Magazyn Rekruter: tym żyła branża HR w 2024 roku
Za nami kolejny rok dynamicznych zmian na rynku pracy. Coraz trudniej jednak mówić o jednoznacznych tendencjach – obserwujemy jednocześnie niskie bezrobocie, niedobór pracowników, walkę o najlepszych kandydatów i wzmożoną konkurencję o interesujące wakaty. Postanowiliśmy sprawdzić, które teksty opublikowane na naszej stronie cieszyły się największym zainteresowaniem, aby ocenić, jakie artykuły najlepiej odpowiadały na potrzeby rynku.
Human resources – trendy i wyzwania
Współczesny świat biznesu nieustannie przekształca sposób zarządzania i kierunek rozwoju firm. Mimo tej dynamiki pewne elementy pozostają stałe i wciąż stanowią fundament sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstw. Kluczowe umiejętności przywódcze, takie jak planowanie, organizowanie i kontrolowanie, to nieodłączne cechy każdego skutecznego lidera. O tym pisaliśmy w tekście pt. “Jakich kompetencji potrzebują dziś menedżerowie?”.
Wynagrodzenia dyrektorów generalnych to temat, który budzi duże zainteresowanie. Bez względu na to, czy mowa o prezesie jednego z największych banków, czy liderze spółki notowanej na warszawskiej giełdzie. Podobnie było u nas za sprawą artykułu pt.“Ile zarabiają CEO największych firm w Polsce?”.
Twoja firma właśnie pożegnała pięciu kluczowych programistów. Tymczasem dział HR chwali się świetnymi wynikami w zakresie szkoleń, dział wynagrodzeń pokazuje atrakcyjne stawki w porównaniu z rynkiem, a zespół employee experience podkreśla rekordowy poziom zaangażowania pracowników. Wszystkie wskaźniki wydają się być na właściwym poziomie. Dlaczego więc mimo to ludzie wciąż decydują się odejść? Tego dowiecie się z artykułu pt. “Jak silosy danych w HR obniżają efektywność biznesową”.
Rozwiązanie umowy to jedna z najbardziej wymagających sytuacji, z jakimi mogą zmierzyć się pracownicy, menedżerowie czy specjaliści HR. Warto jednak pamiętać, że zwolnienie to nie tylko trudna rozmowa z pracownikiem. Pracownicy działów HR muszą także zadbać o analizę sytuacji, przygotowanie dokumentacji, poinformowanie zespołu o zmianach, a także zmierzyć się z konsekwencjami, takimi jak rosnąca rotacja. Zainteresowanie tym tematem wskazuje zarówno na zawirowania, z którymi mierzy się wielu pracodawców, jak i potrzebę działów HR do edukowania się w tej kwestii.
Sytuacja na rynku pracy w 2024 roku
Jak podaje No Fluff Jobs w raporcie z października “Rynek pracy w Polsce”, w drugim kwartale roku ubyło o 27,6% ofert pracy. Autorzy wskazują, że biorąc pod uwagę dłuższą perspektywę unaocznia się ewolucja rynku pracy.
“W jednym okresie jest na minusie, potem na dużym plusie, by znów ‘zanurkować’ w wykresach. Taka sinusoida pokazuje, że w jednym okresie może być lepszy, w drugim nieco gorszy moment na szukanie pracy” – czytamy na łamach publikacji.
Tę dynamikę unaocznia także zakres tematyczny artykułów na temat sytuacji na rynku pracy w Polsce, które wzbudziły Wasze zainteresowanie. Zastanawialiśmy się np. “Jaka będzie skala zwolnień grupowych w 2024 roku“. Przyjrzeliśmy się temu, jakie wyzwania czekają rynek pracy IT. Nie zabrakło także przekrojowych materiałów o tym, w jakiej kondycji jest rynek pracy w Polsce oraz jakie są najbardziej pożądane role i zawody.
Topowe rankingi 2024
Dużą popularnością cieszył się także artykuł, podsumowujący wyniki najnowszego rankingu Perspektywy 2024, który co roku wyłania najlepsze uczelnie wyższe w naszym kraju. Przypomnijmy, że w kategorii Ranking Uczelni Akademickich 2024 tym razem zwyciężył Uniwersytet Warszawski.
Nie bez echa przeszła publikacja dotycząca najlepszych agencji zatrudnienia w naszym kraju. Nic dziwnego – wybór odpowiedniego partnera w rekrutacji ma niebagatelne znacznie na konkurencyjnym rynku pracy. Artykuł doczekał się zresztą kontynuacji w postaci tekstów na temat agencji, specjalizujących się w konkretnych dziedzinach. Tak powstały artykuły na temat najlepszych agencji, które rekrutują specjalistów, pracowników administracyjno-biurowych oraz blue-collar.
Na naszych łamach nie mogło zabraknąć wyróżnienia najlepszych miejsc pracy w Polsce. W tym roku lista Great Place To Work jest wyjątkowa długa i liczy aż 55 laureatów. Zwycięzcy konkursu tworzą przyjazne środowisko pracy – 89 proc. pracowników organizacji z rankingu deklaruje, że pracuje w świetnych firmach, podczas gdy w przypadku średniej krajowej ten odsetek sięga zaledwie 51 proc.
Istotne wiadomości z rynku
W czerwcu do wiadomości publicznej trafiła informacja, że brytyjski bank NatWest wycofuje się z Polski i ogłasza zwolnienia. W wyniku decyzji, podjętej w ramach konsolidacji operacji banku związanych z przestępczością finansową do centrów w Wielkiej Brytanii i Indiach, do końca nadchodzącego roku pracę utraci w sumie około 1600 pracowników.
Z kolei w sierpniu przyjrzeliśmy się sytuacji w Comarchu, który pozostaje jedną z najbardziej znanych firm informatycznych w Polsce. Przypomnijmy, że Janusz Filipiak, założyciel i wieloletni prezes spółki zmarł w grudniu 2023 roku. Współpracująca z Funduszem CVC Capital Partners rodzina Filipiaków ogłosiła zamiar wezwania na 100% akcji spółki, co miało na celu wycofanie jej z giełdy. Działanie to ma na celu umożliwić Comarchowi dalszy rozwój jako spółce prywatnej. Wasze zainteresowanie wzbudziły również kulisy tworzenia krakowskiego Digital & Data Hub firmy Jacobs.
Dziękujemy, że byliście z nami i tak chętnie czytaliście nasze publikacje. W nadchodzącym roku życzymy Wam wielu sukcesów, a naszemu magazynowi – dalszych wzrostów.
Masz temat, który mógłby nas zainteresować? Nie wahaj się napisać do nas na adres: redakcja@magazynrekruter.pl