|

Mama W Pracy Czyli Kobiety Aktywne Zawodowo

Mimo coraz lepszej sytuacji na polskim rynku pracy, temat aktywizacji zawodowej mam wciąż powraca. Wiele kobiet każdego dnia mierzy się z łączeniem obowiązków macierzyńskich i zawodowych. Jak pogodzić te dwie sfery? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Joanna Paciorek, autorka książki „Mama w pracy”. Joanna Paciorek jest też współzałożycielką Fundacji Świętego Mikołaja, a prywatnie mamy czwórki dzieci.

Według wyników badania „Mama w pracy” zrealizowanego przez Fundację macierzyństwo może utrudniać kobietom zdobywanie pracy bądź jej utrzymanie. Niezależnie od oczekiwań samej kobiety, ciąża, urodzenie i wychowywanie dziecka, wpływają znacząco na życie zawodowe kobiety i postrzeganie jej jako pracownika.

Ponadto, większość przyszłych mam planuje powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Kobiety motywują to kwestiami finansowymi, ale także potrzebą kontaktu z ludźmi i chęcią dalszego rozwoju zawodowego. Większość zapytanych mam o optymalny czas powrotu do pracy po urodzeniu potomstwa, wskazała na moment skończenia przez dziecko 3 lat. Jednak zdecydowana większość kobiet wraca jednak do pracy od razu po rocznym urlopie macierzyńskim. Pracodawcy ułatwiają łączenie życia zawodowego i prywatnego poprzez udogodnienia dla młodych mam takie jak elastyczne godziny pracy czy możliwość pracy zdalnej.

Co ciekawe, dane z GUS za 2017 rok pokazują, że Polki decydują się na coraz późniejsze macierzyństwo, a współczynnik dzietności wynosi tylko 1,48 co plasuje nas na odległym 21 miejscu na tle krajów europejskich.

Mama w pracy i mama w domu – czyli poszukiwanie równowagi

Pojawienie się dziecka w życiu pracującej kobiety powoduje, że zaczyna ona jednocześnie działać w dwóch sferach: zawodowej i macierzyńskiej. Jak kobiety mierzą się z takimi sytuacjami w codziennym życiu pokazuje w swojej książce „Mama w pracy” Joanna Paciorek, wieloletnia pracownica korporacji, współzałożycielka Fundacji Świętego Mikołaja i mama czwórki dzieci.

Macierzyństwo dla pracującej kobiety jest trudnym przedsięwzięciem, często połączonym z obawą o utrzymanie pracy . Pogodzenie wymagań w pracy z obowiązkami mamy powoduje także u kobiet wiele wewnętrznych konfliktów i sytuacji stresowych. Dlatego, coraz częściej pracujące mamy sygnalizują potrzebę bardziej elastycznego czasu pracy i innych udogodnień, które pozwolą im pogodzić macierzyństwo z obowiązkami zawodowymi, z korzyścią dla pracodawców.

Autorka książki z humorem pisze o wyborach, tych dużych i tych codziennych, z których składa się życie mamy czwórki dzieci.

Książka jest nie tyle o tym, jak to wychodzi, ale o tym, jak to czasami nie wychodzi, a mimo wszystko świat się nie zawala i można być przy tym szczęśliwą osobą. Staramy się być idealne, choć się nie da i warto podejść do tego z humorem. – komentuje Joanna Paciorek.

Połączenie życia zawodowego z byciem mamą nie jest łatwe dla wielu kobiet w Polsce, dlatego warto podejmować ten temat i głośno mówić o tym co jest ważne dla pracujących mam.

Przeczytaj artykuły o podobnej tematyce