj jednak potraktować to jako dobrą zabawę, na końcu okaże się, że było warto.

Sobie powiedziałabym, żebym nie bała się zmienić pracy i przyjęła bez wahania nowe stanowisko. Nawet pomimo tego, że będę akurat tuż po rozstaniu z mężem, sama, z trójką dzieci. Ten krok okaże się przełomowy dla mojej kariery. Moja gotowość do uczenia się nowych rzeczy, wiara w siebie i pozytywne myślenie pomogły mi osiągnąć sukces. Nie pozwoliłam, by łatka “samotnej matki z trójką dzieci” stanęła mi na drodze zawodowego rozwoju. Jestem dziś z tego bardzo dumna.

Marta DziergwaMonterail, Head of People 

Head of People w Monterail, firmie zajmującej się kompleksowym tworzeniem aplikacji dla klientów z całego świata. Zajmuje się min. komunikacją wewnętrzną i employer brandingiem. W swojej pracy dba o kulturę feedbacku a także różnorodności i inkluzywności organizacyjnej. 

Jak rozpoczęła się i rozwinęła Pani przygoda z branżą IT?

Archetyp silnej kobiety w biznesie odegrał swoją rolę w mojej karierze. Miałam to szczęście, że studiowałam na bardzo postępowej i nowoczesnej uczelni. Dzięki jednej z wykładowczyń, która sama odnosiła sukcesy jako liderka branży HR, znalazło się dla mnie miejsce na stażu w firmie z branży IT. Od tamtej pory minęło już sześć lat i wiele się zmieniło, a ja nadal cieszę się z każdego dnia w tej a nie innej branży. 

Gdyby mogła Pani porozmawiać z samą sobą z przeszłości, jakiej rady udzieliłaby sobie, lub tym samym, każdej kobiecie na starcie kariery w branży?

Kluczowe jest nawiązywanie kontaktów. Rozmowy z osobami, które mierzą się z podobnymi wyzwaniami co Ty, są bardzo rozwijające. Pomagają spojrzeć na wiele spraw z innej perspektywy. Specjaliści z branży HR, których spotkałam na swojej drodze stanowili nieocenione wsparcie w mojej karierze. Dlatego moja rada to nie stój z boku, poznawaj nowych ludzi ze swojej branży przy każdej możliwej okazji.

Te i wiele innych inspirujących historii kobiecej drogi na szczyt branży technologicznej znajdziesz w raporcie “Strong Women in IT 2021. Global Edition. Pełna treść raportu dostępna pod linkiem.

Więcej o sukcesach kobiet w branży IT przeczytasz także: Kim jest strong Woman w branży IT

Tekst partnerski.