|

Madonna i zdrowie psychiczne podczas kwarantanny

Zdjęcie jest ilustracją do artykułu: Madonna i zdrowie psychiczne podczas kwarantanny. Przedstawia twarz Madonny, która wpatruje się w  widza. Na zdjęciu znajdują się też napisy w języku angielskim. jak: she is so cute, just say no, epic i inne.

Gwiazda muzyki pop Madonna od kilku tygodni w mediach społecznościowych publikuje tzw.”dzienniki kwarantanny”, które nie napawają optymizmem. Co robić, by kryzys związany z pandemią nie odbijał się na naszej pracy? Jak zadbać teraz o zdrowie psychiczne?

Przykład Madonny w tym artykule nie jest przypadkowy. Zależy nam na tym, aby pokazać, że nawet takie ikony są mocno dotknięte pandemią i wpływa to też na to, co publikują w sieci. Kwarantanna może wpływać na zdrowie psychiczne każdego z nas, dlatego powinniśmy być szczególnie ostrożni w tym czasie.

Dziennik kwarantanny Madonny

Piosenkarka na swoim oficjalnym koncie na Instagramie zaczęła publikować Quarantine Diary, w którym opowiada o swoich przemyśleniach dotyczących koronawirusa.

W ciągu 24 godzin zmarł mój kuzyn, brat mojego ochroniarza i Orlando Puerta, bardzo ważna dla mnie osoba, która odegrała w moim życiu ogromną rolę — powiedziała wokalistka.

Jeden z najpopularniejszych postów Madonny, który pojawił się na jej Instagramie w ostatnim czasie (już usunięty) pokazywał, jak gwiazda w wannie mówiła o tym, że koronawirus nie dyskryminuje i traktuje wszystkich ludzi równo.

Całe wideo możecie obejrzeć tutaj – Madonna goes on bizarre coronavirus bathtub rant.

Czy takie działania powinny być pochwalane? Nie do nas należy ta ocena. Zdajemy sobie sprawę z tego, że kontrowersja to drugie imię show biznesu. Jednak to zainspirowało nas do tego, aby pochylić się nad tematem zdrowia psychicznego i jego wpływie na naszą pracę.

Zdrowie psychicznie w czasie pandemii

Konfrontacja ze stresorem jakim jest wybuch pandemii COVID-19, wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2, ujawniającej się w postaci ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej, skutkuje również obniżeniem sprawności i odporności psychicznej na niespotykaną skalę i o trudnych do oszacowania konsekwencjach.

Populacyjny charakter narażenia na bezpośrednie doświadczenie traumatyczne obejmuje całe społeczności dotknięte wpływem pandemii. Skala bolesnego doświadczenia jest zróżnicowana począwszy od stania się ofiarą zakażenia z bezpośrednim zagrożeniem życia, bycie bezpośrednim świadkiem takiego zdarzenia, pozostawaniem w grupie szczególnego ryzyka na skutek zaistniałego kontaktu z zakażeniem z szeregiem konsekwencji epidemicznych (pozostawanie w kwarantannie), konfrontowania się z informacją o śmierci lub jej groźbą wśród osób najbliższych. Obszar traumatycznych doświadczeń obejmuje również wydłużone w czasie narażenie na konsekwencje wprowadzonych powszechnie regulacji sanitarno-epidemicznych ograniczających swobodę działania, dostęp do posiadanych dóbr, możliwości egzystencjalnych czy wsparcia medycznego w schorzeniach niepandemicznych – prof. Janusz Heitzman

Jak dbać o zdrowie psychicznie?

Zdrowie psychiczne to delikatny temat i każdy podchodzi do niego indywidualnie. Każdy z nas wie, jak samopoczucie odbija się na naszej pracy i relacjach z innymi. Dlatego dobrze, aby w tym trudnym czasie znaleźć równowagę między dbaniem o zdrowie psychiczne, a efektywną pracą. Jak próbować to osiągnąć?

  1. Rozmowy z najbliższymi
    „Porozmawiajcie z rodziną o tym, co was martwi przez 15 minut, a następnie zabierzcie się za codzienną pracę. Psychologowie zdają sobie sprawę, że nie jest łatwo myśleć pozytywnie w obliczu pandemii, jednak rutyna codzienności i szczera rozmowa z najbliższymi mogą złagodzić stres” –  zaleca dr Thornton, licencjonowana psycholog z Nowego Jorku.
  2. Sprawdzanie wiadomości raz dziennie
    Dr Thornton sugeruje także, aby sprawdzać wiadomości tylko raz dziennie, by być na bieżąco. Wiadomości powinny pochodzić ze sprawdzonego źródła. Informacje z mediów społecznościowych nie zawsze są rzetelne, pojawiają się fake newsy.
  3. Pomoc innym
    Pomaganie dobrze wpływa na naszą psychikę. W sieci powstało już wiele społeczności, których członkowie wzajemnie się wspierają i służą sobie pomocą w codziennych czynnościach, np. w zakupach czy wyprowadzając psa. Można także rozważyć wsparcie zbiórki na rzecz walki z pandemią.
  4. Planowanie dnia
    Kiedy pracujemy z domu łatwo o nadgodziny. Nawet wtedy, kiedy one się zdarzają, dobrze jest znaleźć w ciągu dnia czas także dla siebie, dla rozwoju swoich pasji i zainteresowań.
  5. Dbanie o siebie
    Nie tylko w trakcie pandemii, ale gdy wszystko wróci do normalności nie powinniśmy zapominać o zdrowej diecie, ćwiczeniach i odpowiedniej suplementacji. Wszystkie te czynniki także wpływają na nasze samopoczucie.

Autor: Sylwia Zając

Przeczytaj też: