Kierunki przyszłości
W 2002 roku 14,4% osób w wieku 30-34 lata miało wyższe wykształcenie, w 2013 roku było to blisko trzykrotnie więcej – aż 40,5%, wskazują na to dane Eurostatu z 2014. Co się z tym wiąże? Przede wszystkim inflacja wykształcenia – mówi się o tym, że obecnie tytuł magistra jest wart tyle, co kiedyś tytuł licencjata. Na coraz więcej stanowisk oczekuje się od kandydatów wyższego wykształcenia, choć jeszcze niedawno nie było to konieczne. Dlatego tytuł akademicki przestaje być już kartą przetargową – staje się coraz bardziej „oczywistością” i podstawowym wymaganiem. Dlatego wybór kierunku studiów powinien być dobrze przemyślany, aby wykształcenie na nim zdobyte było atrakcyjne na rynku pracy.
Jak zwykle to bywa z prognozami, mogą się one okazać błędne, ale w przypadku tych kierunków, jest prawie pewne, że ich absolwenci będą szczególnie pożądani przez pracodawców
Nauki informatyczne
Absolwenci, którzy ukończyli studia związane z informatyką będą mogli liczyć nie tylko na pewną pracę, ale również stosunkowo wysokie zarobki, szczególnie będą zajmować się programowaniem. Na polskim rynku zwiększa się zapotrzebowanie na specjalistów IT, a jednocześnie ich ubywa. Dlatego, jeśli IT jest w polu Twoich zainteresowań, warto jest się zainteresować tą niszą
Ochrona środowiska (i „zielone” źródła energii)
Zapotrzebowanie na osoby, które są specjalistami z zakresu nowoczesnych, „zielonych” technologii energetycznych będzie rosnąć. Wynika to, po pierwsze z wprowadzanych przez Unię Europejską dyrektyw dotyczących wdrażania ekologicznych rozwiązań energetycznych, ale również z rosnącego trendu w skali mikro, niekoniecznie zależnego od UE, aby wdrażać rozwiązania, które będą bardziej efektywne i zwyczajnie tańsze.
Finanse (i inne kierunki związane z zarządzaniem finansami)
Niezależnie od tego, czy poszukiwać będziemy pracy w księgowości, audycie, bankowości czy wielu innych dziedzinach związanych z finansami, nie będzie problemem znaleźć dobrze płatną pracę. Jak w każdej specjalności, a może szczególnie w tej, pracodawcy stawiają nie tylko na wiedzę zdobytą podczas studiów, ale również na zdobyte praktyczne doświadczenie – praktyki, staże itp. Bardzo ważna jest tutaj postawa proaktywna!
Kierunki medyczne
Polskie (i nie tylko) społeczeństwo się starzeje. Jest to fakt, zatem przewidywania związane z tymi kierunkami są dosyć pewne. Starzenie społeczeństwa powoduje, że rośnie zapotrzebowanie na wielu specjalistów opiekujących się osobami starczymi. Oczywiście wśród nich są lekarze – geriatrzy, okuliści, dentyści, ale też cenieni będą fizjoterapeuci, pielęgniarki etc.
Chemia, Fizyka, Matematyka…
Nowe technologie wkraczają coraz mocniej do naszego życia, a gospodarka przyszłości będzie musiała się na nich opierać. Dlatego specjaliści z zakresu nanotechnologii, biomedycyny itp. będą bardzo pożądani na rynku pracy. Jest to dziedzina, która wymaga wysokiej specjalizacji, ale na pewno będzie zapotrzebowanie na nowe rozwiązania, szczególnie te związane ze zdrowiem.
Pamiętajmy, że wybór studiów jest ważną decyzją, ale nie determinuje kariery. Wybór kierunku, który niekoniecznie jest „kierunkiem przyszłości” nie oznacza, że będziesz mieć problemy ze znalezieniem pracy, a jedynie, że aby zbudować karierę marzeń, należy to robić racjonalnie i proaktywnie. W społeczeństwie w którym tak wiele osób otrzymuje dyplom wyższej uczelni, w wielu dziedzinach nie daje to nic więcej, niż przejście przez pierwsze „sito” podczas rekrutacji. Dlatego poza wyborem właściwych studiów należy zdobywać doświadczenie zawodowe podczas stażów, uczyć się języków (komunikatywny angielski w bardzo wielu dziedzinach jest koniecznością!), szukać okazji i przede wszystkim – coraz bardziej stawać się specjalistą w swojej dziedzinie.
OrFnw9 http://www.LnAJ7K8QSpfMO2wQ8gO.com