Ilustracja do artykułu pt. "Krakowska AGH nabiera rozpędu w zakresie sztucznej inteligencji"
|

Krakowska AGH nabiera rozpędu w zakresie sztucznej inteligencji

Rząd podjął decyzję, aby w ramach zmiany ustawy budżetowej przeznaczyć 69,6 mln złotych na subwencję w celu wsparcia finansowego realizacji projektu budowy „fabryki sztucznej inteligencji” w Polsce. Ma ona powstać za sprawą rozbudowy zasobów w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH.

Sztuczna inteligencja potrzebuje danych oraz mocy obliczeniowych. Resort cyfryzacji podkreślił, że w zakresie otwartości danych jesteśmy liderem, natomiast moce obliczeniowe to obszar, w który powinniśmy inwestować.

„Chcemy, aby to był pierwszy przystanek w rozbudowywaniu mocy obliczeniowych dla polskiej sztucznej inteligencji. Musimy jak najlepiej wykorzystać ten potencjał. Dzięki temu będziemy mogli lepiej diagnozować choroby, szybciej wprowadzać na rynek nowe leki” – powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski w trakcie konferencji prasowej na AGH. 

Wicepremier zaprezentował ostatnio również projekt Strategii Cyfryzacji Polski, który jest planem transformacji cyfrowej na najbliższe 10 lat. Celem dokumentu jest poprawa jakości życia obywateli za sprawą właśnie cyfryzacji. Konsultacje społeczne w tym zakresie potrwają do 11 grudnia.

Helios nabierze mocy

Helios to najszybszy superkomputer w Polsce. Znajduje się również w setce najszybszych komputerów na świecie, a dodatkowo plasuje się na siódmym miejscu pod względem efektywności energetycznej. Teraz zostanie wzmocniony w istotne zasoby mocy obliczeniowej. Dołączy także do europejskiego ekosystemu sztucznej inteligencji. Projekt będzie współfinansowany przez Komisję Europejską.

„Jestem przekonany, że ten projekt przyniesie nie tylko znaczące korzyści naukowe, ale także pozytywnie wpłynie na rozwój gospodarki opartej na innowacjach. Wyrazy uznania należą się także dyrekcji Cyfronetu oraz całemu eksperckiemu zespołowi tej jednostki, którzy będą zaangażowani w projekt o ogromnym potencjale i znaczeniu dla przyszłości technologicznej Polski” – powiedział Rektor AGH prof. Jerzy Lis.

Ponadto Cyfronet AGH będzie też uczestniczył w pracach, jakie Ministerstwo Cyfryzacji inicjuje wraz z Konsorcjum PLLuM i Centralnym Ośrodkiem Informatyki. Działania te będą powiązane z integracją polskiego modelu językowego w usługach publicznych.

Czym jest Cyfronet?

Akademickie Centrum Komputerowe Cyfronet AGH może poszczycić się stosunkowo długą historią. Powstało w 1973 roku. Dwa lata wcześniej Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa wystąpiło z wnioskiem do władz państwowych o zakupienie nowoczesnego, dużego i wielodostępowego komputera dla potrzeb krakowskiego środowiska naukowego.

Od 1999 roku centrum stanowi wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo jednostką Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dziś jest jednym z największych centrów superkomputerowych i sieciowych w Polsce. W 2024 po raz pierwszy w historii cztery superkomputery z tego jednego polskiego centrum obliczeniowego znalazły się na liście TOP500.

Naukowiec z AGH w ważnej roli 

W połowie listopada AGH przekazało, że dr hab. inż. Szymon Łukasik, prof. AGH z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej, został powołany do objęcia stanowiska dyrektora Ośrodka Badań nad Bezpieczeństwem Sztucznej Inteligencji w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej – Państwowym Instytucie Badawczym. Jak przyznał naukowiec, to dla niego szansa, ale także wyzwanie.

„Jesteśmy zdeterminowani, aby rozwijać bezpieczne i transparentne rozwiązania, które zwiększą efektywność polskiej infrastruktury cyfrowej, jednocześnie edukując i wspierając społeczeństwo w świadomym korzystaniu z nowoczesnych technologii – powiedział prof. Szymon Łukasik.

W komunikacie AGH przywołuje także, że funkcję przewodniczącej Rady Naukowej NASK PIB pełni dr hab. inż. Joanna Jaworek-Korjakowska, prof. AGH, dyrektorka Centrum Doskonałości Sztucznej Inteligencji AGH.

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy jest instytucją, której cel stanowi poszukiwanie i wdrażanie rozwiązań służących rozwojowi i bezpieczeństwu sieci teleinformatycznych w naszym kraju. Instytut prowadzi badania, prace rozwojowe, a także działania edukacyjne.

Przeczytaj także:

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze