Magazyn Rekruter: tym żyła branża w 2023 roku
|

Magazyn Rekruter: tym żyła branża HR w 2023 roku

Przygotowując przegląd najciekawszych publikacji mijającego roku, daje się zauważyć, że w wielu aspektach był to czas przełomu. Początek roku upłynął pod hasłem zwolnień i niepewności na rynkach, które odbijały się na nastrojach w branży rekrutacyjnej. Później z ulgą obserwowaliśmy, jak tendencja ta, jeśli nie odwraca się, to stopniowo ulega wypłaszczeniu. Z przyjemnością przekazywaliśmy informacje o nowych rekrutacjach i inwestycjach o historycznym znaczeniu dla Polski. W końcu, w związku z przyspieszeniem rozwoju sztucznej inteligencji, często i możliwie wnikliwie spoglądaliśmy w przyszłość, zastanawiając się, co przyniesie dla rynku pracy i pracowników działów HR. Prezentujemy przegląd najważniejszych artykułów w Magazynie Rekruter, który podzieliliśmy na pięć kategorii tematycznych. Jak wyglądała branża HR w 2023 roku?

Zwolnienia, które wywołały niepokój

Pierwsze oznaki niepokojącej sytuacji w branży rekrutacyjnej pojawiły się na naszych łamach w lutym. Informowaliśmy wtedy o fali zwolnień, jaka przelała się przez agencję rekrutacyjną Bee Talents. Następnie przyjrzeliśmy się sytuacji wśród globalnych gigantów. Obserwowaliśmy, jak o masowych zwolnieniach informowali wówczas m.in. McKinsey, IBM, Ericsson, Dell, Google, Microsoft, Yahoo, Amazon, czy Zoom. Wkrótce później pojawiły się istotne sygnały spowolnienia na polskim rynku. W marcu o zwolnieniach poinformowało Netguru, a w lipcu CD Projekt. W październiku mieliśmy z kolei nieprzyjemność pisać o zwolnieniach w Nokii, serwisie LinkedIn, Citigroup, czy BNP Paribas Bank Polska.

Według danych Layoffs.fyi firmy technologiczne zwolniły w tym roku na świecie 260 238 pracowników. Warto jednak podkreślić, że ponad 200 tys. pracowników zwolniono w pierwszych pięciu miesiącach roku. 

Rekrutacje i inwestycje, które skupiły uwagę

W tym roku nie zabrakło także pozytywnych wiadomości dla branży rekrutacyjnej. Końcem kwietnia koncern Microsoft poinformował, że uruchamia w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze.

Z kolei pod koniec maja dowiedzieliśmy się, że VISA otworzy w Polsce globalny hub technologiczno-produktowy. Jest to pierwsza taka placówka w Europie Środkowo-Wschodniej. W związku z inwestycją firma planuje zatrudnić w najbliższych latach 1500 specjalistów z obszaru technologii. Z optymizmem przyjęliśmy także informację o inwestycji Intela w naszym kraju, który w czerwcu ogłosił budowę Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników pod Wrocławiem. Docelowa zatrudnienie ma tam znaleźć 2000 osób.

Podobnie jak w większości branż niemałe zamieszanie w rekrutacji spowodowało udostępnienie Chatu GPT-4. Nie mogliśmy pozostać na ten fakt obojętni, dlatego sprawdziliśmy, jak rekruterzy mogą wykorzystywać go w swojej codziennej pracy.

Naszą uwagę zwróciło także odważne działanie firmy InPost, która była jedną z pierwszych w Polsce organizacji, poszukujących pracownika na stanowisko prompt engineer. Ponadto zastanawialiśmy się również m.in., czy UX Design to faktycznie zawód przyszłości. 

W ostatnim czasie pod lupę wzięliśmy również branżę IT oraz fakt, że juniorom coraz trudniej jest postawić pierwsze kroki w zawodzie. Zainteresowanie, jakim cieszył się artykuł wskazuje, że to realny problem, na który warto spojrzeć także z perspektywy rekrutera.

Praca w… – nie tylko Polską rekruter żyje

W tym roku rozpoczęliśmy na naszych łamach nowy cykl, w którym analizujemy rynek pracy u naszych bliższych i dalszych sąsiadów. Uważamy, że taka zmiana perspektywy może przydać się każdemu rekruterowi, czy kandydatowi, który rozważa wyjazd z kraju.

Okazuje się, że choć w kwestii warunków pracy jesteśmy do siebie podobni, to wiele nas także od siebie odróżnia. W ramach cyklu powstały już teksty na temat pracy w Czechach, Rumunii, Norwegii, a także na Litwie i Węgrzech. Mamy nadzieję, że kolejne artykuły z tej serii również będą cieszyły się szerokim zainteresowaniem Czytelników.

Od polityki nie uciekniesz

2023 rok z pewnością zapamiętamy także jako przełomowy pod względem politycznym. Po ośmiu latach rządów PiS w Polsce zmieniła się władza. Magazyn Rekruter, choć z natury apolityczny, nie mógł pozostać na ten fakt zupełnie obojętny. Przed wyborami wzięliśmy więc na tapet postulaty partii politycznych dotyczące pracy, analizując wszystkie startujące w wyborach ugrupowania.

Uważnie słuchaliśmy także exposé Donalda Tuska, w którym poinformował m.in., że Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zostanie ministrem w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Z optymizmem przyjęliśmy symboliczną zmianę, w związku z którą wyraz praca powrócił na ministerialny szyld.

Magazyn Rekruter: przyszłość jest dziś

W Magazynie Rekruter staramy się także trzymać rękę na technologicznym pulsie, a ostatni rok obfitował w elektryzujące wydarzenia w tej dziedzinie. Kiedy zaprezentowano urządzenie Apple Vision Pro, zastanawialiśmy się, czy rzeczywistość mieszana odważnie wkroczy do biur. Zaprezentowaliśmy też naszym Czytelnikom urządzenie Orb i opisaliśmy, jakie kontrowersje towarzyszą projektowi Worldcoin.

Kwestia zdrowia psychicznego jest palącym tematem współczesności, a jak wskazują badania, będzie też potężnym wyzwaniem w przyszłości. Zbadaliśmy, jakie działania w trosce o pracowników podejmują firmy oraz przyjrzeliśmy się zjawisku, które określane jest jako psychowashing. Przyglądaliśmy się także oczekiwaniom pracowników i pracodawców w zakresie pracy zdalnej oraz temu, jak praca w domu wpływa na dobrostan zatrudnionych. 

https://twitter.com/MagazynR/status/1717852516891685261?s=20

Na naszych łamach nie zabrakło także predykcji dotyczących 2024 roku. Zastanawialiśmy się, jak będzie wyglądał rynek pracy oraz rzeczywistość pracowników działów HR. Czy przewidywania się spełnią? Zapraszamy do śledzenia naszych najnowszych publikacji! 

Chcemy być platformą wymiany wiedzy i doświadczeń dla specjalistów z branży HR i rekrutacji. Zawsze pozostajemy otwarci na sugestie naszych Czytelników. Jeśli uważasz, że masz temat, który może nas zainteresować, nie wahaj się napisać do nas na adres: redakcja@magazynrekruter.pl.

Autor: Sylwia Pyzik

guest
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Sprawdź wszystkie komentarze