|

Kto zarabia więcej? Mikołaj czy Śnieżynka?

Kto zarabia więcej? Mikołaj czy Śnieżynka?

W galeriach handlowych zaczynają pojawiać się Święci Mikołajowie i Śnieżynki. Jak wynika z analizy Personnel Service w tym roku mogą zarobić średnio nawet 55 zł netto za godzinę. Śnieżynki, choć ich stawka godzinowa jest niższa, zarobią 20% więcej niż w ubiegłym roku, jeśli nie ukończyły 26 roku życia. Ile zarobi Mikołaj?

Firmy w okresie przedświątecznym poszukują m.in. Świętych Mikołajów, Śnieżynek, sprzedawców wigilijnego karpia i choinek czy osób do roznoszenia świątecznych ulotek. Z analizy Personnel Service wynika, że na najwyższe stawki mogą liczyć:

  • Święci Mikołaje – średnio 55 zł netto za godzinę
  • Śnieżynki – średnio 23,5 zł netto za godzinę
  • sprzedawca choinek – średnio 19 zł netto za godzinę

Wyższa płaca minimalna wpłynęła na zarobki w zasadzie w każdym zawodzie przedświątecznym. Pracownicy mogą liczyć na wyższe stawki, a młodzi ludzie dodatkowo skorzystają na wprowadzonej uldze dla osób przed 26 rokiem życia. Śnieżynki, czyli najczęściej młode dziewczyny, mogą liczyć na 20% wyższe zarobki niż jeszcze rok temu. Mikołaje, o ile są to siwobrodzi panowie w średnim wieku, nie skorzystają ze wspomnianej ulgi. Choć warto wspomnieć, że Święci Mikołaje to często młodzi studenci, którzy w ten sposób dorabiają sobie w okresie przedświątecznym – komentuje Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service, ekspert rynku pracy.

Mikołaj i Śnieżynka pracę mogą znaleźć przez cały grudzień między innymi w galeriach handlowych, na wydarzeniach świątecznych czy w domach prywatnych. Obecnie wzrasta również zapotrzebowanie na merchandiserów i ulotkarzy, którzy zarobią w tym roku odpowiednio 14,25 zł netto na godzinę i 13,5 zł netto na godzinę. Krótszy okres zatrudnienia dotyczy sprzedawców ryb oraz sprzedawców fajerwerków, ponieważ ich pracodawcy będą potrzebować tuż przed samymi Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Sprzedawca ryb zarobi 15,5 zł netto na godzinę, a sprzedawca fajerwerków 14,75 zł netto na godzinę. Okres przedświąteczny to również czas wzmożonego obłożenia restauracji. Pracujący w tym czasie kelnerzy mogą liczyć na 14,5 zł netto za godzinę.

Czytaj również: Ile wydajemy na wigilie firmowe?