Koronawirus a rynek pracy -12.03.2020
W związku z koronawirusem i dynamicznie zmieniającą się sytuacją postanowiliśmy przygotowywać dla naszych czytelników przydatne informacje. Mamy nadzieję, że publikowane przez nas treści będą dla Państwa pomocne. Jak reaguje rynek pracy?
Praca zdalna
W związku ogłoszeniem pandemii koronawirusa sporo kontrowersji wzbudza kwestia zlecenia pracy zdalnej w firmach, tam gdzie istnieje taka możliwość. Tak duża liczba osób pracująca zdalnie to spora rewolucja na rynku pracy. Pracodawcy zastanawiają się czy to już właściwy moment, czy może powinni się jeszcze wstrzymać z takimi działaniami. Znaleźliśmy na to taką odpowiedź prosto z Kancelarii Premiera:
Zwracamy się do pracodawców z apelem o to, by maksymalnie wdrożyć pracę zdalną. Administracja rządowa zaczęła pracować zdalnie – powiedział minister Michał Dworczyk.
Podobne rekomendacje staramy się wprowadzać w podmiotach gospodarczych. Praca zdalna jest ważna w tym trudnym czasie. Można ją zlecić niemal z dnia na dzień, z godziny na godzinę – wskazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
Zamknięcie żłobków, szkół i przedszkoli
Rozprzestrzeniający się koronawirus był powodem decyzji Rządu o zamknięciu między innymi placówek oświatowych na okres od 12 do 25 marca. Jakie prawa ma pracownik, a jakie pracodawca?
Dzięki specustawie wprowadzono możliwość uzyskania zasiłku opiekuńczego na ten czas.
Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
- opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
- są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).
Co daje zasiłek opiekuńczy?
To środki finansowe dla pracownika w wysokości 80 proc. podstawy wymiaru czyli w praktyce 80 proc. pensji od której płacona jest składka.
Czy pracodawca ponosi w związku z tym jakieś koszty?
Zasiłek opiekuńczy oraz dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługują z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Oznacza to, że zasiłki nie obciążają funduszu pracodawców. Nawet jeżeli pracodawca wypłaca zasiłek (w przypadku gdy jest do tego zobowiązany), wypłacone kwoty rozlicza z ZUS.
Więcej informacji: ZUS
Gdyby interesowała Państwa kwestia komunikacji w firmie w związku z koronawirusem zachęcamy do lektury TEGO artykułu.