Magdalena Bobbe: Perły HR to forma docenienia najlepszych praktyk
W ramach przygotowań do rozstrzygnięcia konkursu Perły HR, w którym wyróżnimy najlepszych przedstawicieli naszej branży, prezentujemy przedstawicieli jury. W tym zacnym gronie znalazła się m.in. Magdalena Bobbe, konsultant HR, trener, coach i mentor specjalizujący się w zmianie kultury organizacyjnej oraz zarządzaniu w czasie kryzysu. Ekspertka opowiedziała nam m.in. o tym, jakie jest jej osobiste spojrzenie branżę, a także jak będzie podchodzić do swojej nowej roli.
Redakcja: Co w czasach popandemicznych jest najważniejszą kwestią do rozważenia w kontekście employee experience?
Magdalena Bobbe: Spójność i konsekwencja, niemalże na przekór kruchości i nieprzewidywalności czasów, w jakich żyjemy, stanowią dla mnie podstawę budowania pozytywnych doświadczeń pracownika i poziomu jego zaangażowania. Pracownik doświadcza firmy wszystkimi pięcioma zmysłami. Natomiast, aby te doświadczenia były pozytywne deklarowane: misja, wizja, strategia i wartości winny być podtrzymywane przez praktykę zarządzania. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Wise Rabbit dla grupy portali pracy Just Join IT i Rocket Jobs, 61 proc. pracowników biurowych planuje obecnie zmianę pracy. Spójność deklaracji i czynów oraz konsekwentne działanie pozwala na zbudowanie zaangażowania i lojalności pracowników wobec firmy.
Jak ważna jest obecnie rola talent acquisition w działach HR w Polsce?
Odpowiadając wprost na pytanie: rola talent acquisition w działach HR jest kluczowa, bo i pozyskanie talentów w dobie dużej mobilności kadr i zmian demograficznych stało się wyzwaniem. Dzięki profesjonalizmowi i zaangażowaniu specjalistów zawodowo zajmujących się wyszukiwaniem i rekrutacją talentów w danej branży firmy mają szansę zbudować silne zespoły, dzięki którym osiągają cele biznesowe. Dzieje się tak dlatego, że poza szczególnymi uzdolnieniami, talenty posiadają umiejętność dynamicznego reagowania na występujące zmiany, posiadają wysoką umiejętność adaptacji także do sytuacji trudnej i niespecyficznej oraz przekształcania istniejącej rzeczywistości, co stanowi wartość unikatową dla przedsiębiorstw w tak szybko zmieniających się realiach. Jednak w czasach tak ogromnej batalii o dusze i serca utalentowanych pracowników, kwestia pozyskania talentów do organizacji wymaga holistycznego podejścia. To już nie tylko korzystanie z narzędzi i metod dotarcia do najlepszych kandydatów i ich rekrutacji, a cała strategia kształtowania wizerunku atrakcyjnego pracodawcy na rynku wpisana w koncepcję zarządzania przedsiębiorstwem.
Na co będziesz zwracać największą uwagę wśród nominowanych?
Unikatową wartością każdego rekrutera jest sposób, w jaki towarzyszy kandydatowi w procesie rekrutacyjnym. Dla mnie ważne jest zbudowanie partnerskiej relacji z kandydatem, ale i nieszablonowe podejście do procesów, które okazały się wyzwaniami oraz ciekawe rozwiązania. W kategorii Zespół Rekrutacji Wewnętrznej Roku na pewno będzie to również taka współpraca i zespołowość, gdzie 2+2 równa się 5. I jeśli mogę dodać jeszcze jeden element, to niewątpliwie będzie to radość nie tylko z zakończonego z sukcesem projektu rekrutacyjnego, ale i frajda w jego trakcie.
Jaki Twoim zdaniem jest wpływ konkursu Perły HR z perspektywy wsparcia rozwoju talentów branży rekrutacyjnej w Polsce?
Perły HR to forma docenienia najlepszych praktyk. Stanowi zatem platformę dzielenia się wiedzą, ciekawymi pomysłami i innowacyjnymi rozwiązaniami. Dzięki temu konkurs ma wpływ na rozwój branży rekrutacyjnej, a w niej prawdziwych <Pereł> w rekrutacji. Firmom coraz trudniej rekrutować kompetentnych pracowników. Pozyskanie odpowiednich osób bywa długim i skomplikowanym procesem, w którym decydujące znaczenie dla osiągnięcia sukcesu ma profesjonalny rekruter. Cenną wartością Konkursu jest integracja środowiska rekruterów w wyniku czego znalezienie lepszych sposobów na osiągnięcie celów i poprawa jakości warsztatu rekrutera dzieje się jakby przy okazji.
Jakie dwie porady przekazałabyś młodym rekruterom, którzy w przyszłości planują wzięcie udziału w konkursie Perły HR?
Dla mnie jest to pytanie o komponenty sukcesu rekrutera. Jeśli mają być tylko dwie to na pewno umiejętność budowania długofalowych relacji z kandydatami, bo zazwyczaj o klientach biznesowych pamiętamy. Drugą natomiast jest wnikliwość. Niewątpliwie umiejętnością rekrutera, która buduje długofalowe relacje z kandydatami, jest sposób, w jaki udziela on feedbacku. Każda informacja zwrotna, więc i ta w procesie rekrutacyjnym, ma cel rozwojowy. Ważne jest, aby była ona zatem rzetelna i wartościowa dla kandydata. Szczególnie wymaga przygotowania i uważności, gdy dla kandydata dany proces rekrutacyjny nie zakończył się sukcesem. Zbudowanie pozytywnego doświadczenia z przebiegu całego procesu rekrutacyjnego, przy czym informacja zwrotna pełni tu rolę zasadniczą, pozwala na utrzymanie długofalowych i satysfakcjonujących relacji między rekruterem i kandydatami.
Dzięki wnikliwości znajdziemy najlepszego kandydata dla danej firmy oraz miejsce pracy dla kandydata, które odpowiada nie tylko jego kompetencjom, ale również wyznawanym wartościom, osobowości i usposobieniu. Informacja na temat niezbędnych kompetencji na wakującym stanowisku to dzisiaj za mało, by proces rekrutacyjny był efektywny. Znajomość działalności firmy, branży, w której funkcjonuje, stylu zarządzania i ludzi, którzy ją współtworzą to niezbędne narzędzia rekrutera.
Magdalena Bobbe publikuje również na stronach Linkedin.