|

Kobiety w branży IT – raport Fundacji Carrots

23 maja 2018 r. Fundacja Carrots, wspierająca kobiety w branży IT, zaprezentowała wyniki analizy sytuacji kobiet w branży IT w Polsce, przeprowadzonej wraz z Partnerami: Accenture Polska, Connectis, Filttr, Newspoint, SW Research, Kreatik, pod patronatem Ministerstwa Cyfryzacji. Premiera raportu “Kobiety w IT” odbyła się w Mindspace w Warszawie.

Metodologia Badania Fundacji Carots

W badaniach ankietowych prowadzonych przez Fundację wzięło udział ponad 2 tysiące kobiet, wśród których prawie tysiąc pracuje obecnie w branży IT (pozostałe zajmują się innymi obszarami lub są bezrobotne). Wyniki zostały uzupełnione ilościową i jakościową analizą mediów pod kątem zagadnień dotyczących kobiet specjalizujących się w nowych technologiach oraz komentarzami ekspertek i ekspertów.

Czego dowiadujemy się z raportu Kobiety w Branży IT?

Nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego, aby pracować w IT. Co więcej, niekonieczne są studia techniczne – większe znaczenia mają zainteresowania i podążanie za nimi – samokształcenie, kursy, warsztaty, spotkania networkingowe. Branża IT jest bardzo chłonna i jest miejscem dla różnego rodzaju specjalistek i specjalistów.

Obszar nowych technologii jest wciąż silnie zmaskulinizowany. Mimo świadomości korzyści płynących z obecności kobiet w zespole – zarówno dla samych pań, jak i całych firm, w zespołach IT wciąż dominują mężczyźni.

Mówiąc więcej o wspomnianych wyżej korzyściach – kobiety pracujące w IT są zadowolone ze swojej kariery: wysokości zarobków, możliwości pracy z dowolnego miejsca i w wybranym czasie oraz przyjaznej kultury pracy. Warto wspomnieć również, że wynagrodzenie kobiet pracujących w branży IT stanowi prawie 60% ich budżetu domowego.

Mimo, że wiele mówi się o nierównym traktowaniu kobiet w branży nowych technologii. Jednak według respondentek badania przeprowadzonego przez Fundację Carrots, w branży It jest ono rzadsze. Najczęściej spotykaną formą dyskryminacji jest stereotypizacja.

Jak dzisiaj wygląda praca kobiet w IT?

Kim są kobiety, które zdecydowały się na tę ścieżkę zawodową w branży IT? Co zmotywowało je do tego wyboru? Jakie są ich oczekiwania wobec pracodawców? Jak odnajdują się w zespołach, w których często ponad 86% stanowią mężczyźni? Jak mówią o sobie samych i wreszcie, jak postrzegane są przez media? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź w raporcie „Kobiety w branży IT”. Zapraszam do lektury! – mówi Małgorzata Ratajska-Grandin, Prezes Fundacji Carrots.

Zachęcamy do zapoznania się z pełną wersją raportu, który dostępny jest online. Pobrać można go ze strony gocarrots.org/raport2018 , płacąc krótkim wpisem opublikowanym na swoim koncie na Twitterze.

Więcej informacji udziela:
Paulina Ołtusek
Project Manager
Geek Girls Carrots
m: 515502666
paulina@gocarrots.org

Przeczytaj też: