|

Kandydaci w branży nieruchomości – czy mają obawy?

Sytuacja związana z pandemią mocno wpływa na rynek pracy. Dystans społeczny, home office czy zawieszanie działalności gospodarczej wzbudza niepokój wśród wielu pracowników. Co na to kandydaci z branży nieruchomości?

Kandydaci – branża nieruchomości

Przeprowadzono ankiety na Facebooku, w grupach z ogłoszeniami o pracę w największych miastach Polski. Były to między innymi takie miasta jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Rzeszów, Lublin.

Pytanie dotyczyło tego czy kandydaci z branży nieruchomości odczuwają skutki pandemii?

Odpowiedzi kanydatów:

  • 66% pytanych odpowiedziało, że odczuwa duży wpływ na swoją branżę
  • 33% ankietowanych nie czuje zagrożenia
  • 11% z nich nie wyrobiło sobie jeszcze zdania na ten temat

Być może to jeszcze za wcześnie na stawianie tego typu pytań. Jednak widzimy, że rynek pracy reaguje bardzo szybko, a większość z pracowników tej branży odczuwa już skutki kryzysu.

W najbliższych miesiącach decyzja o zakupie nieruchomości może nie być już taka łatwa, jak miało to miejsce jeszcze na początku roku. Decyzja o kredycie hipoteczny czy sprzedaży/kupnie mieszkania bądź domu niestety póki co, wciąż wiążę się z kontaktem bezpośrednim.

Na serwisie domiporta.pl podane są dwa przykłady scenariuszy związanych z obecną sytuacją:

Po pierwsze może to być kilkumiesięczne zmniejszenie liczby transakcji związane z ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa. Jeśli epidemia się rozprzestrzeni w naszym kraju, to potencjalni kupujący mogą wstrzymać się z decyzją o zakupie. Gdy zagrożenie minie, sytuacja na rynku może wrócić do normy –  pisze w swojej analizie Jarosław Sadowski z  Expandera. 

Drugi scenariusz mówi o całkowitym zastoju boomu mieszkaniowego:

Jeśli konsekwencje gospodarcze epidemii będą poważne i długotrwałe, to potencjalni kupujący zaczną obawiać się zaciągania kredytów na kilkaset tysięcy złotych, a banki jeszcze mocniej ograniczą finansowanie. tłumaczy dalej ekspert

Będziemy na bieżąco dla Was sprawdzać jak wygląda sytuacja u innych kandydatów.

Jeśli interesuje Cię temat feedbacku dla kandydatów przeczytaj artykuł „Oczekiwana kandydatów kontra rzeczywistość„.

Szukasz pracy? Odwiedź www.hr-line.pl