Ilustracja do artykułu pt. "Kto jest najbardziej wpływowym liderem polskiej branży rekrutacyjnej?"
|

Kto jest najbardziej wpływowym liderem polskiej branży rekrutacyjnej?

Polska branża rekrutacyjna jest stosunkowo młoda. Na rynku istnieje obecnie zaledwie kilka agencji, które miały swój początek w latach 90. XX wieku. Z oczywistych powodów, żadna z nich nie powstała w latach 80. Dzisiejsza polska branża rekrutacyjna może pochwalić się spektakularnym sukcesem. Ale tutaj rodzi się pytanie – kto jest jej najbardziej wpływowym liderem?

Trzech młodych ludzi o imieniu Tomasz, Tomasz i Tomasz miało pewną wizję. Pod koniec lat 90. Ci trzej panowie dostrzegli na rynku niszę, w efekcie czego powstała firma Workservice. Przez wiele lat była to przodująca firma rekrutacyjna w Polsce, która była nawet notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Czy któryś z tych trzech Tomaszów mógłby okazać się najbardziej wpływowym liderem polskiego rynku rekrutacyjnego?

Nie jest tajemnicą, że w Verita HR staramy się zachować neutralność, jeśli chodzi o federacje rekrutacyjne, które reprezentują polską branżę rekrutacyjną. Wiele lat temu Verita HR była członkiem Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ), ale ten epizod zakończył się pod koniec 2012 roku. Co najważniejsze, to właśnie w czasie członkostwa w SAZ Tomasz Szpikowski zasiadał w zarządzie organizacji.

Tomasz nie tylko pełnił funkcję członka zarządu SAZ; zawsze dbał o to, aby być dostępnym dla pozostałych członków tej organizacji. Nawet w obliczu licznych obowiązków jako Prezes Zarządu Workservice S.A., renomowanej firmy rekrutacyjnej działającej na dużą skalę w tamtym okresie, zawsze znajdował czas, by wspierać inne firmy rekrutacyjne, niezależnie od ich wielkości. Szczególne miejsce w jego sercu zajmował Pan Józef, prowadzący niewielką agencję w Koninie. Tomasz zawsze interesował się problemami, z jakimi borykali się poszczególni członkowie organizacji i był gotowy do udzielenia pomocy, gdy tylko było to potrzebne.

Tomasz kierował SAZ z wyjątkowym zaangażowaniem, które jest rzadko spotykane. Nieprzypadkowo organizacja rozrosła się do 60 członków podczas jego kadencji w zarządzie. Młodzi, utalentowani przedsiębiorcy szukali mentora, na którym mogliby się wzorować w tej rozwijającej się branży. Tomasz wypełnił tę rolę z oddaniem i bezinteresownością. Regularnie bronił interesów właścicieli małych i średnich firm, co w pełni odzwierciedlało jego podejście do roli lidera.

Tomasz został wyróżniony przez Ernst & Young, obecnie EY, tytułem „Entrepreneur of the Year” w Polsce.

Wstępne warunki potrzebne do zostania wpływowym liderem

Według Forbes cechy bardzo wpływowego lidera obejmują pięć umiejętności, w tym: ćwiczenie zwinności emocjonalnej, tworzenie jasnego znaczenia i celu, ćwiczenie myślenia systemowego oraz praktykowanie otwartości, przejrzystości i autentycznej troski.

Jeśli przyjrzymy się historii polskiej branży rekrutacyjnej, to tylko jeden kandydat zasługuje na miano Najbardziej Wpływowego Lidera – Tomasz Szpikowski. Był on zaangażowany w pionierskie usługi rekrutacji tymczasowej i kreowanie rynku rekrutacyjnego w Polsce. Co więcej, był on wpływowy wśród swoich rówieśników i tworzył na rynku ekosystemy. Tomasz pokazał, że zależy mu na innych polskich przedsiębiorcach i młodych talentach. I, co najważniejsze – dziś Workservice nadal może pochwalić się jednymi z najwyższych obrotów w historii polskiej firmy rekrutacyjnej: 2 mld zł w 2015 roku.

Dla porównania, w 2022 roku Polskie Forum HR zwane również PFHR (przewodnia polska federacja rekrutacyjna) odnotowało łączne przychody swoich członków w wysokości 5,8 mld zł. PFHR dodaje w raporcie, że uważa się, że łączne przychody polskiego rynku pracy tymczasowej wyniosły w 2022 roku 6 mld zł. Jest też drobna uwaga pokazująca, jak rynek pracy tymczasowej faktycznie skurczył się od 2015 roku.

Członkami PFHR są m.in. Adecco, Hays, Manpower, Randstad i GI Group. Wraz z firmami takimi jak Michael Page, Devire, Antal, Kelly, Trenkwalder i innymi, łączne przychody były tylko trzykrotnie wyższe niż Workservice osiągnął w 2015 roku.

W międzyczasie GI Group przejęła Workservice. Było to po odejściu Tomasza Szpikowskiego z Workservice w 2011 roku. Wtedy też założył firmę Bergman Engineering. Jest to jedna z wielu firm, z którymi jest obecnie związany. Firma Bergman Engineering od początku swojego istnienia wypełniała lukę na rynku. Firma rekrutacyjna z siedzibą we Wrocławiu koncentruje się na branży inżynieryjnej. Z biegiem lat Bergman Engineering znacznie się rozrosło, powiększając się o niemieckie biuro. Zostało również dwukrotnie wyróżnione podczas Wieczoru Rekrutera, jako najlepsza firma rekrutacyjna w Polsce.

Przewodzenie polskiej społeczności rekrutacyjnej

Jednym z powodów, dla których Verita HR zdecydowała się na „neutralność”, był rosnący sukces Wieczoru Rekrutera, polskiego wydarzenia branży rekrutacyjnej. Verita HR włożyła wiele wysiłku w to, aby w Polsce odbyła się trwała i zrównoważona ceremonia wręczenia nagród dla branży rekrutacyjnej. Zwłaszcza że nie ma podobnego wydarzenia, które realnie reprezentowałby dziesiątki tysięcy specjalistów ds. rekrutacji w dzisiejszej Polsce.

Ważne jest, aby czołowe osobistości z branży wspierały ceremonię wręczenia nagród. Nie tylko poprzez wzięcie udziału i nominację swojej firmy, ale także poprzez wsparcie wydarzenia i branży. Tomasz od lat jest stałym uczestnikiem Wieczoru Rekrutera. Bywały lata, gdy impreza odbywała się nawet dwukrotnie. Za każdym razem Tomasz i jego ekipa podróżowali z Wrocławia do Warszawy, aby tam być i zapewnić dobrą reprezentację branży. Jest jedną z osób, które zmieniły polską branżę rekrutacyjną.

Młodzi specjaliści ds. rekrutacji mogą dziś śledzić Tomasza na LinkedIn, gdzie nadal jest bardzo aktywny. Zawsze stara się pielęgnować polskie talenty. Niezależnie od tego, czy chodzi o rekrutację, technologię czy inżynierię.

Tomasz udzielił niedawno wywiadu na temat pewnych zmian na rynku rekrutacyjnym, specyficznych dla inżynierii. Więcej informacji znajdziemy poniżej:

Autor: Andrew Samu

Tłumaczenie tekstu: Weronika Karapyta

Przeczytaj także:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze